Przy jakim spóźnieniu podróż koleją będzie darmowa

Jeżeli kolej spóźni się o ponad dwie godziny będziemy podróżować za darmo. Takie bowiem będzie minimalne odszkodowanie dla pasażerów, które podda pod głosowanie Parlament Europejski jeszcze w tym roku.

Na bazie obecnie obowiązującego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, w przypadku opóźnienia o godzinę przysługuje nam zwrot 25 proc. ceny biletu. Gdy opóźnienie przekracza dwie godziny jest to połowa ceny biletu. Są to gwarantowane kwoty minimalne.

W listopadzie bądź grudniu PE będzie głosował nad nowym rozporządzeniem, które będzie m.in. zwiększy wysokość odszkodowań. Przy opóźnieniu pociągu o 60-90 minut będzie to połowa ceny biletu, przy opóźnieniu 90-120 minut odszkodowanie minimalne wyniesie ¾ wartości zakupionego biletu, a gdy przekroczy 120 minut, pasażer może liczyć na darmową podróż – mówi w rozmowie z MarketNews24 Andrzej Pałys, Adwokat z kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy.

W przypadku zatwierdzenia projektu przez Parlament Europejski, w celu wejścia rozporządzenia w życie, konieczne będzie uzyskanie porozumienia z państwami członkowskimi – Radą UE.

źródło: MarketNews24

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: