Lekarze i opieka zdrowotna w opinii pacjentów 2019

Polacy mają dobrą opinię o lekarzach, za to źle oceniają to, w jaki sposób organizowana jest ich praca. Dobre zdanie o organizacji opieki zdrowotnej ma zaledwie co czwarty pacjent. Wyraźnie lepszą opinię mają pacjenci, którzy w ostatnim czasie zaliczyli pobyt w szpitalu – wynika z badania BioStat. Pacjenci oczekują, że lekarz poświęci więcej czasu na badanie, a biurokracja zostanie ograniczona do minimum. Chcieliby też korzystać z udogodnień w postaci e-Recept. Co ciekawe, wyraźnie lepszą opinię mają pacjenci, którzy w ostatnim czasie zaliczyli pobyt w szpitalu.

Niemal co drugi Polak uważa ogólną sytuację w ochronie zdrowia za złą (48,3%), a tylko co trzeci dostrzega dobre strony. Organizacja opieki zdrowotnej oceniana jest jeszcze gorzej (53% negatywnych opinii), a pozytywnie ocenia ją tylko co czwarty uczestnik badania. Najgorzej respondenci oceniają dostęp do lekarza specjalisty oraz funkcjonowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR).

Niemal dwie trzecie pytanych uważa, że dostęp do lekarza specjalisty jest zły (w tym aż 29,5%, że zdecydowanie zły). Równie wielu respondentów uważa, że szpitalne oddziały ratunkowe SOR funkcjonują źle (54,3%, w tym 20,1% zdecydowanie źle). Pozytywnych jest tylko 22,3 proc. opinii.

Funkcjonowanie szpitali źle ocenia co drugi badany Polak, pozytywnie zaś tylko co czwarty. Pacjenci, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy korzystali z pomocy lekarskiej w szpitalu, na SOR lub w ramach nocnej opieki lekarskiej (NOL) oceniają organizację opieki zdrowotnej nieco lepiej.

Pobyt w szpitalu wiąże się też z lepszymi ocenami funkcjonowania szpitali, SOR, NOL, a także dostępem do lekarzy POZ i lekarzy specjalistów. W szpitalnych oddziałach ratunkowych pacjenci częściej niż innych formach pomocy uzyskują e-recepty. Najlepiej oceniany jest za to dostęp do lekarzy POZ. Trudno jednak o optymizm, a to dlatego, że odsetek pozytywnych i negatywnych opinii jest zbliżony – dwóch na pięciu pytanych uważa dostęp do lekarzy POZ za dobry i tyle samo za zły.

Nocna opieka lekarska to obszar nieznany przez 38,8% uczestników badania, a przez kolejnych 38,3% i tak oceniany źle. Po uzyskaniu porady pacjenci mają o lekarzach dobrą opinię. Trzy czwarte uczestników sondażu docenia kompetencje lekarzy, uważa, że lekarz był uprzejmy i budził zaufanie. Podczas badania pacjenta lekarz wyjaśniał, jakie badania wykonuje lub zleca (71,0%), a także informował o leczeniu w sposób zrozumiały (69,9%).

Ponad połowa respondentów przyznaje, że lekarz miał wystarczająco dużo czasu na zbadanie pacjenta, jednak co czwarty wciąż twierdzi, że czasu na zbadanie było za mało. Prawie co drugi respondent był u lekarza, który poświęcił więcej czasu na dokumentację niż na badanie pacjenta.

Pełna wersja raportu: Pobierz 

źródło: BioStat

 

 

One thought on “Lekarze i opieka zdrowotna w opinii pacjentów 2019

  • 30 sierpnia 2019 o 11:40
    Permalink

    Organizacja służby zdrowia w Polsce jest fatalna, co innego kompetencje lekarzy. Te są jak na razie niezłe. Gorzej jak przyjdzie pokolenie mi się należy … :/ Teraz jest tyle udogodnień. Sama korzystam z programu do elektronicznej dok.med medfile, jest ich dużo można dobrać do siebie. Łatwo przeorganizować dzięki temu prace gabinetu, nawet małego.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: