Diners Club Polska: Co czwarty Polak wyjedzie na zimowy urlop

Tej zimy na ferie wyjedzie 25 proc. Polaków. Większość wyjeżdzających spędzi zimowy urlop w kraju, natomiast co trzeci będzie wypoczywał za granicą. Ponad połowa ankietowanych, którzy na ferie wybierają się poza Polskę, zamierza przeznaczyć na zagraniczny wyjazd powyżej 2 tys. zł na osobę – wynika z raportu Diners Club Polska.

W tym roku na ferie zimowe wyjedzie prawie jedna czwarta Polaków – wynika z badania Diners Club Polska. 72 proc. ankietowanych zostanie w domu, a tylko 3 proc. nie ma jeszcze sprecyzowanych planów.

Najwięcej – 65 proc. osób, które ferie spędzą poza domem – będzie wypoczywać na terenie Polski. Urlop poza granicami kraju planuje 35 proc. ogółu wyjeżdzających (19 proc. wybierze się do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, a 16 proc. uda się w dalszą podróż – poza Europę).

Zimą 2017 r. na ferie planowało wyjechać 19,5 proc. badanych – o 5,3 pkt. proc. mniej niż obecnie. Liczba osób, które wybierają się na ferie zimowe z roku na rok rośnie, choć nadal zdecydowanie więcej Polaków udaje się na wyjazdy wakacyjne. Latem 2018 r. na urlop wyjechało ponad trzy razy więcej badanych niż tej zimy. Badania Diners Club Polska pokazują jednak, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na urlop zarówno latem, jak i zimą  – mówi Paweł Pomianowski, Prezes Zarządu Diners Club Polska.

W porównaniu z 2017 r. nie zmieniły się główne kierunki wyjazdów. Podobnie jak w tym roku, dwa lata temu 65 proc. ankietowanych zamierzało spędzić ferie na terenie kraju, a 35 proc. chciało wyjechać za granicę. W 2019 r. więcej osób wybierze jednak bardziej odległą destynację. Liczba badanych, którzy planują podróż poza Europę, wzrosła w porównaniu z 2017 r. o ponad 11 pkt. proc.

Ferie za 2 tys. zł  

Jak wynika z badania Diners Club Polska, najwięcej ankietowanych (38,2 proc.) wyda na zagraniczny wyjazd od 1 do 2 tys. zł na osobę. Co trzeci planuje zmieścić się w budżecie między 2 a 4 tys. zł. Na najdroższy urlop, przekraczający 4 tys. zł na osobę pozwoli sobie prawie 20 proc. badanych. Tylko 9 proc. nie planuje większego budżetu niż 1 tys. zł.

Dobra koniunktura sprawia, że coraz więcej Polaków stać na luksusowy urlop. Tej zimy blisko 53 proc. badanych wyjeżdżających za granicę wyda ponad 2 tys. zł na osobę. Co piąty przeznaczy powyżej 4 tys. To wyraźnie pokazuje, że Polacy podróżujący zimą dysponują sporymi budżetami – mówi Paweł Pomianowski z Diners Club Polska.

Polak ubezpieczony

W związku z zimowym wyjazdem ubezpieczenie turystyczne wykupi 82 proc. badanych. 42,5 proc. skorzysta z ubezpieczenia, które jest w standardowej ofercie biura podróży – o 25 pkt. proc. więcej niż w 2017 r. Prawie 30 proc. wykupi polisę bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Zdecydowanie więcej turystów ubezpiecza się zimą niż latem, co wynika głównie z faktu, że większość osób wyjeżdża zimą by uprawiać sport. Wybierając ubezpieczenia podróży zagranicznej należy zwrócić uwagę na jaką formę aktywności się decydujemy. Niektóre polisy nie pokrywają kosztów leczenia związanych z uprawianiem sportów, musimy o tym pamiętać, szczególnie decydując się na sporty ekstremalne. W przypadku wyjazdów w góry, warto się również zapoznać z zasadami funkcjonowania lokalnego pogotowia górskiego. Wezwanie go w Austrii czy Chorwacji może nas sporo kosztować – mówi Paweł Pomianowski z Diners Club Polska.

Z innej formy ubezpieczenia, np. zawartego w karcie kredytowej skorzysta co dziesiąty ankietowany.

Przed zakupem polisy warto upewnić się, czy odpowiedniej ochrony nie zapewnią nam instrumenty finansowe, których używamy na co dzień. Na rynku są dostępne np. karty kredytowe zawierające kompleksowy pakiet ubezpieczenia podróży zagranicznej. Warto również pamiętać, że standardowe ubezpieczenia oferowane przez biura podróży często zawierają wiele wyłączeń, a ich suma gwarancyjna, czyli kwota, do której obejmuje nas polisa jest bardzo niska  – mówi Paweł Pomianowski z Diners Club Polska.

Na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) liczy 9 proc. badanych, taka sama liczba turystów planuje wyjechać bez żadnego ubezpieczenia.

Nota metodologiczna:

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań i Raportów Społecznych (IBRIS) w grudniu 2018 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

Diners Club Polska

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: