Test Gigaset GS100 – smartfon dla początkujących z panoramicznym wyświetlaczem

Model GS100 będzie pierwszym smartfonem Gigaset z systemem Android Go, przeznaczonym dla mniej wydajnych, budżetowych telefonów. Mimo, iż GS100 posiada 1 GB pamięci RAM i 8 GB ROM, może pochwalić się 5,5” wyświetlaczem HD+ o rozdzielczości 1440 x 720 pikseli, głównym aparatem 8 MP, kamerą frontową 5 MP oraz wymiennym akumulatorem 3000 mAh.

Gigaset Gs100
Gigaset Gs100

W środku klasycznego pudełka, poza samym smartfonem znajdziemy tylko dwuczęściową ładowarkę microUSB   oraz podstawową dokumentację. Za taki zestaw, w dniu pisania tego testu zapłacimy około 500 zł.

Gigaset GS100 na pierwszy rzut oka robi pozytywne wrażenie. Wyświetlacz o przekątnej 5.5″ ma proporcje 18:9, rozdzielczość 1440 x 720 pikseli i szkło 2.5D z powłoką zapobiegającą pozostawianiu smug.  Ponadto zaokrąglone krawędzie i dosyć dobre wyważenie sprawiają, że wygodnie leży w dłoni.  Sam telefon jest poprawnie wykonany, wszystkie elementy są dobrze spasowane, nic nie odstaje, nic nie trzeszczy.  U góry widać głośnik do rozmów, kamerę oraz czujniki światła i zbliżeniowy. Przednia kamera o rozdzielczości 5 Mpix została wyposażona w lampę błyskową LED, która sprawdzi się podczas wykonywania selfie. Gęstość upakowania pikseli wynosi 293 ppi, jest to wynik dobry, który powoduje, że trudno będzie nam zauważyć pojedynczy piksel (bez dobrego wpatrzenia się lub szkła powiększającego). Ekran wyświetla poprawnie kolory i ma przyzwoity kontrast (1000:1). Złego słowa nie można natomiast powiedzieć też o jasności (450cd/m²) zastosowanego panelu, a przy maksymalnym poziomie potrafi on wręcz razić oczy. Prawie bezramkowy wyświetlacz zajmuje 73.78% przedniego panela. Podświetlenie jest równomierne na całej powierzchni ekranu, a jasność nawet w słońcu pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia. Nie najgorsza jest też widoczność kątowa.  Jeżeli zaś chodzi o sam ekran, jego obsługa wymaga przyzwyczajenia, ekran nie zawsze jest odpowiednio czuły. Czasem potrafi on sprawdzić naszą cierpliwość i czasami trzeba go puknąć kilka razy, aby zadziałała interesująca nas funkcja. Trudno zatem polecić ten smartfon do grania. Głośnik rozmów, w trakcie testów spisywał się bez zarzutu. Żaden z naszych rozmówców nie zgłaszał nam problemów ze zrozumieniem, co się do niego mówi. Rozmowa brzmi zarówno po stronie telefonu jak i odbiorcy bardzo naturalnie, a w trakcie testu nie było słychać żadnych przeszkadzających szumów.

Na górnej ramce znalazło się miejsce na gniazdo słuchawkowe 3,5mm. Na dolnej znajdziemy gniazdo miniUSB w standardzie USB/OTG i mikrofon. Obsługa USB On-the-Go pozwala podłączyć do naszego urządzenia z Androidem peryferia w postaci np. pamięci przenośnej.

Prawa krawędź smartfona to regulacja głośności i włącznik / blokada ekranu. Przyciski w kolorze obudowy, są ergonomicznie zaprojektowane i łatwo się je obsługuje nawet prowadząc samochód po wyboistym terenie.

 

 

Tylna obudowa pokryta jest specjalną powłoką przypominającą skórę, dzięki temu pozostaje długo czysta i nie widać na niej odcisków palców.  Na tylnym panelu znalazło się miejsce na delikatnie zagłębiony w obudowę, obiektyw aparatu i diodę doświetlającą LED. Warto jednak pamiętać, że umieszczony w górnym lewym rogu aparat, bardzo łatwo zasłonić ręką przy wykonywaniu zdjęcia.   Głośnik umieszczony na samym dole tylnego panelu, spisuje się dobrze pod względem jakości i głośności, ale słabo radzi sobie z niskimi tonami.  Po podłączeniu zestawu słuchawkowego będziemy mogli natomiast raczyć się dobrą muzyką z naszego zbioru MP3. Pod tylną klapką kryją się bateria wymienialna, gniazdo kart SIM i microSD. Gigaset GS100 posiada złącze karty micro-SIM oraz nano-SIM, a także dodatkowe gniazdo na  kartę SD do 128 GB.

Gigaset GS100 dysponuje standardowym zestawem modułów łączności, w tej półce cenowej.  Terminal obsługuje 4G/LTE Cat 4 z prędkością do 150 Mbit/s, w tym technologię Voice over LTE (VoLTE). Telefon nieźle radzi sobie z utrzymywaniem połączeń w miejscach, gdzie występuje słaby zasięg sieci.   Nie mieliśmy problemów z przerywaniem połączeń lub zanikającym sygnałem (chyba że zależało to od otaczającej nas infrastruktury).  Zabrakło niestety modułu NFC, który służy do przeprowadzania transakcji zbliżeniowych.

Wbudowane WiFi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n. Pod względem zasięgu bezprzewodowego, wbudowana antena nie należy do najbardziej czułych i zdarzało się, że terminal gubił zasięg Wi-Fi w miejscach, gdzie konkurencyjne smartfony wciąż miały 1-2 kreski zasięgu. Wpływa to oczywiście na krótszy czas pracy na baterii.  Do dyspozycji mamy także Bluetooth 4.2

Standardowo nie zabrakło GPS (z A-GPS). Odbiornik lokalizacyjny działa tak, jak powinien (nie zaobserwowałem żadnym problemów).  Fixa, po pierwszym dłuższym pozycjonowaniu, łapie w miarę szybko, a sygnał jest stabilny.

 

 

Gigaset GS100 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 8.1 Oreo, edycja Go. „Czysty” system to także mniejsze zapotrzebowanie smartfona na zasoby w postaci pamięci RAM. Po kilku dniach użytkowania zauważyłem jednak, że systemem nie został zoptymalizowanym pod kątem wydajności i czasami powoduje odczuwalne przycięcia.  Dodam, że wszystkie dodane przez producenta aplikacje i specjalne ustawienia doczekały się tłumaczenia na język polski.

Telefon niemieckiej marki napędza 4-rdzeniowe serce MediaTeka MT6739 z zegarem 1,3 GHz, który wspomaga 1 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika jest 8 GB pamięci wewnętrznej, którą można powiększyć do 128 GB poprzez kartę microSD. W praktyce zastosowana konfiguracja pozwala obsługiwać tylko najprostsze gry ze sklepu Google Play.

 

Kamera główna z automatycznym fokusem zapisuje fotografie o rozdzielczości 8 MP.  Jakość zdjęć robionych przez niego nie odbiega od standardów tego typu urządzeń – jest dobra, ale nie rzuca na kolana. Jakość zdjęć robionych na zewnątrz jest przyzwoita. Można się jednak przyczepić do odwzorowania kolorów i ostrości zdjęć. Fotki, zwłaszcza w słabym oświetleniu są zaszumione – jak u innych producentów, w tej gamie cenowej, co tu dużo mówić. Domyślna aplikacja Androida ma standardową ilość opcji konfiguracji i możliwości wpłynięcia na jakość zdjęć.  Mobilnym filmowcom Gigaset GS100 oferuje nagrywanie i odtwarzanie filmów w jakości HD (720p). Z filmami, jest podobnie jak ze zdjęciami – są poprawne, ale można przyczepić się do stabilizacji w materiałach wideo, ponieważ mogłaby ona być lepsza.

Poniżej przykłady:

 

Jak pisze producent w materiałach prasowych zaletą urządzenia ma być długu czas pracy na baterii. Za tym stwierdzeniem idzie w parze także duża pojemność baterii. Niezbędną do życia energię Gigaset GS100 dostarcza akumulator o pojemności 3000 mAh, funkcją szybkiego ładowania.

 

Według producenta, wykonany w technologii litowo-polimerowej akumulator zapewnia 550 godzin pracy w trybie czuwania lub 80 godzin odtwarzania muzyki. Podczas zwykłego użytkowania smartfon spokojnie jest w stanie wytrzymać dwie pełne doby. Podczas intensywnej eksploatacji jednak musimy go doładować po jednym dniu pracy. Na czuwaniu ubytek energii jest znikomy.

Podsumowanie

Czy Gigaset GS100 można brać pod uwagę dysponując mniejszym budżetem?  Osobiście testowany sprzęt zaskoczył mnie pozytywnie. Na plus zaliczam „czysty” system oraz poprawny aparat, w swojej klasie cenowej.  Na minus zasługuje kamerka rejestrująca filmy w jakości tylko HD. Polscy klienci mogą wybierać GS100 w trzech wersji kolorystycznych: Graphite Grey, Cobalt Blue oraz Lemon Green.

Datasheet_GS100

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Discover more from TECHNOSenior

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading