Elastyczne i wytrzymałe detale, czyli nowe możliwości druku 3D w ofercie 3DGence

3DGence, polski producent drukarek 3D dla przemysłu, rozszerzył funkcjonalność swojego flagowego produktu INDUSTRY F340, wprowadzając do oferty filament Flexfill 98A. Od teraz firmy mogą drukować już także z materiałów elastycznych, które zastępują szeroko wykorzystywaną w przemyśle gumę, używaną m.in. do produkcji elementów w branży AGD, elektronicznej i motoryzacyjnej.

3DGence rozpoczął współpracę z czeskim producentem Fillamentum, głównie po to, aby użytkownicy drukarek przemysłowych INDUSTRY F340 mogli również drukować z materiału z jednej strony elastycznego, a z drugiej wytrzymałego na ściskanie, zgniatanie, rozciąganie i ścieranie. Dodatkowo śląska firma umożliwiła zastosowanie rozpuszczalnego materiału podporowego podczas drukowania z Flexfill 98A.

Jako 3DGence staramy się cały czas dopasowywać do potrzeb naszych klientów, którzy coraz częściej w swojej pracy wykorzystują materiały elastyczne. Flexfill 98A wykazuje się wysoką odpornością na ścieranie i wytrzymałością na rozciąganie, w związku z czym materiał nadaje się do druku dynamicznie obciążonych części, np. uszczelnień czy wykonywania elementów wymagających częstego zginania. Nasz dział R&D opracował również możliwość podparcia wydruków z Flexfill 98A materiałem ESM-10, który może zostać z nich wypłukany. Umożliwia to uzyskanie nawet najbardziej złożonych geometrii – mówi Mikołaj Skorupa, 3D Printing Application Engineer, 3DGence.

Jeden z klientów 3DGence zastosował już nowy materiał elastyczny do wydrukowania osłony harmonijkowej do frezarki. Na oryginalną część zamienną musiałby czekać dwa tygodnie. Druk w technologii 3D trwał tylko jeden dzień, co pozwoliło zminimalizować okres przestoju maszyny.

3DGence stale rozszerza bazę dostępnych materiałów współpracujących z drukarką INDUSTRY F340. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w tym urządzeniu systemu modułowego. To uniwersalne rozwiązanie, które pozwala użytkownikowi swobodnie wymieniać materiały, z których drukuje. Wprowadzenie nowego filamentu wymaga jedynie zainstalowania modułu PRO kompatybilnego z tym materiałem. Nie trzeba kupować całego urządzenia. Sama wymiana modułu jest szybka i prosta.

Niewiele przemysłowych drukarek 3D jest zdolnych do druku równocześnie z materiałów inżynieryjnych, takich jak m.in. ABS, poliamidów wzmacnianych włóknami czy PC, a także z filamentów elastycznych. 3DGence INDUSTRY F340 jest pod tym względem bardzo uniwersalna i jest przez to wyjątkiem na rynku – podkreśla Mateusz Sidorowicz, dyrektor marketingu w 3DGence.

źródło: 3DGence

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: