Dzień Bezpiecznego Internetu – Działajmy razem!

– Musimy razem edukować, informować i budować świadomość. Po to, byśmy byli odpowiedzialnymi użytkownikami Internetu – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski, inaugurując tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI).

5 lutego, już po raz 15. – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. To świetna okazja, by dowiedzieć się lub przypomnieć sobie jak rozsądnie korzystać z sieci.

Budujmy świadomość. Razem.

Internet to z jednej strony świetne narzędzie, które rozwija, pozwala edukować, zdobywać nowe możliwości. Z drugiej strony – miejsce zagrożeń. Chodzi o to, byśmy razem informowali, razem edukowali i budowali świadomość tego,  jakie zagrożenia mogą spotkać przede wszystkim młodych ludzi – ale nie tylko – w sieci – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski na konferencji inaugurującego tegoroczne obchody DBI. – Ta świadomość jest nam potrzebna do tego byśmy byli odpowiedzialnymi użytkownikami, abyśmy mogli w pełni korzystać z tego dobrodziejstwa, jakim jest Internet – dodał szef Ministerstwa Cyfryzacji (MC).

Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Od 2004 r. angażuje coraz więcej państw, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Od 2005 r. organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI)które tworzą NASK-PIB oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Działajmy. Razem.

Hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu to „Działajmy razem”. – To próba zwrócenia uwagi na potrzebę współpracy i zaangażowania wielu osób, z różnych środowisk w działania podnoszące bezpieczeństwo online. To apel zarówno do rodziców i nauczycieli, jak i dostawców treści, czy usług internetowych, o wspólne działanie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci. Działajmy razem, aby Internet był miejscem pełnym pozytywnych wartości i korzyści – mówi minister cyfryzacji. – Bezpieczeństwo w Internecie to temat, którym Ministerstwo Cyfryzacji nie zajmuje się jednak tylko w jeden dzień w roku. Stale nad nim pracujemy. Wzmacniamy je realizując m.in. projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. To również jeden z głównych obszarów kampanii edukacyjno-informacyjnych prowadzonych przez MC – dodaje Marek Zagórski.

Dołącz.

Reklamy

Jak co roku, organizatorzy DBI, zachęcają lokalne ośrodki edukacyjne i kulturalne – szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia. Jak? Przez organizację lokalnych inicjatyw. Ważne, by dotyczyły bezpieczeństwa młodych internautów. Mogą to być zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, czy konkursy. Inicjatywy można zgłaszać do końca lutego za pomocą elektronicznego formularza na stronie www.dbi.pl Do dzisiaj zgłoszono już ponad 3300 wydarzeń. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych. ZGŁOŚ INICJATYWĘ DBI. W ubiegły roku, w ramach DBI zorganizowano ponad 3600 inicjatyw, w których uczestniczyło 840 278 dzieci.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: