Technologia skanowania 3D trafiła już do smartfonów Huawei Mate 20 Pro

Dziś Huawei umieścił w swoim sklepie z aplikacjami dla smartfonów Mate 20 Pro skaner 3D z możliwością robienia animacji – 3D Live Maker. Skanery najnowszej generacji opierają się na metodzie projekcji wąskopasmowego strukturalnego światła zielonego. Polega ona na oświetleniu mierzonego obiektu prążkami światła zielonego typu LED. Cyfrowe odwzorowanie obiektu powstaje na podstawie danych złożonych z sekwencji prążków ugiętych na obiekcie. Taka metoda zapewnia znaczne podniesienie dokładności pomiaru.

Po przeprowadzeniu procesu skanowania i obróbce w odpowiednim programie możliwe jest na przykład wydrukowanie zeskanowanego elementu na drukarce 3D. Takie zastosowanie otwiera furtkę do działania osobom zajmującym się np. rekonstrukcją zabytkowych pojazdów. W prosty i tani sposób mogą wyprodukować części zamienne niedostępne już na rynku. Niezwykle istotny w tego typu urządzeniach jest precyzyjny pomiar optyczny.

Miałam okazję już wypróbować aplikację w praktyce. Przyznam, że początki nie są łatwe, a wręcz trzeba się sporo nagimnastykować, aby obiekt udało się w miarę poprawnie zeskanować. Co więcej nie każda próba kończyła się sukcesem. Ale z drugiej strony im więcej zeskanowanych obiektów, tym wychodzą coraz ładniejsze. Także żmudne chwile spędzone nad pierwszymi modelami na pewno zaowocują przy kolejnych. Po zeskanowaniu model możemy wprowadzić w ruch, a co więcej nawet wykonać sobie  nim zdjęcie czy nagrać filmik.

Przyznam, że aplikacja ma w sobie duży potencjał i na pewno spodoba się nie tylko najmłodszym. Poniżej kilka przykładowych filmików:

 

One thought on “Technologia skanowania 3D trafiła już do smartfonów Huawei Mate 20 Pro

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: