Polak i Chińczyk podejrzewani o szpiegostwo

Huawei / oświadczenie w sprawie postępowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.  Jak podaje TVP Info,  ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa przemysłowego dwóch zatrudnionych w Orange i Huawei pracowników. Z materiałów zgromadzonych przez ABW prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo – poinformował w piątek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Sąd zdecydował o areszcie podejrzanych na trzy miesiące.

Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. – W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze dokonali niezbędnych czynności procesowych, m.in. przeszukania mieszkań podejrzanych oraz zabezpieczenia dowodów – relacjonował. – Zostały zabezpieczone również dokumenty i nośniki danych, które mogą się okazać ważne dla tego śledztwa – dodał Żaryn w rozmowie z TVN24. Mówił, że „dokumentacja będzie analizowana i weryfikowana przez ABW”. Rzecznik służb zaznaczył, że nie ma informacji, czy mężczyźni przyznali się do stawianych im zarzutów.

Weijing W. jest jednym z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Piotr D. to były wysoki rangą oficer ABW. Oficerowie Agencji przeszukali siedzibę polskiego oddziału Huawei oraz biura firmy Orange, gdzie ostatnio pracował Piotr D.

2 komentarze do “Polak i Chińczyk podejrzewani o szpiegostwo

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: