Huawei z rekordową liczbą wniosków patentowych w 2018 roku

W roku 2018 Huawei złożył 5405 wniosków patentowych do WIPO (World Intellectual Property Organization – Światowa Organizacja Własności Intelektualnej). Stanowi to najwyższy wynik spośród wszystkich zgłaszających. W ubiegłym roku WIPO otrzymało łącznie 253 000 zgłoszeń patentowych. Po raz pierwszy ponad połowa z nich (50,5%) pochodziła z Azji.

 W roku 2018 do WIPO wpłynęło 53 000 wniosków od podmiotów z Chin (wzrost o 9,3% względem roku 2017). W tym samym czasie firmy i instytucje z USA zgłosiły 56 000 aplikacji. Jeżeli tendencja rosnąca się utrzyma, Państwo Środka prześcignie Stany Zjednoczone już za dwa lata.

 Jak zauważył Francis Gurry (dyrektor generalny WIPO) podczas konferencji prasowej w Genewie, wynik Huawei – 5405 wniosków patentowych – to prawdziwy rekord. Tym bardziej, że w porównaniu do roku 2017, ich liczba wzrosła o ponad 34%.

Taka znaczna ilość zgłoszeń patentowych z Chin to nie przypadek. Chińskie uniwersytety aktywnie działają w obszarze innowacji i komercjalizacji swoich badań, korzystają również z dostępu do drugiej największej na świecie puli krajowych wydatków na badania i rozwój. W pierwszej dziesiątce uczelni z całego świata, które w ubiegłym roku zgłaszały najwięcej wniosków patentowych, znajdują się trzy szkoły wyższe z Chin.

WIPO to jedna z 16 organizacji wyspecjalizowanych ONZ z siedzibą w Genewie. Zajmuje się koordynacją i tworzeniem regulacji dotyczących systemu ochrony własności intelektualnej, a także świadczeniem pomocy prawnej i technologicznej.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: