Reklamy

Jak wybrać smartfon dla babci i dziadka?

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia świętujemy Dzień Dziadka. To świetna okazja, żeby uwolnić naszych bliskich od starego i zużytego telefonu komórkowego i wprowadzić ich w świat możliwości, jakie oferują smartfony.  

 Idealny prezent dla osób starszych powinien być przede wszystkim użyteczny, pomocny i prosty w obsłudze.

Raz na jakiś czas w sprzedaży pojawiają się proste telefony, składające się jedynie z klawiatury numerycznej o wielkich przyciskach i małego wyświetlacza, które dedykowane są dla seniorów. Modele te dość szybko znikają z oferty sieci handlowych i to wcale nie dlatego, że są wykupowane przez starszych klientów. Sugestia, że seniorzy nie będą chcieli nauczyć się obsługi zaawansowanych telefonów została negatywnie zweryfikowana przez rynek.

Zdecydowanym atutem smartfonów jest różnorodność rozmiarów ich ekranów. Dla osób starszych zdecydowanie lepszym wyborem będą urządzenia z dużym i czytelnym wyświetlaczem. Przy takich ekranach dużo lepiej sprawdzą się opcje ułatwień, w jakie wyposażone są najnowsze smartfony. Mamy tu możliwość powiększenia rozmiaru liter czy zmianę kolorystyki telefonu, dzięki czemu znacznie poprawia się czytelność ekranu i wyświetlanych informacji. Duży ekran sprawdza się też lepiej przy oglądaniu zdjęć ukochanych wnuków czy filmów nagranych na rodzinnych uroczystościach.

Smartfony mają wiele przydatnych funkcji dla seniorów. Jeden z podstawowych atutów, który może decydować o wyborze konkretnego urządzenia jest aparat fotograficzny, który jednocześnie może być wykorzystywany jako kamera wideo.

Telefony z systemem Android dysponują bardzo przyjazną listą kontaktów. Do każdej osoby możemy dopasować zdjęcie, które wyświetli się na dużym ekranie, gdy ta do nas zadzwoni. Nie trzeba szukać okularów, żeby odczytać nazwisko, czy przypominać sobie właściciela numeru. A gdyby zdarzyło się, że telefon zgubimy, zniszczymy, czy ktoś go nam ukradnie, nasze kontakty nie przepadną wraz z nim, ponieważ przechowywane są w Internecie, zawsze będziemy mogli zsynchronizować je z nowym telefonem.

Bardzo ważną cechą smartfonów jest możliwość zainstalowania dodatkowego oprogramowania. Jest dostępnych wiele aplikacji, które mogą ułatwić życie naszej babci i dziadkowi. Może to być rozkład autobusów, program do zamawiania taksówek, kalendarz i systemy powiadomień, które przypomną o zbliżających się urodzinach wnuczka czy wizycie u lekarza. Dzięki nim smartfon pełnić możne rolę wielu innych urządzeń – można regularnie przypominać o konieczności wzięcia leków, może być latarką, termometrem czy mapą i wcale nie jest to trudne – wystarczy spróbować.

Telefony komórkowe są więc znakomitym pomysłem na prezent. Z pewnością ucieszą i babcię, i dziadka, zapewniając im kontakt z ukochanym wnuczkiem oraz dostęp do technologii, z której będą mogli korzystać w prosty, intuicyjny sposób.

Badania jednoznacznie wskazują, iż odsetek osób korzystających z internetu spada z wiekiem. Jednak zaskakującym jest fakt, że przedstawiciele obu grup wiekowych często łączą się z siecią bezprzewodową używając komórek, laptopów, tabletów czy netbooków. Czy w Polsce e-czytanie ma szansę przyjąć się wśród najstarszych?

Dla osób z najstarszych grup wiekowych czytanie może stanowić duże wyzwanie. Ceny książek są stosunkowo wysokie i zakup ich może stanowić poważne obciążenie dla budżetu. W większych miastach, gdzie są dostępne biblioteki, seniorzy mają możliwość rozwiązania tego problemu, jednak często przebycie odległości z domu do wypożyczalni jest dystansem nie do pokonania.

Słabnący wzrok, przesuszanie gałki ocznej i spadająca koncentracja także mogą zniechęcać do spędzania czasu wolnego z książką. Trudno jest znaleźć ciekawą pozycję, bestseller czy po prostu ulubioną lekturę w wydaniu, które ma czcionkę wystarczająco wyraźną dla oczu naszej babci i dziadka.

Z drugiej strony widać wyraźną ciekawość nowinek technologicznych, zwłaszcza wśród wykształconych seniorów mieszkających w większych miastach. Chętnie korzystają z tabletów czy smartfonów, aby pozostawać w kontakcie z najbliższymi. Zatem producenci telefonów komórkowych mają w swoich ofertach modele przeznaczone specjalnie dla najstarszych, organizacje społeczne zachęcają do „oswajania” komputerów i nauki korzystania z internetu, a programy zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu w tej grupie wiekowej są realizowane również w mniejszych miejscowościach.

W starzejącym się społeczeństwie koniecznością, a nie tworzeniem potrzeby, staje się dostosowywanie mobilnych rozwiązań do wymagań osób starszych. Oczekują oni łatwych w obsłudze urządzeń, czytelnych komunikatów, przejrzystego i najbardziej jak to możliwe uproszczonego menu. Dzisiejsze czytniki e-booków spełniają te wymagania.

Korzyści z e-biblioteczki są niezaprzeczalne. Promocje na e-booki są bardzo częste, technologia E Ink jest przyjazna dla wzroku, urządzenie pozwala dowolnie powiększyć czcionkę, wiele z nich ma wbudowane podświetlenie ekranu, a obsługa jest niezwykle prosta, zwłaszcza, gdy menu jest w języku polskim. Dla osób, którym korzystanie z dotykowych ekranów sprawia trudność zostały zaprojektowane czytniki z bezdotykowym wyświetlaczem, a miłośnicy słuchowisk mogą skorzystać z funkcji Text-to-Speech dostępnej w wybranych modelach.

Aby obsłużyć czytnik, wcale nie trzeba mieć doktoratu z dziedziny technologii. Wystarczy wiedzieć, jak włączyć urządzenie, otworzyć wybraną książkę, przerzucać strony i wrócić do menu głównego. Na początku „znajomości” z czytnikiem zapewne będą pojawiać się jakieś trudności, ale cierpliwe wyjaśnienia oraz, w niektórych przypadkach, rozpisany w punktach ilustrowany instruktaż na pewno ułatwią e-czytanie.

Jedyną kwestią stanowiącą poważniejsze wyzwanie jest pobieranie nowych książek. Niezaprzeczalnie są osoby, dla których zakupy w internecie nie stanowią problemu i one będą umiały samodzielnie zadbać o swoje wirtualne półeczki. Jeśli jednak senior nie poradzi sobie z takim zadaniem, nadal jest wiele możliwości uzupełniania zasobów czytelniczych. Czytniki wyposażone w Wi-Fi bardzo łatwo połączyć z internetem i, tym samym, pobrać nowe książki na przykład za pomocą konta Dropbox. Wystarczą dwa dotknięcia ekranu i e-booki zostaną przesłane na urządzenie.  Zawsze też można częściej odwiedzić starszego e-czytelnika i pobrać mu listę wybranych lektur lub wgrać ją z karty microSD. Na pewno będzie to bardzo miła wizyta.

 

Reklamy


Categories: Porady, Technologia, telefon

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: