Awaria systemów w Virgin Mobile Polska (Aktualizacja 2)

Od rana użytkownicy wirtualnej sieci komórkowej Virgin Mobile Polska masowo zgłaszają problemy  z działaniem sieci. Nie mogą oni wykonywać połączeń, dostępne są tylko numery alarmowe.

Warto przypomnieć, że Virgin Mobile korzysta z nadajników Play.  Serwis downdetector pokazuje, że od rana znacznie wzrosła liczba raportów o awariach u fioletowego Operatora. Jednak rzecznik sieci Play Marcin Gruszka informuje, że nie ma żadnych informacji o awarii w tej sieci.

Chciałem sprostować doniesienia na temat rzekomej awarii naszej sieci. Awarii brak! Awaria występuje u jednego z naszych partnerów MVNO i poza pomocą w rozwiązaniu problemu nie mamy z nią nic wspólnego – napisał na Twitterze Marcin Gruszka, rzecznik Play

„Myślałam już że tylko u mnie coś się zepsuło,myślałam że może coś z telefonem mam nie tak. Uff oby szybko wróciło”
„U mnie to samo, brak zasięgu (tylko połączenia alarmowe) na wszystkich 3 telefonach. Ręczna konfiguracja nie przynosi efektu. Nie można się połączyć z żadną siecią.”

„Przydałaby się chociaż jakąś informacja z wyjaśnieniem, bo odcięcie całkowite od sieci to dosyć poważne utrudnienie….”

„Brak sieci od kilku godzin! Virgin Mobile Polska, czy klienci doczekają się na jakieś oficjalne oświadczenie z Państwa strony?”
„U mnie tak samo – dwie karty sim na Virgin. Brak usługi, tylko połączenia alarmowe. O której planowany powrót zasięgu?'”
– to tylko promil komentarzy, jakie pojawiają się na profilu facebookowym wirtualnego operatora komórkowego Virgin Mobile Polska
Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, na blogu korporacyjnym – nie ma on żadnych informacji, które wskazywałyby na awarię w sieci Play.

Serwis downdetector.pl pokazał dziś awarię. Problem w tym, że niektórzy z naszych partnerów MVNO zainwestowali sporo pieniędzy i zarządzają naszą infrastrukturą niezależnie. Mają pełną kontrolę i nasza rola jest zdecydowanie mniejsza niż w modelu light MVNO.

Dziś poprosimy downdetector.pl o traktowanie tego tematu prawidłowo i osobno – skomentował zamieszanie w informacjach związanych z awarią Marcin Gruszka.

Natomiast Virgin Mobile Polska wydał komunikat
Drodzy klienci, w nocy miała miejsce awaria systemów. W związku z tym niedostępne są nasze usługi oraz inforlinia. Jesteśmy w trakcie ich przywracania, co może potrwać dłuższą chwilę. Prosimy o cierpliwość.
Awaria w Virgin Mobile – update
W nawiązaniu do awarii, która miała miejsce dziś w nocy, informujemy, iż w jej wyniku niedostępne są chwilowo usługi Virgin Mobile dla większości naszych klientów.
Awaria spowodowana była komunikacji między systemem Virgin Mobile a siecią radiową. W chwili obecnej pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem wszystkich usług.
Jednocześnie informuję, że w wyniku tej sytuacji awarii nie uległa infolinia Virgin Mobile, która pracuje normalnie. Wydłużony czas oczekiwania związany jest z dużą liczbą telefonów od klientów – czytamy w informacji przesłanej do redakcji TECHNOSenior
Z Biura Prasowego Virgin Mobile Polska otrzymaliśmy komunikat, że awaria została usunięta
Informuję, że przywróciliśmy usługi dla 70% procent naszych klientów. W najbliższym czasie usługi powinny zostać przywrócone wszystkim klientom. O szczegółach będę informował w dalszej korespondencji – czytamy w komunikacie

One thought on “Awaria systemów w Virgin Mobile Polska (Aktualizacja 2)

  • 21 marca 2019 o 08:18
    Permalink

    Mam numer w Play i działa normalnie – trzy numery w Virgin Mobile i brak sieci – Katowice, Tychy, Mikołów – problem jest od godzin nocnych (ok 2 w nocy)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: