Znaki ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo na drodze

Oznakowanie drogowe kluczem w zapewnieniu bezpieczeństwa. O jego jakość dbają laboratoria certyfikowane przez PCA.

Bezpieczeństwo na drogach ma szczególnie ważne znaczenie w okresie trudnych warunków atmosferycznych. Zarówno kierowcy, jak i piesi muszą mieć pewność, że oznakowanie stosowane w ruchu drogowym spełnia swoje zadanie. Dbałość o prawidłowe funkcjonowanie oznakowania drogowego leży w gestii wielu firm i instytucji.

Rola PCA jako krajowej jednostki akredytującej w obszarze badań związanych z bezpieczeństwem na drogach polega na ocenie kompetencji laboratoriów wykonujących m.in. badania oznakowań poziomych i pionowych na drogach oraz elementów ostrzegawczych odzieży – powiedział Mariusz Uściński, dział Akredytacji Badań Mechanicznych i Fizycznych, PCA.

Jednym z badań w ramach bieżącej kontroli dróg, które są prowadzone przez laboratoria Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, potwierdzone przez Polskie Centrum Akredytacji, jest sprawdzanie odblaskowości oraz widoczności oznakowania poziomego – tłumaczy Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak mówi Jakub Kalisiak z Działu Bezpieczeństwa w Transporcie w firmie 3M, proces certyfikacji jest skomplikowany, ale tylko takie podejście jest w stanie zapewnić wymaganą jakość.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: