Kamerki internetowe… najlepiej zakleić.

Choć może wydawać się to śmieszne, eksperci przekonują, że nawet teoretycznie wyłączona kamerka może stanowić dla nas zagrożenie. 

Kamery internetowe towarzyszą nam od połowy lat 90, służą do wideo rozmów, czatów i innych form komunikacji. Jednak mogą również służyć np.: do śledzenia naszych poczynań, obserwowania zachowań.Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć dostęp do takich kamer, bo podglądanie kogoś przez kamerę w laptopie jest możliwe i niestety stosunkowo łatwe.

Oprogramowanie antywirusowe w większości przypadków zapewnia ochronę takich urządzeń. Warto też, aby użytkownik dostęp do kamer udostępniał tylko tym aplikacjom, które uważa za zaufane i których naprawdę potrzebuje (to tyczy się również kamer w smartfonach) – mówi Wszebor Kowalski, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken

Dlaczego zasłaniamy kamerki? Wiele osób, robi to „na wszelki wypadek”, a skoro robi to też na swoim sprzęcie sam Mark Zuckenberg, to może jednak coś w tym jest?

Cywilizacja ma swoje zalety i wady, coraz więcej domowych urządzeń podłączonych jest do Internetu – dzięki temu można je obsługiwać zdalnie i na przykład podczas naszej nieobecności w mieszkaniu zobaczyć na żywo, co się w nim dzieje. Jednak podobna kamerka Nest (marka należąca do Google), która padła łupem hakera, zaczęła nie tylko „pomagać” człowiekowi, ale także informować domowników o ataku rakietowym na ich miasto i kazała żegnać się z życiem. Tak więc trzeba uważać, zabezpieczać sprzęt, bo jak widać nowoczesne technologie potrafią mieć także swoje mroczne strony – mówi przedstawiciel Bitdefender .

Przewiduje się, że do 2020 roku na świecie będzie funkcjonowało niemal 26 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu – wynika z prognozy firmy badawczej Gartner. Pamiętajmy, że Internet rzeczy to nie tylko gigantyczne ułatwienia w naszym codziennym życiu, ale również kolejne źródło zagrożeń.

źródło: Bitdefender

One thought on “Kamerki internetowe… najlepiej zakleić.

  • 22 marca 2019 o 21:02
    Permalink

    Strach się bać, co będzie dalej

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: