Bateria w smartfonie – obalamy mity

Telefony komórkowe towarzyszą nam od kilkunastu lat, coraz dłużej pracując bez ładowania. To efekt nowych technologii stosowanych przy produkcji baterii. Spora część osób nie ma pojęcia jak prawidłowo ładować baterię i czasem zamiast jej pomagać, skutecznie skracają okres jej żywotności. Największym mitem jest tzw. „formowanie/formatowanie baterii” (różnie ludzie nazywają ten zabieg, prawidłowo: formowanie ) i „efekt pamięci”.

Niklowo-kadmowe akumulatorki zostały zastąpione litowo-jonowymi, ale z wieloma mitami dotyczących ich pracy wciąż można się spotkać. Które z nich są najpopularniejsze?

  1. FAŁSZ: Przeładowanie baterii z powodu pozostawienia telefonu podpiętego do prądu. Obecnie akumulatorek po uzupełnieniu energii do 100% po prostu przestaje się ładować.
  2. FAŁSZ: Szkodliwe ładowarki „no name”. Współczesne zamienniki są tak samo dobre jak ładowarka oryginalna. Wyjątkiem mogą być chińskie produkty o niesprawdzonych parametrach – tych lepiej unikać. To samo tyczy się samej baterii. Gdy ulegnie zniszczeniu, lepiej kupić ten sam model niż decydować się na tanią „podróbkę”.
  3. FAŁSZ: Rozładowywanie baterii do zera przed ładowaniem, co ma zapewniać utrzymanie pojemności akumulatorka. Smartfony wyposażone są w mechanizm, który nie pozwala opróżnić zapasu energii całkowicie – zostawia jej niewielką ilość i wyłączają się przed czasem. W nowych bateriach doładowywanie im nie szkodzi – są zaprogramowane na ilość cykli ładowania. Co więcej, rozładowanie do przysłowiowego „0” może okazać się dla nich po prostu szkodliwe, zwłaszcza gdy bateria pozostaje „pusta” przez dłuższy czas.
  4. FAŁSZ: Wyłączanie aplikacji by nie obciążały baterii. Więcej energii zostanie zużyte na uruchomienie i zamknięcie programu niż na pozostawienie go w stanie uśpienia. Jednocześnie warto dokładnie sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej energii i wyłączyć opcję ich działania w tle. Dzięki temu bateria będzie mogła działać dłużej.

Gdy mówimy o mitach dotyczących ładownia baterii należy pamiętać przede wszystkim o unikaniu wysokich i niskich temperatur. Mogą być naprawdę zabójcze dla żywotności smartfona. Warto również wyłączyć niektóre funkcje, gdy ich nie używamy Wi-Fi lub GPS. Dlatego by dbać o baterię nie trzeba pilnować każdego cyklu ładowania. Wystarczy nie wystawiać jej na ekstremalne warunki pogodowe i wyłączyć Wi-Fi gdy jest się poza zasięgiem sieci.

Oczywiście w żaden sposób nie będziemy w stanie zatrzymać procesu starzenia baterii naszego smartfona. Każdy akumulator dysponuje bowiem określonymi cyklami ładowania, których przekroczenie sprawi, że nie będzie on więcej w stanie podtrzymać wystarczającej ilości energii do zasilania posiadanego urządzenia.

 

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: