Czy trzeba studiować, by programować?

Coraz głośniej mówi się o ogromnym zapotrzebowaniu na specjalistów IT, nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Jak podaje raport firmy IDC na zlecenie Cisco ,,20 Most Significant IT Roles You Should Consider” z marca 2018, na światowym rynku IT do 2027 roku pojawią się 4 miliony dobrze płatnych stanowisk. Stąd coraz większe zainteresowanie nauką kodowania wśród młodych ludzi. Mimo że zapotrzebowanie na programistów jest tak olbrzymie, z roku na rok liczba studentów kierunków informatycznych drastycznie spada – jak podaje GUS od 2006 do 2017 roku zmniejszyła się o ponad 25 tysięcy. Maturzyści coraz chętniej wybierają inne formy kształcenia, które pozwalają im zdobyć wiedzę i umiejętności, będące przepustką do kariery w wymarzonym zawodzie. Bo czy trzeba studiować, by programować?

Branża IT potrzebuje specjalistów. Jak wynika z raportu ,,20 Most Significant IT Roles You Should Consider” firmy i organizacje szukają i będą szukać osób, które spełniają wymogi konkretnych stanowisk. Według danych zebranych przez IDC, IT stawia przede wszystkim na specjalistów w takich obszarach jak cyberbezpieczeństwo, technologie chmurowe, Big Data, Internet Rzeczy, Business Intelligence, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. Aby zdobyć wiedzę i doświadczenie w tych technologiach, jednocześnie stając się pożądanym kandydatem na dobrze płatne stanowiska w prestiżowych firmach, trzeba najpierw nauczyć się podstaw. Rekruterzy i managerowie zgodnie twierdzą, że najlepsi programiści to osoby, które oprócz wąskiej specjalizacji mają szeroką wiedzę z zakresu wielu języków programowania i bogate doświadczenie projektowe. Jaką ścieżkę kształcenia należy wybrać, by odpowiedzieć na te wymagania rynku?

5 lat studiów wymagane?

Politechnika czy Uniwersytet to na pewno dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają czas na 5 lat studiowania. Ukończenie kierunku IT z tytułem magistra daje niemalże gwarancję zatrudnienia. Powiększająca się luka cyfrowa staje się jednak szansą również dla tych, którzy nie mają możliwości poświęcenia pięciu lat na studiowanie. Na rynku dostępnych jest wiele alternatyw dla uczelni wyższych, które pozwalają zdobyć umiejętności niezbędne do pracy w tym zawodzie. Pracodawcy przede wszystkim biorą bowiem pod uwagę doświadczenie kandydata, to ile projektów zrealizował i jakie zna języki programowania. Podczas rozmów rekrutacyjnych sprawdzana jest także kreatywność, zdolność samodzielnego rozwiązywania problemów, umiejętność pracy w zespole oraz tzw. ,,soft skills”. Pracodawcy coraz rzadziej zwracają uwagę na dyplom kandydata. Istotne są jego faktyczne umiejętności, które można nabyć poza murami uczelni wyższej.

Jak uczyć się programowania?

Wśród programistów jest wielu dumnych samouków, którzy swoją wiedzę czerpali z książek i podręczników, tutoriali, a także forów internetowych czy zagranicznych materiałów. Samouctwo wymaga jednak ogromnej determinacji i motywacji. Nauka na własną rękę niesie za sobą też wiele zagrożeń. Uczący się nie mają gwarancji, że internetowi mentorzy na forach rzeczywiście są specjalistami i nie wprowadzają w błąd, a wiedza zawarta w podręcznikach jest wciąż aktualna. Branża IT szybko się zmienia, zatem coś co było prawdą wczoraj, dziś może być już zupełnie bezużyteczne. Samodzielna nauka jest jednak dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy w ciągu dnia pracują lub mają inne zobowiązania, a na programowanie mogą przeznaczyć czas jedynie ,,po godzinach”. Obecnie coraz popularniejsze stają się bootcampy programistyczny, czyli krótkie kursy programowania, najczęściej weekendowe lub intensywne, trwające ok. 2 miesiące. Bootcampy oferują szybkie zdobycie umiejętności, czym kuszą zainteresowanych. Szkoły te decydują się uczyć kursantów jednego czy dwóch języków programowania, by w krótkim czasie zdobyli wiedzę w konkretnej dziedzinie.

Między kursem a studiami

Obecnie na rynku powstają także szkoły IT, które oferują szeroką wiedzę w zakresie wielu języków programowania i przygotowują do pracy projektowej. ,,W Codecool uczą praktycy, czyli senior developerzy z doświadczeniem w realnej pracy. Szkoła uczy w trybie dziennym, 5 dni w tygodniu, przez rok, a po ukończonym kursie zapewnia półroczny staż, by student sprawdził swoje umiejętności w realnym środowisku pracy. Codecool stawia na naukę pożądanych języków programowania, jednak przede wszystkim kształci problemowe podejście do przedstawianych zagadnień i przygotowuje do projektowej pracy zespołowej. Ukończenie Codecool znacząco zwiększa szanse zdobycia posady w prestiżowych firmach technologicznych” – komentuje Katarzyna Płachecka ze szkoły programowania Codecool.

Choć mówi się, że programiści nie muszą martwić się o pracę, aby zdobyć dobrze płatne stanowisko w prestiżowej firmie technologicznej trzeba wyróżnić się na tle kandydatów. Na najlepsze posady mogą zatem liczyć tylko Ci, którzy są zmotywowani, odpowiednio wykształceni, a przede wszystkim chętni, by wciąż się rozwijać.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: