Reklamy

Dyson Pure Cool – aby dokładnie oczyszczać powietrze w całym pomieszczeniu

Firma Dyson przedstawia nowy oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool, który łączy w sobie doświadczenie Dyson w zakresie przepływu powietrza, filtracji i elektroniki. Zadaniem oczyszczacza jest walka z zanieczyszczeniami powietrza w pomieszczeniach i dokładne oczyszczanie powietrza w naszych domach.

90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach. Powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach może zawierać mikroskopijne szkodliwe cząsteczki niewidoczne dla ludzkiego oka. Źródła zanieczyszczeń takie, jak zanieczyszczenia miejskie, cząstki stałe i pyłki mogą przedostać się do naszych domów i wymieszać się ze źródłami zanieczyszczeń w pomieszczeniach takimi, jak środki czyszczące, sierść czy inne zanieczyszczenia pochodzące od zwierząt domowych, świece zapachowe, farby, czy opary kuchenne. Ze względu na fakt, że nowoczesne domy są coraz bardziej szczelne, aby spełniać wymogi w zakresie efektywności energetycznej, zanieczyszczenia mogą być zatrzymywane w pomieszczeniach, a cyrkulacja powietrza może zostać zaburzona.
Nowy oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool, można postawić na podłodze – automatycznie i dokładnie oczyszcza powietrze w całym pomieszczeniu, pochłaniając gazy i 99,95% drobnych cząsteczek o wielkości do 0,1 mikrona.

W firmie Dyson projektujemy urządzenia dla prawdziwych ludzi i prawdziwych domów, tworząc technologię, która doskonale sprawdza się w warunkach laboratoryjnych, ale – co ważniejsze – która działa zgodnie z założeniami w realnych warunkach. Aby móc oczyszczać powietrze w domach, oczyszczacz potrzebuje czegoś więcej niż tylko filtra. Musi automatycznie wykrywać zanieczyszczenia, pochłaniać gazy i drobne cząsteczki, a także rozprowadzać czyste powietrze po całym pomieszczeniu. Wszystkie te czynności wykonuje oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool, co czyni go jedynym takim urządzeniem, które dokładnie oczyszcza powietrze w całym pomieszczeniu*.

Powiedział wiceprezes Dyson i szef działu Health and Beauty – Paul Dawson

* Norma AHAM AC1-2015 określa, w jaki sposób producenci oczyszczaczy powietrza mogą zdefiniować wydajność swoich urządzeń poprzez „względną redukcję cząstek stałych zawieszonych w powietrzu w określonej komorze badawczej”. Oznacza to, że  wydajność tych urządzeń opiera się wyłącznie na wskaźnikach skuteczności oczyszczania. Dyson projektuje swoje oczyszczacze powietrza w taki sposób, aby wyjść poza warunki panujące w komorze testowej i skupić się na prawdziwych warunkach domowych – to coś więcej niż tylko wydajny filtr. Kiedy inżynierowie Dyson postanowili zaprojektować oczyszczacz powietrza, w swoich badaniach stwierdzili, że aby prawidłowo oczyścić całe pomieszczenie, należy również automatycznie wykrywać i wyłapywać najdrobniejsze zanieczyszczenia, a następnie rozprowadzać czystsze powietrze w pomieszczeniu za pomocą technologii Air Multiplier.
Wykrywanie: Nowy ekran LCD pokazuje w czasie rzeczywistym, jakie cząsteczki i gazy są automatycznie wykrywane przez oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool. Wyjątkowy algorytm Dyson przetwarza informacje zebrane przez trzy czujniki i następnie wyświetla wskaźniki dotyczące jakości powietrza.
Lasery mierzą i wykrywają drobne cząsteczki. Oddzielny czujnik wykrywa ilość lotnych związków organicznych (takich, jak benzen i formaldehyd, które są wydzielane przez farby, palące się świece oraz materiały w meblach) oraz obecność NO2. Natomiast trzeci z czujników mierzy względną wilgotność i temperaturę.
Oczyszczanie: Ulepszony filtr w nowym oczyszczaczu powietrza Dyson Pure Cool wyłapuje zarówno cząstki stałe, jak i gazy. Inżynierowie Dyson wyposażyli wyższy i głębszy filtr w 60% więcej materiału HEPA, a także dodali trzy razy więcej węgla aktywnego, który może pochłaniać gazy, nieprzyjemne zapachy, domowe opary i lotne związki organiczne.
Dziewięciometrowe skondensowane i szczelne borokrzemowe filtry z mikrofibry wyłapują 99,95% zanieczyszczeń o wielkości do 0,1 mikrona w tym alergeny, bakterie, pyłki i pleśń. Filtry z węglem aktywnym, które zostały pokryte trisem (trishydroksymetylaminometanem), aby zwiększyć ich wydajność w zakresie pochłaniania, usuwają gazy, w tym NO2, formaldehyd i benzen.
Filtry Dyson spełniają normy przemysłowe EN1822 oraz H13.
Rozprowadzanie powietrza: Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool jest jedynym oczyszczaczem, który korzysta z technologii Air Multiplier  oraz 350-sopniowej oscylacji, co pozwala na rozprowadzanie czystego powietrza po całym pomieszczeniu. Dzięki rozszerzeniu zakresu oscylacji do 350 stopni i wykorzystaniu technologii Air Multiplier, urządzenie może rozprowadzać 361 litrów oczyszczonego powietrza na sekundę po całym pomieszczeniu.
Aby uniknąć efektu chłodzenia w zimie, oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool posiada nowy wyjątkowy tryb rozproszonego strumienia powietrza. Poza trybem przedniego strumienia powietrza, który chłodzi oczyszczonym powietrzem zupełnie tak, jak wentylator, urządzenie posiada teraz również tryb rozproszonego strumienia powietrza lub tryb samego oczyszczania, z którego można korzystać, jeżeli chce się oczyścić powietrze, ale bez efektu chłodzenia.
Wewnątrz pętli pierścieniowej znajduje się mechanizm zaworów sterowany bezszczotkowym silnikiem skokowym, który pozwala na zmianę pomiędzy trybem rozproszonym oraz trybem oczyszczania z wentylacją.
Tryb oczyszczania z wentylacją
W trybie oczyszczania z wentylacją deflektor jest nieruchomy, aby zapewnić silny przedni strumień oczyszczonego powietrza. Dzięki tej funkcji urządzenie może chłodzić, jednocześnie oczyszczając powietrze w pomieszczeniu.
Tryb rozproszony
Deflektor przesuwa się w taki sposób, aby zablokować przedni otwór, kierując strumień powietrza przez tylny pierścień pod kątem 45⁰. Ponieważ tylny otwór jest szerszy, tworzy się strumień powietrza, który jest bardziej rozproszony, a urządzenie zużywa mniej energii i pracuje ciszej. Utrzymana jest efektywność oczyszczania powietrza, jednak bez efektu chłodzenia.
Aplikacja Dyson Link: Aplikacja Dyson Link, która jest dostępna dla systemów iOS i Android, umożliwia monitorowanie poziomu zanieczyszczeń, temperatury i wilgotności zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Z aplikacji można także korzystać, aby kontrolować pracę urządzenia i sprawdzać liczbę godzin pozostałych do wymiany filtra.
Nowe urządzenia mają opcję pełnej aktualizacji (Over the Air Update Capability (OTA)), co oznacza, że właściciele urządzeń Dyson mogą na bieżąco aktualizować zaawansowane oprogramowanie Dyson już po dokonaniu zakupu urządzenia.
Zaprojektowane z myślą o prawdziwych domach: Oczyszczacze powietrza Dyson zostały zaprojektowane z myślą o pracy w prawdziwych domach. Niektórzy producenci konwencjonalnych oczyszczaczy powietrza określają ich wydajność korzystając z metody testów laboratoryjnych ustalającej wskaźnik czystości dostarczonego powietrza CADR (Clean Air Delivery Rate). Takie testy przeprowadza się w małej komorze o wymiarach tylko 12m2, w której zainstalowany jest dodatkowy wentylator w celu cyrkulacji powietrza i tylko jeden czujnik, który mierzy jakość powietrza. Takie warunki nie odzwierciedlają typowego środowiska w pomieszczeniu mieszkalnym.
Inżynierowie Dyson opracowali test laboratoryjny nazwany testem POLAR, który jest oparty na większych wymiarach pomieszczenia i nie uwzględnia dodatkowego wentylatora. Osiem czujników umieszczonych w rogach pomieszczenia oraz jeden czujnik umieszczony centralnie, co 5 sekund zbierają dane dotyczące jakości powietrza, wykrywając cząstki zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu, które są 300 razy mniejsze niż ludzki włos. Dzięki analizie danych ze wszystkich dziewięciu czujników, inżynierowie Dyson mogą zapewnić, że oczyszczacze powietrza Dyson Pure Cool będą miały taką samą wydajność oczyszczania w całym pomieszczeniu.

Musimy testować nasze urządzenia w środowisku, które odzwierciedla warunki i pomieszczenia, w jakich właściciele naszych urządzeń zazwyczaj ich używają. Dlatego zbudowaliśmy komorę o wielkości 27m2 bez wentylatora sufitowego i dodaliśmy 9 czujników będących w stanie wykryć cząstki, które są 300 razy mniejsze od ludzkiego włosa. Dzięki mapowaniu wydajności naszych urządzeń w technologii 3D w tej komorze wiemy, że kiedy urządzenie mówi nam, że powietrze w pomieszczeniu jest czyste, to jest ono naprawdę czyste.

Powiedział Head of Engineering for Dyson Environmental – Evan Stevens

Dodatkowe informacje
Źródła zanieczyszczeń w domu
 • Zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz, takie jak pyłki drzew, szkodliwe cząsteczki czy zanieczyszczenia miejskie mogą dostać się do domu i pozostać w nim na dłużej.
 • Kominki i piece opalane drewnem mogą emitować szkodliwe cząsteczki podczas palenia.
 • Pyłki: Rośliny i kwiaty mogą uwalniać mikroskopijne pyłki do powietrza.
 • Sierść i inne zanieczyszczenia pochodzące od zwierząt domowych: Koty, psy oraz inne zwierzęta domowe mogą roznosić po domu te mikroskopijne zanieczyszczenia.
 • Świece zapachowe: Niektóre substancje chemiczne zawarte w świecach zapachowych mogą uwalniać benzen i formaldehyd podczas palenia.
 • Pianka w meblach: Pianka znajdująca się w meblach może uwalniać formaldehyd.
 • Farby: Niektóre farby mogą zawierać lotne związki organiczne, które są uwalniane jako gazowe związki chemiczne, gdy farba wysycha, a potencjalnie nawet przez cały okres jej użytkowania.
 • Odświeżacze powietrza: Niektóre domowe odświeżacze powietrza mogą zawierać lotne związki organiczne i benzen, które mogą być emitowane do powietrza wraz z zapachem podczas rozpylania.
 • Kuchenki gazowe i inne urządzenia kuchenne mogą emitować opary, nieprzyjemne zapachy i szkodliwe cząsteczki.
 • Środki czyszczące: Domowe środki czyszczące mogą zawierać benzen i emitować opary i nieprzyjemne zapachy.
 • Dywany, dywaniki i podłogi: Niektóre dywany, dywaniki i podłogi oraz ich materiały podkładowe mogą emitować formaldehyd zarówno gdy są nowe, jak i potencjalnie przez cały okres ich użytkowania.

Pionierskie oczyszczanie
Firma Dyson po raz pierwszy wprowadziła produkty w kategorii oczyszczaczy powietrza w 2015 r. w odpowiedzi na rosnący globalny problem dotyczący zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach.
Dyson kontynuuje swoje pionierskie działania w zakresie projektowania oczyszczaczy powietrza na poziomie globalnym, prowadząc nowe metody testowania w Chinach, które są największym na świecie rynkiem dla oczyszczaczy powietrza. W styczniu 2018 r. chiński Związek Przemysłowy na rzecz Standardów i Technologii Urządzeń Gospodarstwa Domowego (Household Appliance Standard and Technology Industry Alliance)[5] wprowadził pierwszą akredytację dla inteligentnych oczyszczaczy powietrza – uwzgledniającą metody testowania opracowane w kampusie technologicznym Dyson w Wielkiej Brytanii. Dyson jest pierwszą firmą, która testuje swoje urządzenia zgodnie z tym nowym standardem.
Kalibracja czujników
Inżynierowie Dyson dokonali kalibracji czujników wewnątrz oczyszczaczy powietrza Dyson Pure Cool korzystając z naukowych czytników cząstek stałych, które kosztują do 20 tys. GBP. 30 czujników Dyson zostało ustawionych przed monitorami jakości powietrza w laboratoriach w King’s College w Londynie oraz na Uniwersytecie Peking w Pekinie, aby zrozumieć, w jaki sposób czujniki Dyson reagują i móc zapewnić, że dokonują takich samych odczytów, jak wiodący światowy sprzęt naukowy.
Czujniki umieszczone na zewnątrz w specjalnych pojemnikach pracowały przez 6 miesięcy w trakcie 3 pór roku w brudzie, wysokich i niskich temperaturach oraz w deszczu, aby zebrać informacje z dłuższego okresu. Gromadzenie 288 danych na sekundę pozwoliło inżynierom Dyson na uzyskanie ponad 5 miliardów punktów danych do analizy, a także umożliwiło zastosowanie najbardziej efektywnej kalibracji w nowej generacji urządzeń.
Gwarancja: Oczyszczacze powietrza Dyson Pure Cool są objęte dwuletnią gwarancją na części i naprawę.
Pilot: Pokryty powłoką magnetyczną pilot można przechowywać na górnej części urządzenia oraz za jego pomocą sterować urządzeniem.
Wyłącznik czasowy: Możliwość ustawienia wyłącznika czasowego w przedziale od 15 minut do 9 godzin.
Tryb nocny: Urządzenie monitoruje i oczyszcza powietrze przy cichych ustawieniach pracy i przyciemnionym ekranie.
350-stopniowa oscylacja: Wyjątkowo precyzyjny bezszczotkowy silnik skokowy oraz koder na podczerwień zapewniają różne kąty oscylacji do 350 stopni, którymi można sterować. Dzięki 28 indywidualnym magnesom możliwe jest również ręczne ustawienie kątów oscylacji.
Łączność: Oczyszczacze powietrza Dyson Pure Cool są zintegrowane z aplikacją Dyson Link 4.1, która została zaprojektowana dla systemów iOS i Android. Urządzenie może działać w dwóch zakresach częstotliwości (2,4 GHz i 5 GHz), a także ma opcję pełnej aktualizacji Over the Air Update Capability (OTA), co oznacza, że właściciele urządzeń Dyson mogą na bieżąco aktualizować zaawansowane oprogramowanie Dyson już po dokonaniu zakupu urządzenia.
Inwestycja: Firma zainwestowała 22 mln GBP w nowe laboratoria testowe, badania i rozwój w zakresie inżynierii, prototypy, badania w zakresie łączności oraz ochronne IP.
Prototypy: W fazie projektowania 75 inżynierów w sześciu krajach stworzyło 2605 prototypów urządzenia oraz jego podzespołów.
Cena: 2599 zł
źródło: Dyson
Reklamy


Categories: Bez kategorii, Sprzęt AGD

Tags: ,

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: