Chińskie władze wspomagały koncern w ramach programów badawczych – głosi oświadczenie Huawei

Kilka dni temu agencja AFP po analizie raportów finansowych dotarła do informacji, że chińskie władze wspomagały koncern Huawei, przyznając mu warte setki milionów dolarów granty, sprzedając subsydiowaną ziemię i udzielając preferencyjnych pożyczek jego zagranicznym klientom. Waszyngton domaga się wstrzymania dotacji, które uznaje za nieuczciwe i zaburzające konkurencję na wolnym rynku. Tymczasem Huawei odrzuca te oskarżenia argumentując, że dotacje dotyczą programów badawczych i stanowią promil przychodów firmy. Firma wydała w tej sprawie stosowne oświadczenie.

Kapitał obrotowy Huawei pochodzi w 90 proc. z własnej działalności gospodarczej firmy – reszta z zewnętrznego finansowania. W ostatnich latach, 70 proc. tego zewnętrznego finansowania pochodziło od zagranicznych instytucji finansowych. Zewnętrzne finansowanie Huawei jest zgodne ze wszystkimi zasadami rynkowymi, a nasz koszt długu jest zgodny ze standardami rynkowymi.

Każda firma technologiczna działająca w Chinach, w tym firmy zagraniczne, mają prawo ubiegać się o dotacje od chińskiego rządu, o ile spełniają określone warunki. Te dotacje są głównie wykorzystywane do wspierania programów badawczych. Huawei ubiega się o nie, tak jak każda inna firma. Zachodnie rządy także często oferują dotacje na wsparcie badań i rozwoju technologicznego. Dzięki uczestnictwu w programach Unii Europejskiej, Huawei, podobnie jak wiele europejskich dostawców oraz instytucji badawczych, otrzymał dotacje na badania i rozwój.

W ciągu ostatnich dziecięciu lat, całkowite dotacje, jakie Huawei otrzymał na wsparcie badań i rozwoju technologicznego od rządów – zarówno w Chinach, jak i w innych krajach – stanowiło mniej niż 3 promile przychodów firmy. W 2018 roku wyniosły one tylko 2 promile – podkreśla Huawei, w oświadczeniu rozsyłanym do mediów.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: