Wakacje i długie weekendy 2019: jak zmienić 26 dni urlopu w 54 dni podróży

  • W przyszłym roku Polacy będą mogli cieszyć się ośmioma długimi weekendami wokół najważniejszych świąt narodowych.
  • W 2019 podróżni mogą połączyć przerwę wielkanocną z majówką, i biorąc jedynie 7 dni wolnego skorzystać z 16-dniowego urlopu.
  • Koniec grudnia i połączenie przerwy bożonarodzeniowej z noworoczną pozwoli zamienić 7 dni urlopu w 17 dni na wakacje.

Osoby, które już dawno wykorzystały cały urlop mogą odetchnąć – zbliża się nowy rok, a wraz z nim nowa pula dni wakacyjnych. Co więcej najprawdopodobniej nawet pracownicy z krótszym stażem będą mogli cieszyć się 26-dniowym urlopem zgodnie z opracowywanym właśnie nowym Kodeksem Pracy. Dla tych, którzy już myślą o przyszłorocznych wyjazdach KAYAK.pl wybrał najlepsze dni na zaplanowanie wolnego tak, aby jak najlepiej wykorzystać liczbę dni wolnych i zamienić 7 dni urlopu nawet w 16-dniową wyprawę.

W przyszłym roku Polacy mogą skorzystać z 8 długich weekendów

Nadchodzący rok będzie naprawdę korzystny dla tych, którzy lubią skorzystać z dodatkowego dnia wolnego, aby wybrać się na city break bądź krótki wypad na wieś. W 2019 roku czeka na nich bowiem 8 długich weekendów dzięki korzystnie wypadającym dniom wolnym od pracy. Część z nich nie będzie wymagać nawet drobnego naruszenia puli urlopowej, ponieważ święta wypadają w poniedziałek bądź piątek. To właśnie przypadek Wszystkich Świętych (piątek, 1 listopada) oraz Święta Niepodległości (poniedziałek, 11 listopada). Dla zapalonych podróżników dobrą okazją będą też wypady planowane wokół świąt wypadających w czwartek, które dadzą cztery dni na podróż, zabierając zaledwie jeden dzień urlopu. Jak co roku jest wśród nich Boże Ciało, w tym roku świętowane 20 czerwca, dzięki czemu można być pewnym pięknej pogody idealnej na podróż. Kolejnym świętem, które warto mieć w pamięci jest czwartek 15 sierpnia, czyli święto Matki Boskiej Zielnej oraz Wojska Polskiego. Nie nadszarpując zbytnio urlopu można cieszyć się dłuższą przerwą także w okresie bożonarodzeniowym, ponieważ Święta wypadają w środę i czwartek. Zaraz po nich – Nowy Rok obchodzony we wtorek (ergo: tylko poniedziałek dzieli od czterodniowego pożegnania starego roku). Jednak to najprawdopodobniej majówka będzie hitem wśród podróżnych (środa, 1 maja oraz piątek, 3 maja) – zaledwie jeden dzień dzieli od pięciu dni na podróż, a trzy – od 9-dniowego wyjazdu.

  Długie weekendy w 2019
  Długi weekend Dni urlopowe Dni na podróż
  Święto Data
1. Nowy Rok wtorek, 1 stycznia poniedziałek, 31 grudnia 4 dni
2. Wielkanoc poniedziałek, 22 kwietnia x 3 dni
3. Majówka środa, 1 maja, piątek, 3 maja czwartek, 2 maja 5 dni
poniedziałek-wtorek, 29-30 kwietnia

czwartek, 2 maja

9 dni
4. Boże Ciało czwartek, 20 czerwca piątek, 21 czerwca 4 dni
5. Święto Wojska Polskiego / Wniebowzięcie NMP czwartek, 15 sierpnia piątek, 16 sierpnia 4 dni
6. Wszystkich Świętych piątek, 1 listopada x 3 dni
7. Święto Niepodległości poniedziałek, 11 listopada x 3 dni
8. Boże Narodzenie środa-czwartek, 25-26 grudnia piątek, 27 grudnia 5 dni
poniedziałek-wtorek, 23-24 grudnia

piątek, 27 grudnia

9 dni

Najlepsze terminy na długi wyjazd

Włączenie kilku ekstra dni wolnych do planowanego wyjazdu to kolejny sposób, aby zaoszczędzić kilka dni z urlopowej puli, nie skracając jednocześnie wakacji. Najlepszym terminem na dłuższą podróż będzie przełom kwietnia i maja – biorąc 7 dni wolnych od pracy, Polacy mogą wyjechać na 16-dniową wycieczkę, łącząc przerwę wielkanocną z majówką i tym samym ciesząc się urlopem między 20 kwietnia a 5 maja. Planując letni wyjazd warto skorzystać też z dodatkowego dnia wolnego wypadającego 15 sierpnia bądź 20 czerwca. Podróżni, którzy wolą wakacje poza szczytem sezonu, powinni rozważyć pierwsze dni listopada – wyjeżdżając w okresie 1-11 listopada wystarczy wziąć 5 dni z przysługującego urlopu, aby cieszyć się jedenastoma dniami wolnego. Dobrym terminem na długie wakacje będzie też okres bożonarodzeniowy i noworoczny. Podczas gdy wielu Polaków ceni tradycje i czas spędzony w gronie najbliższych, część woli jednak uciec przed świąteczną gorączką i kilka dodatkowych dni wolnych zmienić w daleką podróż. W 2019 roku będą mogli cieszyć się 17 dniami podróży w okresie między 21 grudnia a 6 stycznia. Tym samym 5 dni wolnego z 2019 i 2 z puli na 2020 zmieni się w ponad dwutygodniowe wakacje.

Najlepsze terminy na długie wakacje w 2019 / 2020
Termin Liczba dni wolnych od pracy w danym okresie Liczba dni urlopowych do wzięcia Liczba dni na podróż
20 kwietnia – 5 maja 3 dni 7 dni 16 dni
15-23 czerwca 1 dzień 9 dni 16 dni
10-25 czerwca 1 dzień 9 dni 16 dni
1-11 listopada 2 dni 5 dni 11 dni
21 grudnia – 6 stycznia 3 dni 7 dni 17 dni

Aleksandra Pietraszek, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl komentuje: „Co piąty Polak uważa, że największym wyzwaniem podczas organizowania urlopu jest pogodzenie terminów urlopów wszystkich uczestników planowanego wyjazdu. Wybranie daty z wyprzedzeniem daje znacznie większe szanse na znalezienie takiej, która będzie pasować wszystkim, da również czas, aby dany termin „zarezerwować” w pracy. Szczególnie mając na względzie, jak korzystanie w przyszłym roku wypadają dni wolne od pracy, które pozwolą zmienić 26-dniowy urlop w cztery dłuższe wyjazdy o łącznej liczbie 54 dni na odpoczynek”.

UWAGI

Ankieta została przeprowadzona przez Cint na zlecenie KAYAK wśród 26216 osób z 26 krajów w 2018 roku. Gromadzenie danych odbyło się między 9 i 17 stycznia 2018 roku poprzez e-ankietę na panelu badawczym Cint. Dane dla Polski powstały w oparciu o odpowiedzi reprezentatywnej grupy ponad 1000 dorosłych Polaków.

źródło: KAYAK

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: