Dobre zdjęcie smartfonem? To możliwe!

Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia amatorska fotografia przeszła bardzo dużą transformację: od poręcznych cyfrowych „małpek”, przez mniej lub bardziej zaawansowane lustrzanki po smartfony. Te ostatnie są już dzisiaj tak zaawansowane, że każdy ma aparat w kieszeni. Większość z nas w podróż nie zabiera już nic więcej i piękne chwile uwiecznia wyłącznie smartfonem. Śmiało można powiedzieć, że fotografia mobilna jest teraz na czasie, a producenci kładą duży nacisk na rozwój właśnie tej funkcjonalności. Nie inaczej jest w przypadku firmy TP-Link, która stawia na dostarczanie konsumentom urządzeń o wysokim stosunku jakości do ceny, a w swoim najnowszym modelu Neffos X9 zastosowała podwójny tylny aparat.

 Pojawienie się smartfonów na rynku wywołało swoisty paradoks: z jednej strony ogromnie wzrosła popularność fotografii, z drugiej jednak – mimo dużego zainteresowania, producenci „tradycyjnych aparatów” nie mają łatwego życia. Smartfony na tyle skutecznie radzą sobie z rejestrowaniem otaczającej nas rzeczywistości, że zakup dodatkowego sprzętu przestał być potrzebny.

Trudno się temu dziwić, skoro coraz więcej tych urządzeń wyposażanych jest w optykę, której mógłby pozazdrościć niejeden tradycyjny aparat. Doskonałym przykładem ilustrującym rozwój modułów fotograficznych jest model Neffos X9, wyposażony w podwójny aparat umieszczony z tyłu obudowy. Dwa niezależne obiektywy, dwie matryce rejestrujące obraz (jedna o rozdzielczości 13Mpx, druga 5Mpx) pozwalają uzyskać znacznie ciekawsze ujęcia, np. umożliwiają osiągnięcie efektu bokeh, czyli oddanie nieostrości obiektów znajdujących się na dalszym planie. Dzięki temu możliwe jest rozmycie tła i wyostrzenie postaci na pierwszym planie.

tp-link-neffosx9

Fotografowanie smartfonem Neffos X9 wspomagane jest pełną automatyką ostrości oraz stosunkowo jasną optyką (f/2.0). Co to oznacza? Użytkownik nie musi się martwić o to, czy interesujący go, fotografowany obiekt będzie właściwie wyostrzony. Smartfon jest w stanie rejestrować wysokiej jakości ujęcia również w gorszych warunkach oświetleniowych: wieczorem, w ciemnych pomieszczeniach, a nawet w nocy.

Miłośnicy autoportretów, zwanych selfie, mają do dyspozycji aparat w przedniej części obudowy urządzenia. W modelu Neffos X9 zastosowano przednią matrycę 5Mpx i podwójną lampę doświetlającą LED, dzięki której zdjęcia wyjdą dobrze w każdych warunkach oświetleniowych. Dla osób młodszych lub mniej wymagających rozsądnym wyborem jest model Neffos C9A, w którym matryca do selfie również jest w stanie zarejestrować 5 megapikseli. Sama rozdzielczość to jednak nie wszystko, decyduje ona co prawda o szczegółowości zdjęć i wyróżnieniu detali, ale w przypadku obu smartfonów Neffos otrzymujemy coś więcej – specjalny tryb tzw. upiększania zdjęć. Umożliwia on wykonanie autoportretu, który od razu w momencie wykonania zostanie poddany retuszowi. W ten sposób uzyskamy zdjęcie, którym naprawdę warto będzie się pochwalić. Tryb upiększania z pewnością pokochają miłośnicy Instagrama i mediów społecznościowych. Ciekawostką i dużym udogodnieniem jest możliwość uruchomienia migawki czytnikiem linii papilarnych, znajdującym się z tyłu urządzenia – to jego dodatkowa funkcja, bo czytnik standardowo służy do odblokowywania smartfona.

Neffos-X9

Zaletą modelu Neffos X9 jest również duży, 5,99-calowy, panoramiczny ekran 18:9 FullView o rozdzielczości HD+, zamknięty w eleganckim, 1,9-milimetrowym obramowaniu. Podobne parametry ma Neffos C9A – ekran 18:9, FullView z rozdzielczością HD+ oraz niecą mniejszą przekątną – 5,45 cala. Takie parametry oznaczają, że przód tych smartfonów to niemal wyłącznie ekran. Dzięki tak dużej powierzchni użytkownik może komfortowo oglądać zdjęcia i filmy, korzystać z gier oraz multimediów, nie tracąc niczego z ich jakości.

Nie tylko sprzęt, ale i oprogramowanie

Dobry aparat w smartfonie to nie tylko megapiksele, ale także odpowiednia optyka, jasny obiektyw i automatyka ostrości. O wygodzie fotografowania i wysokiej jakości uzyskiwanych rezultatów decyduje również oprogramowanie. Smartfony Neffos są wyposażane w bardzo intuicyjną nakładkę systemową NFUI 8.0, dzięki której obsługa aplikacji sterującej aparatem i kamerą, a także wszystkimi programami zainstalowanymi w smartfonie, jest bardzo prosta.

Aplikacja fotograficzna w smartfonach Neffos to przykład przemyślanego rozwiązania zapewniającego udany kompromis pomiędzy elastycznością ustawień, a trybami automatycznymi. Osoby, które lubią samodzielnie dobierać parametry zdjęć będą mogły wyzwolić swoją kreatywność, a ci, którym zależy na szybkim uzyskaniu ciekawych efektów, mają do swojej dyspozycji wiele trybów automatycznych. Przykładami mogą być tryby w najnowszej nakładce NFUI 8.0: do fotografowania jedzenia, artystycznego rozmycia czy efektownego rysowania smugami świetlnymi, idealnie nadający się do zdjęć nocnych miasta. To, co wyróżnia zainstalowane w Neffosach oprogramowanie, to duży wybór filtrów, pozwalających na modyfikacje wykonanych zdjęć. Aplikacja sterująca aparatem w Neffosach oferuje możliwość zarejestrowania ciekawych, nietypowych ujęć takich jak np. filmy poklatkowe, nagrania typu slow motion, ujęcia panoramiczne itp. Miłośnikom cyzelowania fotografii, z pewnością spodoba się oferowany w nakładce NFUI 8.0 zaawansowany tryb fotografowania, tzw. tryb profesjonalny. Po jego aktywacji użytkownik ma do swojej dyspozycji bardzo szeroki zakres regulacji włącznie z ustawianiem czułości ISO, wartości ekspozycji, balansu bieli, czasu naświetlania czy parametrów ostrości. Tryb ten pozwala na pełne wykorzystanie potencjału sprzętu i umiejętności fotografa.

Kilka porad: Jak wykonać dobre zdjęcie smartfonem?

Fotografia to m.in. sztuka operowania światłem i zdolność umiejętnego zarejestrowania chwili. Jeśli zależy Ci na tym, żeby szybko uchwycić interesujący kadr, nie trać czasu na zabawy z parametrami w trybach zaawansowanych. Nie bój się ustawień automatycznych. Są one optymalnie dobrane do większości sytuacji, pozwalając na uzyskanie ciekawych ujęć – ciekawych właśnie dlatego, że fotograf zdążył uchwycić odpowiedni moment, i nie tracił czasu na ręczne modyfikacje.

Chcesz uzyskać ciekawe zdjęcia w wieczornej scenerii albo uwiecznić światła miasta po zmroku? Wyłącz lampę błyskową. Zwykle aktywuje się ona automatycznie poniżej pewnego progu jasności otoczenia. Jeżeli jednak wyłączysz lampę błyskową i zamiast tego zdecydujesz się na fotografowanie w specjalnym trybie do zdjęć nocnych, efekty z pewnością będą warte zachodu.

Każda fotografia to jakaś historia opowiadana obrazem, dlatego rejestrując konkretne obiekty, nie zapominaj o tle. Tło to kontekst dla głównego tematu zdjęcia. Znacznie lepiej prezentują się ujęcia z szerszym polem widzenia niż wąsko wykadrowane, z widoczną na całym kadrze twarzą czy przedmiotem. Na pewno pomoże w tym szerokokątny obiektyw aparatu (jak np. ten w aparacie do selfie w Neffosie X9, oferujący aż 86-stopniowe pole widzenia), umożliwiający wykonanie autoportretu z grupą przyjaciół.

Wreszcie, fotografując smartfonem, warto w pełni wykorzystywać potencjał sprzętu i oprogramowania. Przykładem może być tryb HDR, czyli możliwość wykonywania zdjęć o poszerzonej dynamice tonalnej. Fotografie HDR, nawet te wykonywane w trudniejszych warunkach oświetleniowych (np. pod słońce), wyglądają lepiej. W ciemnych obszarach kadru szczegóły są lepiej wyeksponowane, a w tych jaśniejszych -nie jesteśmy oślepiani białą plamą.

Na pewno warto eksperymentować. W końcu najlepszy aparat na świecie, to ten, który masz zawsze przy sobie.

Specyfikacja techniczna TP-Link Neffos X9 dostępna jest na: http://www.neffos.pl/product/details/X9

Smartfon jest dostępny w kolorach czarnym lub srebrnym.

Specyfikacja techniczna TP-Link Neffos C9A dostępna jest na: http://www.neffos.pl/product/details/C9A

Smartfon jest dostępny w kolorach szarym lub srebrnym.

Gwarancja door-to-door

Wszystkie smartfony TP-Link Neffos objęte są 24 miesięczna gwarancją door-to-door, czyli obsługą serwisową bez konieczności wychodzenia z domu. Jeżeli z urządzeniem wystąpią problemy, po zgłoszeniu zostaje ono odebrane przez kuriera i na koszt firmy przekazane do serwisu. Po zakończonej usłudze serwisowej koszty odesłania sprzętu do właściciela także pokrywa producent. Prosto i wygodnie. W przypadku, gdy model posiada wymienną baterię, to jest ona objęta sześciomiesięczną gwarancją, a jednostka główna dwuletnią. Więcej informacji: http://www.neffos.pl/support/warranty-terms.

Autor: Neffos

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: