Milan Design Week: Sony – jak roboty mogą wzbogacić życie i społeczeństwo

Od 9 do 14 kwietnia firma Sony będzie prezentować swoją wizję wzbogacania ludzkiego życia przez robotykę na wystawie Milan Design Week.

Ekspozycja skupia się na przyszłych relacjach między ludźmi a robotami zdolnymi do odczuwania emocji. Stanowi próbę pokazania, że kiedy my, ludzie, poczujemy, iż nasi automatyczni przyjaciele naprawdę żyją, zaczniemy dostrzegać w nich podobieństwo i odczuwać rodzaj powinowactwa.

Osoby odwiedzające wystawę będą mogły przejść przez różne „strefy” ukazujące pięć najważniejszych obszarów interakcji między ludźmi a robotami:

1. Przebudzenie (Awakening): pierwsza strefa ma zwiększyć świadomość sensoryczną i umożliwić doświadczenie nowego typu inteligencji: ściana światła i dźwięku poprowadzi zwiedzających w przyszłość, gdzie będą mogli zobaczyć, jak ludzie wchodzą w interakcje z robotami na nowe, nieoczekiwane sposoby.

2. Autonomia (Autonomous): ta przestrzeń pozwala odkryć kwestie związane z niezależnością i wolną wolą robotów. Jej centralną część zajmuje wahadło, a wchodzących gości wykrywają autonomiczne byty. Sprawia to, że odwiedzający zmuszeni są zrewidować własne odczucia i reakcje.

3. Zgodność (Accordance): tę strefę wypełniają kule, a każda z nich ma własną, indywidualną osobowość. Kule łączą się ze sobą, współpracują, działają zgodnie z sąsiednimi obiektami. Nieprzewidywalne działania tych robotów mogą nawet doprowadzić do tworzenia się ich społeczności.

4. Afiliacja (Affiliation): dzięki ciągłym interakcjom z ludźmi roboty rozwijają się zarówno intelektualnie, jak i emocjonalnie, o czym można przekonać się w tym pomieszczeniu. Zrozumienie tej symbiotycznej relacji pozwoli zwiedzającym lepiej wyobrazić sobie przyszłość, w której roboty będą sprawiały wrażenie bardziej żywych.

5. Asocjacje (Association): w przyszłości roboty będą odgrywać integralną rolę w naszym życiu, w społeczeństwie i infrastrukturze. W ostatniej części wystawy zwiedzający będą musieli zadać sobie pytania o to, co sądzą na temat przyszłego „podobieństwa w autonomii” ludzi i robotów.

Wystawa „Affinity in Autonomy” ukazuje stale ewoluującą relację między ludźmi a technologią — komentuje Yutaka Hasegawa, dyrektor Creative Center. — To spojrzenie na to, jak może wyglądać przyszłość robotyki opartej na sztucznej inteligencji poprzez analizę inteligencji i emocji robotów.

Od chwili powstania Creative Center w 1961 r. firma Sony przoduje w dziedzinie projektowania i innowacji, zachowując wierność zasadom głoszonym przez swoich założycieli: „Rób to, czego nikt wcześniej nie zrobił” oraz „Bądź zawsze o krok przed innymi”.

Od stworzenia w 1999 r. AIBO, pierwszego w historii robota mającego służyć rozrywce, firma Sony nieustannie rozwija swoją wiedzę i rozumienie zjawiska sztucznej inteligencji. Wystawa nawiązuje do pozycji Sony w tej dziedzinie; ewolucja emocji i zachowań robotów prowadzi do uczenia się i rozwoju, w czym istotną rolę odgrywa towarzyszenie człowiekowi.

Jeden komentarz do “Milan Design Week: Sony – jak roboty mogą wzbogacić życie i społeczeństwo

  • 2 maja 2019 o 00:33
    Bezpośredni odnośnik

    I love what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!
    Keep up the excellent works guys I’ve added you guys to my blogroll.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: