Reklamy

Akcelerator Space3ac przyspiesza na potęgę

17 polskich startupów, spośród 130 zgłoszonych, dostało się do gdańskiego programu akceleracji młodych firm – Space3ac. Rozpoczynają właśnie proces dynamicznego rozwoju swoich innowacyjnych projektów. Z końcem maja organizatorzy akceleratora zakończyli także rekrutację do edycji Space3ac opartej o formułę programu Poland Prize. Do akceleratora zgłosiło się w sumie 117 startupów z ponad 30 krajów.

 17 z 60

 Obecnie, z benefitów Space3ac: wsparcia finansowego w wysokości 200 tysięcy złotych na projekt i możliwości współpracy z dużymi firmami, korzysta już 17 młodych spółek. Trwająca właśnie runda akceleratora Space3ac organizowana jest przez gdańską firmę  Blue Dot Solutions w ramach programu Scale Up Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W trzech rundach do akceleratora zostanie przyjętych w sumie około 60 startupów z całej Polski. Niezwykle ważna dla tych startupów jest możliwość współpracy z partnerami akceleratora. Tak zwani Odbiorcy Technologii w Space3ac, to Luxon Sp. z o.o

Olivia Business Centre, Orange Polska S.A., Orange Polska, OT Logistics S.A.,  Pekabex S.A., PKN ORLEN,  SAFE Co. Ltd. sp. z o. o., Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego, Valmont Polska Sp. z o.o.  i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. To dla tych firm wdrożą pilotażowo innowacyjne rozwiązania z zakresu technologii sektora kosmicznego, smart city oraz biogospodarki.

Mając świadomość tego jak duże zmiany czeka rynek lightingu w najbliższych latach, poszukujemy innowacji w… innowacyjny sposób. Zaczęliśmy od hackatonów, by w naturalny sposób przejść do współpracy ze startupami w ramach akceleratora Space3ac. – komentuje Krzysztof Ostrowski, Prezes Zarządu Luxon Sp. z o.o. – Będziemy dążyli do tego, żeby razem z wybranymi partnerami stworzyć rozwiązanie nie tylko innowacyjne, ale i atrakcyjne komercyjnie, skupiając się na tematyce inteligentnego zarządzania infrastrukturą oświetleniową, a także analityce danych zbieranych przez oprawy.

 – Orange od lat jest liderem w dziedzinie M2M. Obsługuje 1,5 mln urządzeń podłączonych do sieci za pomocą karty SIM, co przekłada się na 40-procentowy udział w rynku. Rozwój technologii IoT i sieci 5G otwiera jeszcze większe możliwości. Dlatego Orange jest otwarty na współpracę z młodymi, ambitnymi startupami, tworzącymi dojrzałe rynkowo rozwiązania. Jesteśmy pod dużym wrażeniem potencjału firm zaproponowanych przez Space3ac. Z trzema z nich będziemy pracować nad wdrożeniami nowych produktów – mówi Bożena Leśniewska Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Biznesowego Orange Polska.

PKN ORLEN jest nowoczesnym graczem na rynku paliw i energetyki, największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej. Aby utrzymać pozycję lidera regionu, musimy mocno koncentrować się na nadchodzących trendach, które mogą mieć fundamentalny wpływ na działalność PKN ORLEN. Oprócz klasycznej ścieżki rozwoju chcemy skupić się na innowacyjności zewnętrznej poprzez wykorzystanie nowych technologii oraz współpracę ze Startupami i MŚP. W ramach akceleratora Space3ac koncentrujemy działania na scoutingu innowacyjnych rozwiązań, które wesprą nasze segmenty biznesowe – produkcję, logistykę, ochronę środowiska czy bezpieczeństwo – powiedziała Patrycja Panasiuk, Dyrektor Biura Innowacji PKN ORLEN. Koncern wyselekcjonował 4 startupy, które zostały zaproszone do akceleratora. Ich zadaniem będzie opracowanie rozwiązania zgodnego z zakresem zgłoszonym przez PKN Orlen, które następnie zostanie przetestowane na infrastrukturze Koncernu.
Zależy nam na tym aby po okresie testów, wybrany pomysł mógł zostać wyskalowany w ramach prowadzonej przez nas działalności biznesowej – dodaje Patrycja Panasiuk.

– Digitalizacja, Internet of Things, ochrona środowiska, optymalizacja procesów, statki autonomiczne oraz technologie satelitarne – to kierunki rozwoju innowacyjności, w których Port Gdańsk stale poszukuje nowych rozwiązań. Innowacyjność realizowana jest w głównej mierze poprzez współpracę Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ze start-upami w ramach współfinansowanych programów akceleracyjnych, takich jak ScaleUp czy Poland Prize. Konkursy te pozwalają młodym firmom na zaprezentowanie swoich projektów, a najlepsze z nich umożliwiają skuteczną realizację wyzwań, jakie stoją przed Portem Gdańsk – tłumaczy Jowita Zielinkiewicz, Dyrektor ds. Innowacji i Pozyskiwania Funduszy w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

 35 krajów, 117 zgłoszeń, 10 startupów

 Akcelerator Space3ac realizuje równolegle program wsparcia dla startupów z zagranicy w oparciu o stworzony przez PARP program Poland Prize. Jego celem  jest zachęcenie zagranicznych spółek technologicznych do założenia działalności w Gdańsku. Poland Prize Space3ac łączy młode spółki technologiczne spoza Polski (jednak z możliwym zaangażowaniem Polaków w zespole) z zapotrzebowaniem dużych firm na innowacje technologiczne w rozwiązaniach dla biznesu. Również tutaj startupy mają możliwość pracy dla czołowych pomorskich firm. Wsparcie, jakiego akcelerator udziela w ramach programu Poland Prize, to – oprócz zapewnienia możliwości współpracy z dużymi przedsiębiorstwami – dofinansowanie rozwoju projektu (200 tysięcy złotych), mentoring biznesowy i technologiczny, a także pakiet usług, których celem jest ułatwienie startupom rozpoczęcia działalności w Polsce. W maju podczas konferencji Infoshare program oficjalnie ukończyło 10 startupów z zagranicy. Kolejne 10 rozpocznie akcelerację po wakacjach.

Oferta naszego akceleratora jest atrakcyjna zarówno dla rodzimych, jak i zagranicznych startupów. W ramach każdego z prowadzonych naborów zgłasza się do nas każdorazowo ponad 100 młodych przedsiębiorstw, które starają się odpowiedzieć na wyzwania i potrzeby adresowane przez duże przedsiębiorstwa. – mówi Wojciech Drewczyński, CEO akceleratora Space3ac.  – Dzięki jasnemu sprecyzowaniu oczekiwań jesteśmy w stanie prowadzić efektywną – i co ważne – bezpieczną współpracę pomiędzy startupami i korporacjami. Ważnym elementem naszego programu jest edukacja. Naszą wiedzę staramy się przekazywać nie tylko startupom, ale także przedstawicielom dużego biznesu, którzy dzięki współpracy ze Space3ac są w stanie usprawniać procesy i kompetencje związane z działaniami w środowisku startupowym oraz rozwijać własne instrumenty wsparcia dla firm technologicznych.

Reklamy


Categories: Rynek

Tags:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: