Dell Technologies utrzymuje pozycję lidera branży technologicznej

Zmiany w strukturze organizacji umożliwiają grupie Dell Technologies utrzymanie pozycji lidera w branży IT, dzięki czemu może on zapewnić klientom kompleksową ofertę oraz rozwiązania „szyte na miarę”. Jako jedna z czołowych firm na rynku, Dell Technologies regularnie monitoruje proces transformacji cyfrowej oraz angażuje się w szereg projektów wpływających na tempo przeprowadzanych zmian.

Dell Technologies utrzymując jedną z najsilniejszych pozycji w branży IT na świecie, regularnie monitoruje zachodzący na rynku proces transformacji cyfrowej. Jej obecny stan w krajach EMEA doskonale obrazuje raport Digital Transformation Index[1], który powstał we współpracy z firmą Intel na bazie badania przeprowadzonego na grupie ponad 4 500 firm z tego regionu (w tym 100 firm z Polski). Wyniki badania pokazują, że tempo cyfryzacji w krajach rozwijających się przewyższa tempo transformacji krajów rozwiniętych. W porównaniu do wcześniejszej edycji badania, nastąpiła wyraźna zmiana wśród krajów będących liderami cyfrowej transformacji. W 2016 roku na trzech pierwszych miejscach znajdowały się kolejno Niemcy, Holandia oraz Francja. Obecnie podium zajęły kraje rozwijające się. Są to odpowiednio Turcja, Republika Południowej Afryki oraz Portugalia. Co ciekawe, wyniki polskiej edycji tego badania są bardzo zbliżone do europejskich. 5% polskich przedsiębiorstw została zakwalifikowana do grupy liderów transformacji. Niemal jedna czwarta (24%) to przedsiębiorstwa adaptujące transformację cyfrową, posiadające na nią dojrzałe plany oraz wprowadzające innowacje. 34% firm znajduje  się w dwóch ostatnich grupach dojrzałości cyfrowej. Jednak nadal aż 34% firm znajduje się w dwóch ostatnich grupach dojrzałości cyfrowej. Pozostaje zatem jeszcze duże pole do poprawy w tej kwestii.

Ta zmiana, nie musi jednak oznaczać końca korzyści dla krajów środkowoeuropejskich. Jak wskazuje przedstawiający całokształt rynku IT raport[2] firmy badawczej McKinsey, do 2025 roku kraje te mają szansę wypracować nawet 200 miliardów euro dodatkowego zysku do swoich budżetów. Motorem napędowym dalszego rozwoju tych krajów musi być jednak sprawnie przeprowadzona transformacja cyfrowa, a kluczem do sukcesu współpraca wszystkich krajów w regionie.

 Cyfrowa transformacja potrzebuje ekspertów

Aby kraje mogły skutecznie ze sobą współpracować oraz wykorzystać potencjał leżący w transformacji cyfrowej, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza wyspecjalizowanych ekspertów. Szczególnie potrzebna jest edukacja w obszarze nauk STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Grupa Dell Technologies Polska rozumie tą potrzebę i wspiera merytorycznie projekty związane z rozwojem kompetencji w zakresie IT. Przykładem takiego wsparcia jest program Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej, organizowany przez Fundację IT Leader Club Polska pod patronatem Politechniki Warszawskiej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Dell Technologies prowadzi także program Graduates, którego celem jest pomoc absolwentom w rozpoczęciu pierwszej pracy w IT.

Trwająca transformacja cyfrowa oraz wejście w związku z nią w erę danych – czasu, gdy ogromne bazy danych, odpowiednie narzędzia analityczne oraz infrastruktura sprzętowa przynoszą wymierne korzyści biznesowe, wpływa na systematyczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów z dziedziny IT. Są oni niezbędni aby skutecznie zarządzać procesami związanymi z wykorzystaniem rosnących ilości generowanych w gospodarce danych. 90% światowych danych powstało w ciągu dwóch ostatnich lat. Do 2025 roku będzie ich aż 44ZB (zettabajtów), a przewagą konkurencyjną stanie się ich sprawna analiza.

Możliwość efektywnego wykorzystania korzyści płynących z ogromnej ilości zbieranych danych wymaga od ekspertów  zastosowania nowoczesnych technologii, takich jak uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja. Skutkiem ich implementacji będzie uwolnienie do 6 miliardów roboczogodzin, które zostaną zaabsorbowane przez infrastrukturę. Ludzie wykonujący obecnie te prace dodadzą biznesowi dodatkową wartość wynikającą ze zmian kwalifikacji oraz delegowania do nowych, bardziej strategicznych zadań, jak choćby umiejętne zarządzanie systemami opartymi na wspomnianych technologiach.

Wiedza i technologia przewagą konkurencyjną biznesu

Dla skutecznego wdrożenia uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w biznesie, oprócz specjalistycznej edukacji, niezbędna jest również odpowiednia, dopasowana do specyfiki firmy infrastruktura sprzętowa. Doskonałym przykładem doboru takiej infrastruktury jest wdrożenie rozwiązań Dell Technologies w firmie Mastercard[3]. Umożliwiają one systemowi zabezpieczeń Mastercard przetwarzanie ogromnych ilości danych w czasie mierzonym w nanosekundach, wykorzystując uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję. System ten tworzy profil użytkownika badając między innymi jego interakcje z urządzeniami, za pomocą których dokonuje płatności – kąt trzymania smartfona, nacisk i szybkość uderzania w klawisze klawiatury, etc.

Grupa Dell Technologies zakończyła proces zmian w strukturze organizacji. Rozpoczął się on dwa lata temu od fuzji firm Dell oraz EMC. W skład grupy wchodzą obecnie: Dell, Dell EMC, Pivotal, RSA, Secureworks, Virtustream oraz Vmware. Celem zmian było zapewnienie możliwie najlepiej dostosowanej do potrzeb rynku, kompleksowej oferty, świetna współpraca poszczególnych elementów infrastruktury oraz szybkość dostarczenia kompletnego rozwiązania „uszytego na miarę”.  Szerokie spektrum oferowanych produktów oraz skrócenie czasu pełnego wdrożenia architektury sprzętowej do minimum zapewniają klientom Dell Technologies oszczędności sięgające milionów dolarów. Dzięki tak mocnej ofercie Dell Technologies pozostaje liderem w swojej branży. Potwierdzają to globalne wyniki finansowe grupy z ubiegłego roku – odnotowała ona 15 procentowy wzrost przychodów, które wyniosły 90,6 mld dolarów. Także w Polsce Dell Technologies z roku na rok umacnia swoją pozycję. W 2018 roku w warszawskim biurze zatrudniono 50 dodatkowych osób, a w znajdującej się pod Łodzią fabryce Dell, uruchomiono nową linię produkcyjną. Jest to obecnie największa fabryka grupy w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki produkująca dla całego obszaru EMEA.

[1] www.DellTechnologies.com/DTIndex

[2] https://www.mckinsey.com/featured-insights/europe/central-and-eastern-europe-needs-a-new-engine-for-growth

[3] https://www.dellemc.com/en-us/collaterals/unauth/white-papers/services/mastercard-fighting-fraud-the-smart-way.pdf

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: