Guo Ping, Huawei: mam nadzieję, że Polska oprze się presji potęg światowych

Jako dziecko uczyłem się, że Polska jest krajem, który przeciwstawiał się w swojej historii wielkim potęgom i walczył o swoje wartości. Dlatego jestem przekonany, że naród polski może wydawać własne osądy, opierając się presji najsilniejszych gospodarek na świecie – oświadczył Guo Ping, Rotating Chairman Huawei, podczas tegorocznego Huawei Global Analyst Summit (HAS).

 Globalna współpraca

 Guo Ping zwrócił uwagę, że firmy amerykańskie są światową czołówką w wielu dziedzinach. Jednak w dobie Internetu możliwe jest, aby inne kraje – m.in. Polska, Austria, Turcja czy Chiny – objęły przywództwo w niektórych obszarach.

W erze cyfryzacji i inteligentnych technologii kraje powinny prowadzić szeroko zakrojoną, globalną współpracę, aby wykorzystywać mocne strony innych podmiotów i czynić swoje produkty oraz rozwiązania bardziej konkurencyjnymi – powiedział Rotating Chairman Huawei.

Cyberbezpieczeństwo

 W Huawei rozumiemy, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest ważne dla ogółu społeczeństwa. Dlatego też jesteśmy gotowi stale poprawiać nasze rozwiązania w tym obszarze – zapewnił Guo Ping. – W tym celu Rada Dyrektorów Huawei podjęła decyzję o zainwestowaniu 2 miliardów dolarów w stworzenie niezawodnych procesów bezpieczeństwa cybernetycznego w ciągu najbliższych pięciu lat. Zakończyliśmy już projektowanie ogólnego planu dla tego przedsięwzięcia – dodał.

Według ocen bezpieczeństwa cybernetycznego przeprowadzonych przez organizacje zewnętrzne z takich krajów jak USA, Wielka Brytania i Finlandia, Huawei osiągnął najwyższy wynik w 10 na 12 ocenianych wskaźników. To wynik powyżej średniej branżowej.

Guo Ping wyraził nadzieję, że wszystkie pozostałe podmioty z tego sektora będą aktywnie uczestniczyć w działaniach na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego. Zaznaczył również, że bezpieczeństwo cybernetyczne i ochrona prywatności są i pozostaną głównymi priorytetami dla Huawei, a firma nigdy nie podejmie działania, które mogłoby naruszyć prywatność użytkowników.

Chcemy wykorzystać wszystkie dostępne technologie, aby rozwiązać wszelkie problemy techniczne i zapewnić bezpieczeństwo sieci. Niemniej, aby umożliwić tworzenie bezpiecznych i godnych zaufania sieci, dostawcy sprzętu, operatorzy sieci, konsumenci i organy regulacyjne muszą ze sobą współpracować – podkreślił.

Huawei w Polsce i Europie

 Rotating Chairman w swoim wystąpieniu podczas HAS zauważył również, że Polska, z pomocą Huawei, poczyniła znaczne postępy w transformacji cyfrowej. Nadal jednak pozostaje w tyle za niektórymi większymi krajami, takimi jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja. Szacuje on, że gdyby Polskie władze wyłączyły Huawei z budowy sieci 5G, to koszty wzrosłyby o prawie 10 mld euro. W wyniku tego kraj znalazłby się dwa lata w tyle za państwami, które wybrały rozwiązania Huawei. Skutkowałoby to również znacznym wzrostem cen usług komunikacyjnych dla konsumentów.

 Mam nadzieję, że Polska oprze się presji największych potęg światowych i podejmie decyzję w oparciu o interesy kraju i jego mieszkańców – oświadczył Guo Ping.

Guo Ping przypomniał także, że otwarte przez Huawei w Brukseli centrum bezpieczeństwa cybernetycznego ma za zadanie budować bezpieczny i przejrzysty mechanizm dla UE i Europy. W tym celu Huawei, wspólnie z zainteresowanymi stronami, kontynuuje odpowiednie prace. Docenił też niedyskryminacyjną politykę Niemiec i UE wobec poszczególnych dostawców. Rotating Chairman Huawei ma jednocześnie nadzieję, że podobne podejście zaprezentują wszystkie kraje UE.

2 komentarze do “Guo Ping, Huawei: mam nadzieję, że Polska oprze się presji potęg światowych

 • 28 kwietnia 2019 o 10:07
  Permalink

  To nie jest kwestia oporu tylko naszego bezpieczeństwa. 5G musi być w pełni transparentne. Wtedy możemy czuć się spokojni i korzystać z zalet technologii.

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2019 o 23:29
  Permalink

  Na pewno opóźnienie uruchomienia 5G w Polsce byłoby olbrzymią stratą. Zbyt wiele korzyści zostałoby odwleczonych w czasie. Jednak trzeba podjąć mądrą decyzję, aby sieć był bezpieczna. Ciekawe na jaką firmę postawią kraje jak Niemcy czy Wielka Brytania. W zasadzie można czekać na ich decyzję, pewnie niedługo zapadnie, też chcą mieć dostęp do 5G jak najszybciej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: