#CiekawiNauki – Sztuczna inteligencja – wyręczy nas czy zastąpi?

Jak sztuczna inteligencja wpływa obecnie na nasze życie? Jak zmieni naszą rzeczywistość w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat? Kogo lub co zastąpi sztuczna inteligencja, a kogo lub czego zastąpić nie może?

Politechnika Otwarta zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu #CiekawiNauki, które odbędzie się 29 maja (środa) o godz. 18:00 na Politechnice Gdańskiej (Gmach Główny, Dziedziniec Fahrenheita). Eksperci, prof. Jacek Rumiński (Politechnika Gdańska), Marcin Czajka (Kainos) oraz Łukasz Osowski (Lab4Life) wyjaśnią, czym jest sztuczna inteligencja, w jakich obszarach naszego życia ma obecnie zastosowanie, a w jakich rozwijać się będzie w perspektywie 50 czy 100 lat. Prelegenci odpowiedzą na pytania, w jaki sposób sztuczna inteligencja pomoże nam dbać o zdrowie oraz czy jest możliwe, by przedłużała nasze życie. Omówią również etyczne bariery związane z wdrażaniem sztucznej inteligencji.

Uczestnicy zaproszeni zostaną do udziału w dyskusji. Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy za kilkadziesiąt sztuczna inteligencja dla nas niezbędnym narzędziem, czy jedynie partnerem.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: https://bilety.pg.edu.pl/event/sztuczna-inteligencja

Wejście na spotkanie tylko za okazaniem bezpłatnych biletów otrzymanych w wyniku dokonania rezerwacji. Bilet można wydrukować lub okazać na ekranie urządzenia mobilnego.

***

Dr hab. inż. Jacek Rumiński, prof. nadzw. PG – kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Prezes klubu Zatoka Sztucznej Inteligencji AI BAY. Główne obszary jego fascynacji naukowych związane są z uczeniem maszynowym, przetwarzaniem i rozpoznawaniem obrazów oraz z metodami interakcji człowiek-komputer. Praktyczne dziedziny zastosowań jego prac dotyczą medycyny, zdrowego trybu życia, a także bezpieczeństwa osób. Autor ponad 200 prac naukowych, szeregu opracowań patentowych, twórca wielu rozwiązań praktycznych. Realizował projekty międzynarodowe i krajowe, m.in. eGlasses – interaktywne okulary multimedialne, Domestic – domowy asystent osób starszych i chorych.  Organizator licznych wydarzeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, jak międzynarodowa szkoła letnia w zakresie uczenia głębokiego.

Marcin Czajka – Data Architect w firmie Kainos, specjalizujący się w rozwiązaniach związanych z przetwarzaniem i analizą dużych ilości danych. Obecnie pracuje nad platformą z dziedziny Smart City i IoT. Kainos opiera się na dostarczaniu rozwiązań cyfrowych dla rządu brytyjskiego, firm z sektora prywatnego, wdrażaniu Workday’a będącego jednym z najprężniej rozwijających się systemów ERP oraz rozwijaniu autorskiej aplikacji pozwalającej na jego testowanie – Smart.

Łukasz Osowski – założyciel Lab4Life, gdzie razem z wybitnymi naukowcami i inżynierami pracuje nad modelowaniem długości życia ludzi. Założyciel IVONA Software, firmy tworzącej syntezator mowy. IVONA pod jego kierownictwem stworzyła najlepszą na świecie technologię syntezy mowy, używaną obecnie przez ponad 100 milionów osób. IVONA została przejęta przez Amazon, a Łukasz Osowski zarządzał Amazon Development Center w Polsce do 2015 roku.

Organizator: Politechnika Otwarta

Partnerzy: Wydział Elektrotechniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, Zatoka Sztucznej Inteligencji AI BAY, Kainos, Lab4Life

źródło: Politechnika Gdańska

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: