Szukasz aplikacji do edycji zdjęć w smartfonie? Tych nie instaluj!

Lukas Stefanko, analityk zagrożeń w ESET, zidentyfikował w sklepie Google Play ponad dwadzieścia aplikacji do rzekomej edycji zdjęć. Programy zostały pobrane łącznie ponad 3 miliony razy. Problem w tym, że aplikacje zamiast poprawiać jakość mobilnych fotografii, jedyne co robią to w nachalny sposób wyświetlają reklamy na ekranie smartfona.

 Super Camera, Zoom Camera, Photo Frame Studio to nazwy kilku z ponad dwudziestu aplikacji do rzekomej edycji zdjęć, dostępnych w sklepie Google Play. Według analizy Lukasa Stefanko, zaraz po zainstalowaniu wspomnianych programów, pojawia się okno, które „potwierdza” poprawne działanie aplikacji. W rzeczywistości za każdym razem, gdy użytkownik odblokowuje urządzenie, wyświetlane są pełnoekranowe reklamy, które obciążają podzespoły telefonu i sprawiają, że twórcy fałszywych programów zarabiają na ich emisji.

Odinstaluj fałszywe aplikacje

Ekspert z ESET radzi odinstalować wskazane aplikacje – w edycji zdjęć raczej nie pomogą. W tym celu należy wejść w telefonie w Ustawienia, następnie w Aplikacje, wybrać nazwę aplikacji i kliknąć Odinstaluj. Dla pewności warto zainstalować i przeskanować telefon aplikacją antywirusową.

Jak dodaje na Twitterze Lukas Stefanko, firma ESET przekazała stosowne informacje do Google. Niestety fałszywe aplikacje nadal są dostępne w Google Play.

źródło: ESET

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: