Dbasz o swoje zdrowie? Zadbaj też o swój komputer

Biegasz, ćwiczysz, badasz się, bierzesz suplementy i chronisz przed chorobami? A czy tak samo dbasz o zdrowie swojego komputera? Okazuje się, że nie tylko nasz organizm potrzebuje ochrony przed wirusami z zewnątrz! Zadbajmy też o sprzęt.

Po co nam ochrona komputera?

Spróbujmy małej wizualizacji: jakie pliki masz na swoim komputerze, do jakich informacji masz dzięki niemu dostęp, na ilu portalach jesteś aktualnie zalogowany? Wyobraź sobie, że wszystko to zostaje ujawnione i każdy może zobaczyć zawartość Twojego komputera, mieć dostęp do stron, które przeglądałeś, przeczytać wiadomości i e-maile, a być może nawet, używać Twojej karty płatniczej. Co gorsza, “przy okazji” wszystkie pliki mogą zostać usunięte. Przerażająca wizja, prawda? A chyba nie chcesz, by wszystkie te informacje wypłynęły, gdyż są one przecież Twoją własnością.

Zagrożenia mogą być wszędzie, a to, że komputer jest w Twoim pokoju, połączony z siecią domową nie oznacza, że jest w pełni bezpieczny. Podpinamy się do wielu sieci, czasem nieznanych, zapominając, że nie każda z nich może być jednak poprawnie zabezpieczona. Co więcej, niektóre są nawet celowo nastawione na pobieranie danych z komputera, w celach niekoniecznie dla nas korzystnych. Potrzebna jest zatem świadoma i dobra ochrona.

Zdrowie komputera jest niezwykle ważne, dlatego że chronimy przy tym nas samych, naszą prywatność, która nie powinna być dostępna dla osób trzecich. Znaczna część naszego życia toczy się w Internecie, przechowujemy tam wiele informacji poufnych. Z komputerem jest podobnie jak z organizmem człowieka, wirusy mają na niego zły wpływ i nie można temu zaprzeczyć, osłabiają i wyniszczają od wewnątrz. Często też, gdy nie jesteśmy tego świadomi, dochodzi do zarażenia, po czym ostateczne widzimy tylko jego szkodliwe skutki. Dlatego metafora dbania o komputer, tak jak o swoje zdrowie, nie jest tutaj przypadkowa.

Jak dbać o ochronę swojego komputera, czyli kilka wskazówek, dzięki którym będziesz spał spokojnie

Skoro wiemy już, dlaczego tak konieczne jest dbanie o nasz komputer (i nie chodzi tutaj o odkurzanie go co jakiś czas), nadeszła pora by dowiedzieć się jak to robić. Gdy dobrze zabezpieczymy swoje dane i pliki możemy być już prawie spokojni. Jednak to, czy dostęp do zawartości naszego dysku mają inne osoby, nie zawsze może być od nas zależne. Istnieją jednak rozwiązania, które na pewno usprawnią ochronę Twojego sprzętu:

  1. hasła — to podstawa. Ile razy jako hasło wpisujesz swoje imię i rok urodzenia? No właśnie. Prawdopodobnie każdy mógłby to rozszyfrować. Warto postarać się o coś bardziej skomplikowanego. Doskonałe hasło powinno być ciągiem znaków – liter i cyfr, a jeżeli jest to dozwolone, także warto dodać znaki specjalne. Istotna też jest długość, niech będzie to kombinacja możliwie jak najdłuższa (im dłuższe tym lepsze), jednak jednocześnie musisz być pewien, że będziesz w stanie ją zapamiętać. Hasła o podanych powyżej cechach są naprawdę trudne do odgadnięcia, istnieje nieomal nieograniczona liczba zestawień jakich można użyć.
  2. router — zabezpieczenie routera, który jest przecież Twoim łącznikiem z siecią, jest równie ważne, jak ochrona komputera. Skonfiguruj router w taki sposób, aby łącze był dostępne tylko dla powołanych osób. Silne hasła znów jest tutaj podstawą.
    aktualizacje — nowe wersje oprogramowania, zawierają często unowocześnione systemy ochronne, które aktualizowane pozwolą lepiej zabezpieczyć Twój komputer przed nowymi metodami hakerów.
  3. zaufana sieć — pamiętaj, żeby łączyć komputer tylko hotspotami, co do których masz pewność, że są bezpieczne. Nie zawsze możesz połączyć się ze znaną Ci siecią np. w podróży czy na mieście, wtedy nie masz pewności czy Twój komputer nie zostanie zarażony wirusem.
  4. oprogramowanie antywirusowe — jest niezbędne. Odwołując się do metafory zdrowia, programy antywirusowe są dla komputera tym, czym dla nas układ odpornościowy. To on umożliwia działanie mechanizmów ochronnych. Najlepsze są profesjonalne programy, przygotowane przez doświadczonych producentów (np. G DATA).

Jeżeli nie jesteś specem od komputerów albo dopiero zaczynasz poznawać formy ochrony przed wirusami, wszystko to może wydawać Ci się nieco skomplikowane i pewnie pojawia się wiele pytań: jak mam wprowadzić te wszystkie zabezpieczenia, czy to hasło na pewno jest dobre, jest tak wiele programów na rynku, co mam wybrać? Co do oprogramowania warto zdać się na, producenta, którego wybrało już wielu użytkowników i który jest jednym z liderów w swojej dziedzinie. Z lekarstw też przecież wybieramy zawsze tylko te, które są sprawdzone lub rekomendowane. Najprostszym rozwiązaniem jest kupić podstawowy pakiet, który zaspokoi potrzeby ochronne Twojego komputera i zawartych na nim danych. Najczęściej są to tzw. pakiety domowe jak G DATA Internet Security. Oprogramowanie ma wszystkie podstawowe funkcje zabezpieczające i potężną zaporę sieciową chroniącą przed wirusami i hakerami, która działa trochę jak nasz największy organ, czyli skóra, chroniąc nasz organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Chroni również najmłodszych — dzięki kontroli rodzicielskiej, która pozwala na monitorowanie tego co dziecko robi w czasie korzystanie z komputera, a także umożliwia blokadę i definiowanie niepożądanych stron. Antywirus zapewnia kompleksową ochronę komputera, w naprawdę wysokiej jakości, a Ty nie musisz się przejmować, że sprzęt nagle złapie zakażenie.

Autor: G DATA

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: