Będziemy budować elektrownie atomowe czy to tylko blef?

Czy będziemy budować co najmniej dwie elektrownie jądrowe, czy raczej jest to tylko sposób na chronienie górnictwa węgla kamiennego, gdy powinniśmy obniżać emisję CO2 i zwiększać udział źródeł odnawialnych w miksie energetycznym?

Polacy nadal nie rozpisali przetargu na technologie jądrowe, a to właśnie będzie rzeczywista cezura pokazująca, że naprawdę chcemy budować elektrownie atomowe – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl.

Pierwszym krokiem będzie przyjęcie polityki energetycznej Polski do 2040 r., a w projekcie tego dokumentu jest budowa atomu, kolejnym jest aktualizacja programu polskiej energetyki jądrowej, co powinno stać się do końca br. Wówczas powinniśmy ogłosić przetarg.

Do tego przetargu staną prawdopodobnie Francuzi, USA może Korea Płd, a ten partner będzie musiał zmierzyć się z wysokimi oczekiwaniami polskiego rządu, dotyczącymi wniesienia nawet połowy wkładu kapitałowego kosztów projektu, który jest szacowany na 60 mld USD – wyjaśnia W.Jakóbik.

źródło: MarketNews24

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: