OpenAI z Microsoft współpracują dla nowych technologii superkomputerowych Azure AI

Firmy Microsoft Corp. i OpenAI głęboko zaangażowane w rozważania na temat roli sztucznej inteligencji na świecie i budowanie bezpiecznej, wiarygodnej i etycznej sztucznej inteligencji w służbie ludzkości podjęły współpracę w celu poszerzenia możliwości Microsoft Azure w zakresie wielkoskalowych systemów sztucznej inteligencji. Dzięki współpracy firmy będą w stanie przyspieszyć przełom w sztucznej inteligencji i nasilić działania OpenAI w zakresie opracowania silnej sztucznej inteligencji. Wynikające z tych działań ulepszenia na platformie Azure pomogą także deweloperom w tworzeniu nowej generacji aplikacji sztucznej inteligencji. Współpraca obejmuje następujące aspekty.

Microsoft i OpenAI będą wspólnie pracować nad nowymi technologiami superkomputerów sztucznej inteligencji OpenAI otworzy swoje usługi na Microsoft Azure, co pozwoli na opracowanie nowych technologii sztucznej inteligencji i realizację obietnicy uzyskania silnej sztucznej inteligencji Microsoft zostanie preferowanym partnerem OpenAI w komercjalizacji nowych technologii sztucznej inteligencji.

Firmy zajmą się opracowaniem platformy obliczeniowej w Azure na bezprecedensową skalę. Platforma będzie wykorzystywana do trenowania i uruchamiania coraz bardziej zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji, obejmie technologie sprzętowe na bazie superkomputerów Microsoft i będzie przestrzegać wspólnych zasad etycznych i zaufania obu firm. Działania te będą podstawą do pracy nad postępami w implementacji sztucznej inteligencji w bezpieczny i wiarygodny sposób. To właśnie dlatego firmy zdecydowały się na nawiązanie współpracy.

W ciągu minionego dziesięciolecia innowacyjne zastosowania głębokich sieci neuronowych w połączeniu z coraz większymi możliwościami obliczeniowymi zaskutkowały pasmem przełomów w sztucznej inteligencji w dziedzinach takich, jak widzenie, mowa, przetwarzanie języka, tłumaczenie, sterowanie robotami, a nawet gry. Nowoczesne systemy sztucznej inteligencji sprawdzają się dobrze w konkretnych problemach, co do rozwiązywania których zostały przygotowane. Jednak wykorzystanie tych systemów w pomocy w rozwiązaniu najtrudniejszych problemów, przed którymi stoi dziś ludzkość wymaga generalizacji i dogłębnego opanowania wielu technologii sztucznej inteligencji. Wizja OpenAI i Microsoftu w zakresie silnej sztucznej inteligencji zakłada jej współpracę z ludźmi nad rozwiązaniem najtrudniejszych, multidyscyplinarnych problemów, w tym globalnych wyzwań takich jak zmiany klimatyczne, spersonalizowana medycyna i edukacja.

Opracowanie silnej sztucznej inteligencji będzie najważniejszym przełomem technologicznym w historii ludzkości z potencjałem do nadania kształtu cywilizacji – skomentował Sam Altman, główny dyrektor wykonawczy OpenAI. – Naszą misją jest zapewnienie, że tego typu inteligencja przyniesie korzyści całej ludzkości. Pracujemy z Microsoft nad utworzeniem podstawy komputerowej, na której wzniesiemy silną sztuczną inteligencję. Wierzymy, że najważniejsze jest bezpieczne wdrożenie silnej sztucznej inteligencji i jak najszerzej zakrojona realizacja korzyści gospodarczych płynących z tego rozwiązania. Cieszy nas fakt, że Microsoft podziela naszą wizję w tak dużym stopniu – dodał dyrektor.

Sztuczna inteligencja to jedna z najbardziej przełomowych technologii naszych czasów. Ma potencjał w zakresie rozwiązania największych problemów świata – skomentował główny dyrektor wykonawczy Microsoft Satya Nadella. – Połączenie przełomowej technologii OpenAI z superkomputerami Azure AI wyraża naszą ambicję w zakresie demokratyzacji sztucznej inteligencji przy zachowaniu bezpieczeństwa na pierwszym miejscu. Dzięki temu każdy na tym skorzysta – dodał dyrektor.

źródło: OpenAI

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: