Tata w czasie pracy czasami czyta dzieciom bajki

Ojcowie czytający bajki w działającym w siedzibie firmy punkcie przedszkolnym; specjalny program dedykowany powracającym z urlopu macierzyńskiego paniom czy firmowa grupa dyskusyjna, której członkowie wymieniają się praktyczną wiedzą o wychowaniu lub poradami dotyczącymi zaufanego lekarza, bądź niani. Takie rozwiązania funkcjonują w śląskiej firmie Future Processing. To wyraz szczególnej dbałości o pracownika, fundamentu kultury gliwickiej spółki technologicznej, która na pierwszym miejscu stawia potrzeby swoich ludzi.

Ojcowie chcą spędzać więcej czasu z dziećmi 

Ponad 80 proc. ojców chciałoby spędzać więcej czasu z dziećmi i bardziej angażować się w ich wychowanie stwierdza raport „Powrót taty” opracowany przez Nationale-Nederlanden. Gliwicka firma zapewnia taką możliwość.

Programista z Future Processing, Mateusz Łyczek brał udział w czytaniu bajek dzieciom. Do punktu przedszkolnego „Fantastyczna Przygoda”, działającego w kampusie tej gliwickiej firmy, uczęszcza dwójka jego dzieci.

Czytanie bajek było u nas w domu czymś naturalnym – robimy to wspólnie codziennie. Dlatego bardzo chętnie korzystam z możliwości czytania w naszym firmowym punkcie przedszkolnym. Z uwagi na odległość nie byłoby możliwe, gdyby moje dzieci uczęszczały do rejonowej placówki. Taka wizyta to dodatkowa okazja do spędzenia wspólnie czasu w takiej porze, gdy większość ojców nie ma na to szans. To także okazja na zainteresowanie innych dzieci tym, o czym lubią słuchać moje własne. Bo do czytania wybieramy to, co lubimy czytać w domu – bajki, które niekoniecznie są obecnie „modne”, ale takie, które uczą dzieci o ważnych w życiu rzeczach. Czytanie, będąc otoczonym gromadką zasłuchanych dzieci, jest bezcenne – mówi Mateusz Łyczek, programista w Future Processing.

Punkt przedszkolny wyposażony jest w sale do zajęć dydaktycznych, bibliotekę z literaturą dziecięcą oraz plac zabaw, w których maluchy mają możliwość rozwijać swoje talenty i poznawać świat. Podopieczni mają zapewniony bogaty program i możliwość wyboru zajęć dodatkowych, takich jak basen, taniec, rytmika, ju-jitsu czy robotyka. W kończącym się roku szkolnym uczęszcza tam ok. 50 dzieci pracowników FP. Jednak zainteresowanie usługą wśród pracowników firmy spowodowało, że – dzięki trwającej rozbudowie – od roku szkolnego 2019/2020 placówka będzie mogła przyjąć już niemal setkę dzieci.

Mamie łatwiej wrócić z urlopu macierzyńskiego 

Gliwicka firma dba także o mamy, które powracają z urlopów macierzyńskich. To dla nich przygotowała specjalny program „Mum is back to the Future”. Jego wdrożenie również było efektem impulsu ze strony pracowników.

„Niby tak dobrze się znamy, ale czas z pewnością zrobił swoje. Firma się zmieniła. Ty też pewnie nie jesteś tą samą osobą, z którą żegnaliśmy się przed urlopem, prawda? 🙂 Wiemy, jakie emocje możesz przeżywać. Fakt, że miliony kobiet przed nami to ogarnęły, daje nadzieję 😉 Ale dziś nie o milionach, ale o TOBIE!” – takie powitanie otrzymują panie, które stają przed wyzwaniem powtórnego onboardingu. W 900-osobowym zespole Future Processing kobiet jest 228.

Intencją Future Processing jest chęć tonowania emocji towarzyszącym pierwszemu dniu pracy i zmniejszenia bariery wejścia do zespołu. Dlatego powstał program FPAdventure (nagrodzony w konkursie „Siła przyciągania” Pulsu Biznesu), którego integralną częścią jest inicjatywa „Mum is back to the Future”.

–  Program pojawił się naturalnie, po moim powrocie z urlopu macierzyńskiego do pracy. Wraz z innymi kobietami, w konsultacji z zespołem i kilkoma liderami, stworzyliśmy naprawdę prosty poradnik uwzględniający perspektywę wracającej mamy, jej zespołu i lidera. Ponieważ baby boom nie omija FP, narzędzie okazało się pomocne i co bardzo mnie cieszy zostało pozytywnie przyjęte przez same mamy – mówi Marta Zwolińska-Budniok, Specjalista ds. komunikacji wewnętrznej, inicjatorka „Mum is back”.

W ramach „Mum is back to the Future” panie otrzymują przewodnik zawierający wszelkie niezbędne, praktyczne informacje związane z byciem aktywną zawodową mamą, których niejednokrotnie musiałyby same szukać np. w internecie. W przewodniku opisane zostały prawa i przywileje, takie jak przysługujący skrócony czas pracy z uwagi na karmienie, bądź informacje dot. liczby dni opieki nad chorym dzieckiem wraz ze wskazaną ścieżką postępowania, aby móc z tych uprawnień skorzystać.

Gliwicka spółka ułatwia mamom powrót do bieżących obowiązków. Poza przewodnikiem wdrożono także szereg innych rozwiązań, które ułatwiają zmaganie się z codziennymi obowiązkami rodzicielskimi i pracą zawodową.

Zespół realizujący projekt „Mum is back to the Future” zaprasza mamy, w pierwszym tygodniu po powrocie z urlopu macierzyńskiego, na szkolenie o biznesie i wycieczkę po firmie. Te proste działania ułatwiają paniom odnalezienie się w nowej rzeczywistości i zaktualizowanie swojej wiedzy nt. tego jaki jest bieżący kierunek działań biznesowych spółki.

Powrót do pracy był dla mnie podwójnym wyzwaniem. Z jednej strony wracałam do pracy po rocznej przerwie, z drugiej na nowe stanowisko. Pełna obaw, czułam się tamtego dnia, jakbym szła do zupełnie nowej firmy. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. Dzięki programowi dla młodych mam, a także naszej kulturze i atmosferze, niemalże od razu się odnalazłam i poczułam, jakbym nie opuszczała firmy na długo. Szybko oswoiłam się zarówno z nowym stanowiskiem, jak i byciem pracującym rodzicem. Fakt, że mogą spełniać się zawodowo jest dla mnie bardzo ważny – komentuje Elżbieta Barczyk, Senior Marketing Specialist.

Dzień rodziny – rodzice na scenie

W Gliwickiej spółce corocznie organizowany jest Dzień Rodziny. Rodzice przygotowują wtedy dla swoich pociech przedstawienie, a te zasiadają na widowni.

– Spotkania z ważnymi klientami, istotne negocjacje, analiza kwartalnych wyników finansowych czy przygotowanie kolejnych elementów strategii… nic nie było tego dnia tak stresujące jak przygotowanie i udział w przedstawieniu. W tym roku przygotowaliśmy spektakl pt. „Zamieszanie w krainie bajek”. Osiemnaścioro występujących rodziców stanęło na wysokości zadania, co potwierdzały przeżywające historię i zaangażowane dzieci. To co dla mnie było niesamowite to wzrok własnego dziecka pełen radości i dumy z taty. Dla takich magicznych chwil warto się starać – mówi Jarosław Granat, Head Of Client Engagement w FP.

Future Processing stawia ludzi na pierwszym miejscu

Wierzymy, że kluczem do sukcesu naszej organizacji jest stworzenie takich warunków pracy, które będą sprzyjać twórczemu i kreatywnemu myśleniu oraz zacieśnianiu wewnątrzfirmowych więzi. W tym kontekście szczególne potrzeby mają mamy i ojcowie. Półtora roku to „niemal wieczność” i zdajemy sobie sprawę jak trudny może być powrót do pracy po tak długiej przerwie. Dlatego pomagamy naszym koleżankom w powtórnym onboardingu, a także przypominamy o przysługującym im prawom, o których wcześniej niekoniecznie miały pojęcie. Przybliżenie bieżącej sytuacji w jakiej znajduje się firma i przedstawienie niezwykle istotnych z perspektywy mam, wiadomości związanych z prawem pracy, to rozwiązanie niezwykle korzystne dla obu stron – podsumowuje Tomasz Ciapała, Członek Zarządu FP
i Dyrektor Operacyjny Future Processing.

źródło: Future Processing

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: