Smartfon najlepszym przyjacielem nastolatka?

Państwowy Instytut Badawczy NASK przeprowadził ogólnopolskie badania wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Według niego, nastolatki korzystają z Internetu średnio przez ponad 4 godziny dziennie i prawie nie rozstają się ze swoimi smartfonami.

Z raportu wynika, że nastolatki korzystają z sieci samodzielnie już od  7 roku życia, a im młodsze jest pokolenie, tym ten pierwszy kontakt następuje jeszcze wcześniej. Młodzi ludzie  średnio spędzają w sieci aż 4 godziny i 12 minut dziennie (poprzednie badania wykazały, że były to 3 godziny i 40 minut).

Internet to dla nastolatków to przede wszystkim przestrzeń, która daje im dostęp do kultury, rozrywki oraz życia społecznego. Co ciekawe, młodzi ludzie uważają, że współczesna edukacja szkolna nie przygotowuje ich do funkcjonowania w świecie opartym na nowych technologiach.

Ze smartfonów podczas przebywania w szkole korzystają głównie na przerwach, choć jednocześnie uważają, że komórka to dobry zastępnik innych mediów: radia, telewizji, telefonu oraz komputera.

Nastolatki obawiają się przestępstw cyfrowych (rozumieją, że są to ataki hakerskie, włamania  i kradzieże), ale także  ich ograniczeniem dostępu do zasobów Internetu oraz nakładaniem dodatkowych opłat za  różne usługi sieciowe.

Prawie połowa badanych bezpośrednio doświadczyła internetowej przemocy, hejtu  np.: wyzwisk, poniżania czy ośmieszania.

 Nastolatki w ramach ochrony prywatności najczęściej po prostu czyszczą historię swoich wyszukiwań, ale zaledwie tylko  ok. 11 regularnie zmienia hasło do poczty elektronicznej czy portali społecznościowych.

Cały raport można przeczytać na stronie NASK.

źródło: NASK

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: