MWC 2019: Samsung prezentuje układy RFIC i DAFE dla stacji bazowych 5G

Na targach MWC 2019 Samsung zaprezentował chipsety RF nowej generacji dla stacji bazowych 5G. Nowy chipset RF firmy Samsung pozwala zmniejszyć rozmiar, wagę i zużycie energii bazy 5G o około 25%. Do lutego firma Samsung dostarczyła ponad 36 000 stacji bazowych 5G

Firma Samsung Electronics ogłosiła pomyślne zakończenie prac rozwojowych nad najnowocześniejszymi układami scalonymi na częstotliwości radiowe mmWave (RFIC) oraz nad specjalizowanymi układami scalonymi (ASIC) Digital/Analog Front End (DAFE) obsługującymi pasma 28 GHz i 39 GHz.

Nowe układy RFIC i specjalizowane układy scalone DAFE firmy Samsung, będące podstawowymi elementami chipsetu 5G, umożliwiają zmniejszenie rozmiarów, wagi i zużycia energii stacji bazowych 5G o około 25% w porównaniu do poprzednich wersji. Stacje bazowe 5G, w których zastosowano te nowe chipsety, są wydajniejsze i łatwiejsze do wdrożenia.

„Nasze przełomowe osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju 5G stanowiły główną siłę napędową powodzenia usług komercyjnych zgodnych z tym standardem w Stanach Zjednoczonych i Korei w 2018 r., gdzie dostarczyliśmy ponad 36 000 stacji bazowych 5G” – powiedział Paul Kyungwhoon Cheun, Executive Vice President and Head of Networks Business w Samsung Electronics – „Stojąc na czele czwartej rewolucji przemysłowej, Samsung będzie niezmiennie działał na rzecz przyspieszenia komercjalizacji 5G. W ostatecznym rozrachunku wpłynie ona na cały przemysł i życie codzienne, oferując bardzo niskie opóźnienie, ogromną prędkość i łączność o niezwykłej przepustowości”.

Aby osiągnąć ultrawysokie prędkości transmisji danych, w stacjach bazowych 5G zastosowano niemal tysiąc elementów antenowych i szereg układów RFIC w celu wykorzystania pasma fal milimetrowych (mmW). Przyjęcie układów RFIC odgrywa zasadniczą rolę w redukowaniu rozmiarów stacji bazowych i ograniczaniu ilości zużywanej przez nie energii. Nowe układy RFIC firmy Samsung wykorzystujące najnowocześniejszą półprzewodnikową technologię CMOS 28 nm działają w pasmach, które zostały rozszerzone maksymalnie do 1,4 GHz, a nie, jak w przypadku poprzednich układów RFIC, do 800 MHz. Rozmiar RFIC zmniejszono o 36%, a ogólną wydajność zwiększono poprzez zredukowanie poziomu zakłóceń i poprawę liniowości charakterystyki wzmacniacza mocy częstotliwości radiowych.

Samsung opracował rozwiązania RFIC dla częstotliwości 28 GHz i 39 GHz i jeszcze w tym roku planuje komercjalizację dodatkowych układów RFIC dla częstotliwości 24 GHz i 47 GHz. Pozwoli to na dalszą ekspansję na rynki, które będą wykorzystywać wyższe pasma częstotliwości.

Firma opracowała również własne specjalizowane układy scalone DAFE o niskim poborze mocy i małych rozmiarach. Układ taki jest niezbędny w cyfrowej telekomunikacji bezprzewodowej, ponieważ zapewnia konwersję analogowo-cyfrową i odwrotnie. Układ DAFE stosowany w 5G zarządza dużymi pasmami o częstotliwości setek MHz, a opracowanie specjalizowanego układu scalonego (ASIC) pozwala na zmniejszenie wielkości i zużycia energii stacji bazowych tego standardu. Sam układ DAFE bez specjalizowanych układów ASIC byłby zbyt duży, a jego moc niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb produktowych operatorów.

„Samsung bazuje na swojej czołowej pozycji w dziedzinie 5G za sprawą innowacyjnych rozwiązań, w tym energooszczędnych modułów RFIC i specjalizowanych układów DAFE, aby zapoczątkować nową erę cyfrowej transformacji” – powiedział Jaeho Jeon, Jeon, Executive Vice President and Head of R&D, Networks Business w Samsung Electronics – „Z przyjemnością ogłaszamy zakończenie prac rozwojowych nad tymi nowymi chipsetami, które odegrają istotną rolę w realizacji kolejnego etapu postępu technologicznego”.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: