Reklamy

Recenzja Linksys EA8300 – czteroantenowy, trójzakresowy, podwójnie wydajny

Na co komu jednak piękna obudowa, jeśli router nie będzie sobie dobrze radził z rozsyłaniem internetu po całym naszym mieszkaniu? Tutaj recenzowany Linksys kontynuuje jak najlepsze wzorce swoich poprzedników.

Wprowadzony przez firmę Linksys seamless roaming, umożliwia zaawansowane wykorzystanie WiFi w domu. Technologia ta pozwala urządzeniom klienckim połączyć się z domem zawsze podłączonym do optymalnego punktu dostępowego, zarówno routera, jak i przedłużacza zakresu, bez konieczności ręcznego połączenia lub utraty połączenia.

Jest on w stanie jednocześnie pracować w dwóch pasmach 2,4 GHz i 5,0 GHz. Urządzenie Linksys Max-Stream AC2200 jest wyposażone w technologie Wi-Fi Next Gen, takie jak wielofunkcyjne MU-MIMO i Tri-Band, które działają równocześnie w celu zapewnienia wydajnego Wi-Fi i tej samej prędkości do wielu podłączonych urządzeń w tym telewizorów, konsol do gier, drukarek bezprzewodowych, laptopów i innych przy łącznych prędkościach do 2,2 Gb/s. Funkcja inteligentnego połączenia łączy połączenia Wi-Fi z prędkością 5 GHz i inteligentnie wybiera najlepszy pasmo radiowe dla Twoich urządzeń, aby uzyskać najlepszą wydajność sieci Wi-Fi. Oznacza to, że bez problemu obsłuży starsze urządzenia Wi-Fi, a te najnowsze skorzystają z bardziej stabilnej i sprawnej pracy na wyższej częstotliwości. Bezproblemowy roaming działa w ten sam sposób, że urządzenia działają w środowisku biurowym, w którym użytkownicy mogą przenosić się z pokoju do pokoju i pozostawać w stabilnym kontakcie z połączeniem Wi-Fi. Router pracuje w standardzie Wireless-AC i korzysta z technologii kształtowania wiązki, która umożliwia wzmocnienie sygnału nadawanego do konkretnych urządzeń (zamiast rozsyłania go w jednakowy sposób we wszystkich kierunkach). Takie rozwiązanie zapewnia szybsze działanie sieci, lepszy zasięg, mniejsze zakłócenia oraz stabilniejsze połączenia Wi-Fi.  Gdy do routerów dodawany jest seamless roaming tak jak w przypadku recenzowanego routera EA8300, urządzenia te mogą przełączać się i łączyć się z najsilniejszym sygnałem Wi-Fi cały czas. Użytkownicy mogą uruchamiać nieprzerwaną sesję Facetime lub Skype w smartfonie lub oglądać YouTube czy Netflix na swoim iPadzie podczas przemieszczania się z jednego pomieszczenia do drugiego bez utraty jakości sygnału. Za szyfrowanie odpowiadają protokoły WPA/WPA2, a siła klucza szyfrującego to 128 bitów. Zapora SPI firmy Linksys rozróżnia uzasadnione pakiety dla różnych typów połączeń. Dopuszczalne są tylko pakiety pasujące do znanych aktywnych połączeń. Atakiem DoS jest próba udostępnienia zasobów komputerowych lub sieciowych niedostępnych dla swoich planowanych użytkowników, dzięki zabezpieczeniom firmy DoS, blokowanie wszystkich możliwych ataków DoS, które zapewnią sprawne działanie sieci. Warto dodać, że firma Linksys automatycznie wprowadza aktualizację oprogramowania do routera przez całą noc i zapewnia najnowsze funkcje i bezpieczeństwo w domowej sieci.

Każdy z nas, zna to uczucie, gdy czujemy się źle – idziemy do doktora. Chcemy, żeby wszystko działało jak należy. Tak samo jest z połączeniem internetowym. Nieważne czy oglądamy najnowszą Hollywoodzką produkcję w 4K, czy przetwarzamy gigabajty danych, nasze Wi-Fi to absolutnie niezbędna część domu. Dlatego, jeśli czujemy, że nasza łączność z siecią jest osłabiona, wystarczy wykonać kilka darmowych testów, aby zdiagnozować problem. Na szczęście sprawdzanie wydajności Wi-Fi jest znacznie łatwiejsze niż umawianie wizyty u doktora.

Uruchamiając speed test, sprawdzimy również jak wysoki jest ping naszej sieci, czyli ile zajmuje jej reakcja na nasze czynności w Internecie. Jest to dla wszystkich, a tym bardziej zapalonych graczy PS4, Wii U i Xbox One, kluczowy parametr pomiarów w grach online. Ping określany jest w milisekundach, dlatego im mniejszy, tym lepszy.  Wykonanie takiego testu jest tak samo łatwe jak wejście na stronę i kliknięcie przycisku na niej. Po wszystkim tylko obserwujemy wskazówkę i czekamy na swoje wyniki: prędkość transferu danych oraz ping. Co także testować: Prędkość wysyłania i pobierania. Kiedy zaczynamy badać swoje połączenie z siecią, mierzymy dwa parametry: prędkość pobierania i prędkość wysyłania danych. Pierwszy z nich określa jak szybko dane docierają na nasze urządzenia.

 

A jak radzi sobie testowany router rozprowadzając dostępne łącze naszego operatora, po naszej sieci? Zapewniam, że na wysokim poziomie. I tradycyjnie przypomnę – wyniki są obarczone potencjalnym błędem wynikającym z obecności okolicznych zakłóceń w postaci innych obecnych w miejscu pomiarowym sieci radiowych.

Przykładowe średnie wyniki dla:

  • częstotliwości 2,4 GHz:

3 m / 10 m – 154 Mbit/s / 126 Mbit/s

  • częstotliwości 5 GHz:

3 m / 10 m – 433 Mbit/s / 292 Mbit/s

USB 3.0 Download – Uplink: 46 Mbit/s / 17 Mbit/s

Biorąc pod uwagę zasięg to w odległości 3m od routera mieliśmy -57 dBm. Najniższa wartość w standardowym mieszkaniu w bloku to -63 dBM. Przy pomiarach zewnętrznych, to po testowym: 3 piętra i jedna ściana z żelbetu wartość ta spadła do poziomu -69dBm. Aby stracić zasięg routera musiałem oddalić się na odległość ok. 90 m. Należy jednak pamiętać, że pomiary były robione w dużym zagęszczeniu sieci bezprzewodowych i w bloku żelbetowym o grubych ścianach. Nie bez znaczenia jest też specyfikacja posiadanego sprzętu przez użytkownika. Generalnie zasięg routera jest na tyle duży, że z powodzeniem obsłużymy sieć przeciętnej firmy lub całą klatkę 4 piętrowego bloku z żelbetonu.

Linksys EA8300

Podsumowanie

Urządzenia takie jak telewizory 4K, odtwarzacze multimedialne z funkcją transmisji strumieniowej HD, tablety i konsole do gier zużywają dużo pasma. Podłączyłem do niego stację dokującą HDD, tworząc serwer multimedialny. Pliki filmowe 4K, rozsyłane po paśmie 5GHz, o bardzo dużej gęstości 120 Mb/s odtwarzane były na telewizorze bez jakiekolwiek przycinki. A muszę dodać, że w tym samym czasie obsługiwane były przez router także inne urządzenia. Dzięki technologii MU-MIMO router EA8300 wysyła sygnał Wi-Fi do wielu urządzeń jednocześnie z tą samą prędkością. To jak posiadanie dedykowanego routera Wi-Fi dla każdego z urządzeń. Nie dość, że mamy ładny, sprawny i dobrze wyglądający interfejs na komputerze stacjonarnym, to mamy jeszcze program na smartfony, który pozwala na zarządzanie siecią w równie sprawny sposób (opcja nadawania priorytetu urządzeniom działa fenomenalnie). Czy warto go, więc wybrać? Jeżeli ktoś poszukuje szybkiego, routera, w cenie ok. 500 zł do multimediów, a w szczególności do materiałów 4K, może rozważyć go podczas wybierania routera.

TECHNOSenior

 

Reklamy

Pages: 1 2 3


Categories: Artykuły, Gadżety, Gadżety i Inne, Internet, Technologia, Testy

Tags: , , ,

5 replies

  1. W takim przypadku mamy do czynienia z technologią ADSL lub VDSL. Takie łącze wymaga zakupu routera ADSL/VDSL z wbudowanym modemem telefonicznym oraz łączem RJ-11 – szukaj w tym obszarze

  2. Jako laik mam pytanie. Czy można go połączyć z siecią neti przez linie telefoniczną czyli rj11?

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: