Raport „E-commerce w Polsce 2019”

Komentarz ekspercki: Joanna Pieńkowska-Olczak, Członek Zarządu PayU S.A., Country Manager PayU w Polsce

Najnowszy raport Gemiusa dla Izby Gospodarki Elektronicznej ‘E-commerce w Polsce 2019’ po raz kolejny potwierdza, że z roku na rok Polacy coraz śmielej kupują w internecie. Rośnie także zaufanie konsumentów do płatności online. Jeszcze dwa lata temu aż 30% badanych, którzy zadeklarowali, że nie robią zakupów w sieci, obawiało się bezpieczeństwa płatności. Obecnie wskaźnik ten spadł do 17%. Jest to duży sukces wszystkich podmiotów zaangażowanych w działalność polskiego rynku e-commerce. Jednocześnie bardzo się cieszymy, że pierwszym wyborem internautów korzystających z płatności online jest po raz kolejny PayU. Aż 55% e-konsumentów w Polsce wybiera nasze rozwiązanie najczęściej, a operatorzy płatności znajdujący się na kolejnych pozycjach, zdobyli zaufanie o połowę mniejszej grupy.

Jednym z najważniejszych kierunków rozwoju rynku e-commerce jest dziś niewątpliwie sprzedaż transgraniczna. Szacuje się, że już w przyszłym roku transakcje transgraniczne będą odpowiadały za jedną trzecią całej sprzedaży internetowej. Trend ten został również omówiony w raporcie.

Jak wynika z danych Gemiusa, już 26% internautów w Polsce dokonało zakupu w zagranicznym sklepie internetowym. Otwartość polskich e-konsumentów na zakupy transgraniczne wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku o trzy punkty procentowe i ta tendencja raczej się utrzyma. Polscy e-przedsiębiorcy będą coraz więcej towarów wysyłać zagranicę, ale jednocześnie na rodzimym rynku konkurencja wzrośnie, bo coraz więcej firm z krajów ościennych i nie tylko uruchamia sklepy internetowe w lokalnych wersjach, przyjaznych dla polskich kupujących. Dla rodzimych e-sklepów oznacza to wzrost konkurencji, dlatego nieuniknionym krokiem w ich rozwoju powinno być jak najszybsze rozpoczęcie sprzedaży zagranicznej.

Aby ściągnąć do siebie klientów z zagranicy należy postawić przede wszystkim na wygodę. Najprostszym sposobem jest przetłumaczenie e-sklepu na język klienta. Barierą może być jednak waluta. Dlatego kolejnym krokiem jest spowodowanie, by oferta była przystosowana także pod tym kątem. Ostatnim elementem układanki będzie włączenie odpowiednich metod płatności. W tym zakresie PayU może pomóc dostosować metody płatności do konkretnych rynków, a także przygotować formatki płatnościowe w lokalnych językach i rozliczyć transakcje w różnych walutach. Jest to możliwe dzięki prostej, jednej integracji z globalną platformą PayU HUB.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: