Wakacje czas start! Oto niezbędnik każdego kierowcy

Komu w drogę, temu czas! Jeśli większość tych wakacji spędzisz za kółkiem, zanim ruszysz – warto żebyś to przeczytał.

Świadectwa odebrane, walizki (prawie) spakowane, zaraz wsiadacie w auto i ruszacie na zasłużony, wyczekany wypoczynek. Zanim ruszycie, sprawdźcie, co powinniście załatwić przed wyjazdem i co warto mieć zawsze pod ręką.

– Z myślą o kierowcach tworzymy nowoczesne e-usługi, które pozwalają zaoszczędzić czas, zwiększyć bezpieczeństwo, ale i wygodę podróżowania – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online, dokumenty pojazdu w telefonie komórkowym, to tylko niektóre z nich – dodaje.

Wrzuć pierwszy bieg

Jak zacząć korzystać z usług oferowanych kierowcom? Od założenia Profilu Zaufanego.

– Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie, a to ważne przy korzystaniu z e-usług. To dzięki niemu tylko my możemy np. sprawdzić swoje punkty karne. Profil Zaufany gwarantuje, że nikt niepowołany nie dostanie dostępu do tego typu informacji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Profil Zaufany umożliwia załatwianie online spraw urzędowych o dowolnej porze, z dowolnego miejsca – także z wakacji – dodaje szef MC.

Jeśli jeszcze nie masz swojego Profilu Zaufanego, spokojnie załatwisz to jeszcze przed wyjazdem. Wejdź na stronę www.pz.gov.pl i załóż go już teraz.

Ruszamy!

Nieważne jak bardzo czekałeś na te wakacje i jak bardzo się na nie spieszysz. Jeźdź ostrożnie. Jeśli masz na sumieniu i koncie jakiekolwiek przewinienia, sprawdź liczbę swoich punktów karnych. Dzięki naszej e-usłudze – nie musisz jechać na komisariat, by to zrobić. Wystarczy chwila przed komputerem lub smartfonem i gotowe.

Krok 1: Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, znajdź sekcję „Kierowcy i pojazdy” i kliknij „Sprawdź swoje punkty karne”.

2. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.

Gotowe! Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

Możliwość sprawdzenia online punktów karnych to jedna z najpopularniejszych e-usług. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku kierowcy skorzystali z niej 150 tysięcy razy. W 2018 r. zrobili to 361 812 razy.

Jedziemy! Co jeszcze warto wiedzieć? Na pewno to, że od 1 października 2018 r. – jeżdżąc po Polsce,  – nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Nie oznacza to, że w razie konieczności, policja lub inne uprawnione służby nie mogą Ci go zatrzymać. Mogą. Zrobią to wirtualnie, ale równie skutecznie, co w „realu”.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Życie lubi nas zaskakiwać, dlatego bądź gotowy stawić temu czoła. Ściągnij na swojego smartfona aplikację mObywatel. Znajdziesz ją w sklepach App Store i Google Play. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.

Po co Ci kolejna ikonka na wyświetlaczu telefonu? Z pewnością się przyda. Jeśli masz telefon z systemem operacyjnym Android znajdziesz w niej mTożsamość i mPojazd. Jeśli korzystasz z telefonów z iOS – na razie tylko mTożsamość (pracujemy nad tym, aby mPojazd był też dostępny dla Ciebie).

Zacznijmy od mTożsamości. To mówiąc w skrócie – odzwierciedlenie danych z Twojego dowodu osobistego. Możesz z niej skorzystać np. hotelu w trakcie rejestracji, w wypożyczalni rowerów, kajaków i skuterów wodnych. Słowem wszędzie tam, gdzie nie masz obowiązku legitymować się dowodem osobistym. Aplikacja może się okazać przydatna także wtedy, gdy zgubisz portfel.

mPojazd to natomiast odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie Twojego pojazdu. – Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Mało tego, jeśli nie pamiętamy o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja wyświetli komunikat z przypomnieniem. Odpowiednia informacja pojawi się na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania – dodaje szef MC.

W mPojeździe znajdziesz także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziesz mieć je zawsze pod ręką.

WAŻNE! Jeśli ruszasz autem poza granice Polski, weź „papierowe” dokumenty.

Przed siebie

Inne aplikacje, które warto ściągnąć przed wyjazdem to „Granica” i „Asystent Granica”.

Aplikacja „Granica” przyda się szczególnie tym, którzy w te wakacje chcą pozwiedzać kraje naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki niej w kilka chwil sprawdzisz aktualną sytuację na polskich drogowych przejściach granicznych.

Znajdziesz tam także m.in.:

 • mapę z wizualizacją drogi do przejścia,
 • czas oczekiwania na wjazd na przejście,
 • liczbę otwartych pasów ruchu,
 • obrazy z kamer,
 • wiadomości, które dotyczą wybranego przejścia,
 • prognozę pogody.

„Granica” pozwala też śledzić ruch na przejściach granicznych np. przez smartwatch. Jest dostępna w 6 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i niemieckim.

Dzięki drugiej apce – „Asystent Granica” – sprawdzisz sytuację na polskich …

 • drogowych,
 • kolejowych,
 • lotniczych,
 • morskich,
 • pieszych

przejściach granicznych.

Korzystając z niej dowiedz się m.in. jak wygląda odprawa celna i graniczna, jakie dokumenty są Ci potrzebne do przekroczenia granicy, czy jakie są limity przewozu towarów w bagażu. Ta aplikacja jest dostępna w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

Obie aplikacje możesz za darmo ściągnąć ze sklepów Google Play lub App Store.

Ostatnia rada – jadąc autem nie korzystaj z telefonu komórkowego. Sprawdź wszystko przed podróżą lub w trakcie postoju.

Szerokiej drogi!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: