Reklamy

Hammer Patriot, czyli jak projektuje się telefony w Polsce

HAMMER Patriot, którego projekt powstał od zera w Polsce, jest świetnym przykładem na to, jak w kategorii telefonów klasycznych zrobić coś nowego. Sukces projektu potwierdza fakt, że model został bardzo dobrze przyjęty przez rynek i użytkowników. Zdradzamy jak powstał i co zdecydowało o jego sukcesie.

Projekt HAMMERA Patriot to efekt współpracy przedstawicieli marki HAMMER ze studiem projektowym Ergo Design z Krakowa. Dynamiczna sylwetka modelu została połączona z niesamowitą funkcjonalnością, dzięki czemu telefon jest nie tylko wytrzymały, zadaniowy, lecz też utrzymany w nowoczesnym, miejskim stylu, co jest nietypowe dla tego rodzaju telefonów. Wzmocniono newralgiczne punkty telefonu, a dzięki temu, że jego odbudowa nawiązuje do kształtu litery „X”, jest on jeszcze bardziej wygodny i pewniej leży w dłoni.

– Głównym celem projektu HAMMER Patriot stało się zaprojektowanie telefonu, który będzie jednocześnie wyróżniał się w tej kategorii i spełniał oczekiwania stawiane urządzeniom typu HAMMER. (…) Chcieliśmy, żeby rzucał się w oczy i zapadał w pamięć, i by wprowadził odpowiednią dozę innowacji już na poziomie stylingu – tłumaczy Katarzyna Śliwa, partner zarządzający w firmie ERGO Design i kierownik projektu HAMMER Patriot.

Patriot krok po kroku

Zanim skupiono się na samym projekcie HAMMERA Patriot, projektanci przetestowali wiele modeli telefonów zarówno w warunkach ekstremalnych (remontowo-budowlanych oraz turystycznych), jak i w normalnych, podczas codziennego użytkowania. Badano co jest kluczowe w telefonach do zastosowań specjalnych i co się w nich sprawdza. Zaskakujące było np. jak ważna dla użytkowników jest możliwość słuchania radia z telefonu. W urządzeniach typu HAMMER stwierdzono również przeważnie lepszą jakość połączeń i zasięgu niż w innych, tradycyjnych telefonach i smartfonach.

Po testowaniu innych modeli HAMMER powstały dwie koncepcje designu. Pracowano głównie na modelach w skali 1:1, które zostały przetestowane pod względem formy i funkcji. Po testach prototypów obu wzorów, do dalszego rozwoju została wybrana jedna koncepcja. Projekt spełniał oczekiwania grup testowych, przedstawicieli HAMMER oraz Ergo Design, więc etap projektowy został zamknięty, a wzór wszedł w fazę wdrożenia do produkcji.

Inspiracją militaria i… użytkownik

Nowy model projektowaliśmy jako telefon zadaniowy. Dlatego podstawowymi założeniami przy projektowaniu była ergonomia. Główną inspiracją dla koncepcji były urządzenia militarne, których sposób kształtowania znalazł odzwierciedlenie w ukształtowaniu obudowy HAMMERA Patriot – tłumaczy Katarzyna Śliwa. – Najważniejsze było wzmocnienie rogów telefonu oraz ograniczenie dekoracyjnych tłoczeń. Istotne było takie ukształtowanie obudowy, które faktycznie pozwoliłoby wzmocnić newralgiczne punkty telefonu, a nie służyłyby jedynie estetyzacji formy. I to się udało. Zabezpieczyliśmy telefon stosując dwukomponentowe tworzywo amortyzujące uderzenia. Miękki elastomer ma kształt litery “X” okalającej telefon. Efekt wizualny podkreślają także boczne wstawki z aluminium. W rezultacie telefon stabilnie leży w dłoni, nawet, gdy dłoń jest mokra lub brudna. Można również obsługiwać telefon w rękawiczkach. Nie straszne mu zalanie wodą czy kontakt z pyłem i piaskiem – dodaje Katarzyna Śliwa.

HAMMER Patriot to drugi telefon firmy mPTech (dawniej myPhone) w całości zaprojektowany w Polsce. Wcześniej w kraju zaprojektowano myPhone ONE, również telefon specjalny.

Więcej o projekcie HAMMERA Patriot w wywiadzie z Katarzyną Śliwą na www.myphone.pl/z-hammerem-w-cztery-oczy-katarzyna-sliwa/.

Czytaj też: Test Hammer Patriot – pancerny telefon w całości zaprojektowany w Polsce

Reklamy


Categories: Rynek, Technologia, telefon

Tags: ,

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: