Uważaj, aby w trakcie rozliczania się z Urzędem Skarbowym nie stracić swoich danych

Coraz więcej Polaków przekonuje się do składania e-deklaracji podatkowej. Taka możliwość, która jest dostępna od 2009 roku zyskuje coraz większą popularność. Uważam, że jest to forma szybka, łatwa i prosta w obsłudze. Do niedawna zastanawialiśmy się, czy nasza deklaracja trafi na czas do „fiskusa” albo czy nie zgubi się gdzieś po drodze. Teraz powinniśmy się obawiać jeszcze jednego.

Specjaliści od spraw bezpieczeństwa ostrzegają, że e-PITy przyciągają także cyberprzestępców, którzy zakładają strony łudząco podobne do tych, przez które możemy wypełnić deklarację podatkową. Takie przypadki już miały miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Najgorsze jest to, że osoba poszkodowana nie zdaje sobie sprawy z ataku, dlatego jest taka bezbronna.

Nie wypełniajmy zeznania podatkowego, korzystając z ogólnodostępnej sieci wi-fi (w kawiarni, pociągu, restauracji).

Warto też zaopatrzyć się w dobre oprogramowanie antywirusowe , które skanuje sieci, w poszukiwaniu fałszywych.

W Polsce wypełniamy e-deklaracje, korzystając ze strony rządowej – nie słyszałem – jak dotąd o próbie jej podrobienia, ale w trakcie jej wypełniania, nasze dane mogą być wykradzione przez kogoś, kto ma dostęp do naszego komputera przez program szpiegujący- keylogger, który nie stanowi zagrożenia dla samego systemu, ale dla danych użytkownika. Jego działanie polega na monitorowaniu wszystkich uderzeń klawiszy bez wiedzy ofiary.

Wystarczy, że pobierzemy link, który nie będzie budził naszych podejrzeń aby w mgnieniu oka stracić nasze dane.

Autor: MARKEN – Systemy antywirusowe

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: