Huawei bez dostępu do aplikacji Google. Co to oznacza dla użytkowników systemu Android? – aktualizacja

Konflikt na linii USA – Huawei ciągle się zaostrza. Przedstawiciele Alphabet Inc. – konglomeratu i holdingu powołanego do życia przez spółkę Google, która też wchodzi w jego skład, potwierdzili w niedzielę w rozmowie z agencją Reutera, że współpraca z chińskim koncernem Huawei została w dużej części zakończona – informuje PAP.

Jak podkreśla Reuters, decyzja konglomeratu Alphabet Inc. jest związana z wcześniejszą, środową decyzją departamentu handlu USA. Prezydent USA Donald Trump podpisał 15 maja dwa rozporządzenia, które umożliwią odcięcie chińskich firm, np. Huawei, od amerykańskich dostawców i uniemożliwią im działalność na terenie USA. Może mieć to poważne konsekwencje nie tylko dla USA, ale też dla infrastruktury telekomunikacyjnej na całym świecie.  Nie wymienia się w nim żadnej konkretnej firmy, ale powszechnie uważa się, iż jego celem są chińskie firmy z branży nowych technologii, Huawei i jego rywal ZTE, które według amerykańskich władz są powiązane z chińskim rządem. Amerykańskie firmy mają zakaz dostarczania swoich technologii wpisanym na nią podmiotom bez odpowiedniej zgody władz.

Decyzja o zerwaniu przez Alphabet Inc. współpracy z Huawei w praktyce będzie oznaczać, że chiński koncern traci niemal natychmiast dostęp do Google’owskich aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego Android. Następna generacja chińskich smartfonów niejako automatycznie nie będzie mieć dostępu do popularnych aplikacji i usług oferowanych przez Google Play Store, jak Gmail czy Youtube.

Huawei zachowa jedynie dostęp do publicznej wersji systemu operacyjnego Android dla urządzeń mobilnych – AOSP (Android Open Source Project), ale nie będzie mieć uprawnień dających dostęp do prawnie zastrzeżonego, własnościowego oprogramowania zamkniętego.

Specjaliści od telekomunikacji mobilnej twierdzą jednak, że bez logistycznego wsparcia firm amerykańskich w tym – spółek wchodzących w skład konglomeratu Alphabet Inc., funkcjonowanie systemu operacyjnego Android na urządzeniach Huawei na rynkach światowych raczej nie będzie możliwe.

Zawieszenie współpracy z Google to nie jedyne problemy chińskiego koncernu. Śladem firmy z Mountain View podążył bowiem Qualcomm oraz Intel, które również planują ją wstrzymać. Z doniesień medialnych wynika, że oba koncerny do odwołania zamroziły wszelkie umowy o dostawach sprzętu.

Huawei wydało specjalne oświadczenie, również w języku polskim. Deklaruje w nim „zapewni aktualizacje zabezpieczeń” smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor.

Huawei znacząco przyczynił się do rozwoju i popularyzacji systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracujemy z ich platformą open-source w celu tworzenia ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i całej branży.
Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie.
Jednocześnie będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników z całego świata.. –
głosi komunikat Huawei.

Huawei ogłosił też, że pracuje nad nowym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych o nazwie – Hongmeng. Opiera się on na systemie Linux. Według Chińczyków  będzie używany jako uniwersalny systemu operacyjny cross-platform, w tym dla smartfonów i laptopów.

źródło: PAP

Aktualizacja 21.05: Rząd USA uchyla zakaz współpracy z Huawei na 3 miesiące

Cofnięto zakaz współpracy z Huawei do 19.08.2019 roku.  Oprócz tego przez te 3 miesiące Huawei będzie mógł kontynuować wsparcie dla sprzedanych już urządzeń korzystając z technologii amerykańskich firm, m.in Google.  Niestety uchylenie prawa obowiązuje tylko urządzenia, które już trafiły do dystrybucji.

2 thoughts on “Huawei bez dostępu do aplikacji Google. Co to oznacza dla użytkowników systemu Android? – aktualizacja

 • 21 maja 2019 o 11:06
  Permalink

  A za 3 miesiące Huawei udostępni swoje APK i zagra Google na nosie

  Odpowiedz
 • 20 maja 2019 o 09:37
  Permalink

  Ciekawie się dzień zaczyna.. Czy w ten sposób Apple wygrał z Huawei, – zobaczymy

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: