Huawei: kolejny udany test 5G

Dzięki współpracy Huawei i Faroese Telecom udało się przeprowadzić pierwsze połączenia za pośrednictwem sieci 5G budowanej na Wyspach Owczych. W najbliższym czasie, w wybranych lokalizacjach, sieć zostanie przekazana do użytku komercyjnego, a użytkownicy będą mogli korzystać z regularnych połączeń.

 Na początku czerwca ukończony został pierwszy test przyszłej sieci 5G na Wyspach Owczych. Huawei dostarczył sprzęt do lokalnego operatora Faroese Telecom – obie firmy ściśle współpracują ze sobą od 2015 roku. „Mamy w Huawei silnego partnera i po kilku latach udanej współpracy czekamy z niecierpliwością na doświadczenie różnicy, którą przyniesie 5G. Dostępne będą nowe technologie, a Wyspy Owcze będą połączone jeszcze lepiej niż obecnie” – powiedziała Eva Skeel Nolsø, dyrektor ds. marketingu w Faroese Telecom.

Ze względu na położenie geograficzne oraz ukształtowanie terenu Wysp Owczych, osiągnięcie pełnego zasięgu telefonii komórkowej wiązało się z wieloma wyzwaniami. Pomimo gór oraz tuneli na lądzie i pod wodą, udało się to jednak zrealizować. „W ciągu ostatnich kilku lat mieszkańcy przyzwyczaili się do wyjątkowo wysokiej jakości łączności komórkowej. Mimo że znajdujemy się na północnym Atlantyku, który dla wielu ludzi jest środkiem pustkowia, Faroese Telecom nie postrzega tego terenu jako odłączonego. Z siecią 4G pokrywającą 98,6% geograficznego obszaru lądowego i morskiego, Wyspy Owcze są silnie połączone ze sobą i z resztą świata, czy to na szczycie góry, czy w tunelu – podkreśla Eva Skeel Nolsø.

Obie firmy są bardzo zadowolone ze współpracy oraz długo oczekiwanego, pierwszego połączenia 5G. „Niezwykle cieszy nas możliwość dostarczenia Wyspom Owczym sprzętu umożliwiającego krok w kierunku wszystkich udogodnień oferowanych przez sieć 5G. Udany test oznacza, że Faroese Telecom wkrótce będzie mógł zaoferować komercyjne wykorzystanie technologii 5G” – powiedział Mads Rasmussen, dyrektor ds. technologii w Huawei.

Połączenie 5G na Wyspach Owczych zostało wykonane przy użyciu Huawei Mate 20X – najszybszego na świecie telefonu 5G. To właśnie na nim specjaliści Huawei i Faroese Telecom zmierzyli również prędkość pobierania, która wyniosła ponad 1 GB/s, czyli prawie 10 razy szybciej niż jesteśmy przyzwyczajeni w obecnym standardzie 4G.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: