Miej na oku Seniorów, którzy są pod Twoją opieką

Opieka nad starszą osobą to wielka odpowiedzialność, zarówno dla rodziny seniora, jak i dla wykwalifikowanego pomocnika medycznego. Jednak co można zrobić w sytuacji, gdy opiekę trzeba podzielić z pracą lub innymi obowiązkami? Czy jesteśmy w stanie zapewnić starszej osobie bezpieczeństwo nawet pod naszą nieobecność? Jak zwykle, nowe technologie wychodzą problemom codziennego życia naprzeciw.

Kiedy czasu jest zbyt mało

Obecne tempo życia sprawia, że niezależnie od tego, czym się zajmujemy, nigdy nie mamy wystarczająco dużo czasu, by zrobić wszystko co planujemy. Często oprócz pracy wzywają nas także domowe obowiązki jak dzieci lub zwierzęta, ale także osoby starsze – rodzice, dziadkowie, bliska rodzina. Dla wielu trudno jest pogodzić zmianowy system pracy z opieką nad najbliższymi. Co więcej, badania wskazują, że nasze społeczeństwo robi się coraz starsze, co w rzeczywistości oznacza, że seniorów, czyli osób powyżej 65 roku życia jest coraz więcej. W ostatnich latach jest to około 16%, podczas gdy w 1990 wynosił 10,2%. Jaki z tego wniosek? Osób starszych, co do ogółu populacji przybywa, dlatego coraz więcej seniorów przypada na jedną osobę w wieku produkcyjnym. Co za tym idzie, coraz trudniej jest nam zapewnić opiekę w domu swojej starszej rodzinie.

Koszty zwalają z nóg

Wielu być może chciałoby teraz odpowiedzieć: ale przecież  istnieją domu opieki lub możliwość zatrudnienia profesjonalnej pomocy. Jednak koszty dla ogółu są zbyt wysokie. Pobyt w państwowej placówce po odliczeniu dopłat przez gminę to około 2100 zł, natomiast w prywatnej, w zależności od standardu wynosi on od 2000 do nawet 15 000 zł. Również przy średniej miesięcznej emeryturze – czyli około 1700 zł, seniorzy nie są w stanie przeznaczyć odpowiedniej sumy dla osoby, która będzie codziennie im pomagać, jednocześnie opłacać czynsz, bieżące rachunki oraz pokrywać koszty lekarstw. To samo dotyczy członków rodziny opiekujących się seniorem, którzy często pomimo ogromnych chęci nie są w stanie wygospodarować odpowiednich środków oraz czasu.

Technologia w opiece nad seniorami?

Choć jak wiadomo, urządzenia nie są w stanie zastąpić prawdziwych ludzi (zwłaszcza osobom starszym), mogą być one swego rodzaju pomocnikami. Kamera, może stać się cenną namiastką opieki nad seniorem. Jeżeli jest taka potrzeba, że babcia, dziadek, starsi rodzice wymagają częstszego doglądania, warto rozważyć montaż tego typu urządzenia w ich domu. Przykładowo, producent kamer – marka EZVIZ, w swoich kamerach smart home, stosuje rozwiązania, które ułatwią komunikację i zdalną opiekę nad seniorem. Model C6C oprócz tego, że umożliwia podgląd w dowolnym momencie i rejestruje obraz, pozwala także na rozmowę z osobą po drugiej stronie, dzięki aplikacji mobilnej EZVIZ. Jest to alternatywa, dla starszych osób, które nie posługują się telefonem lub nie są w stanie go odbierać. Dzięki temu, np. podczas pobytu w pracy mamy pewność, że u naszych najbliższych wszystko jest w porządku, a leki na pewno zostały zażyte o odpowiedniej porze.

Jednak nic nas nie zastąpi

Należy pamiętać, że tego typu urządzenia to tylko dodatkowa pomoc w opiece. Nie są one w stanie zastąpić rzeczywistej osoby. Dla seniorów kontakt, rozmowa, czy choćby sama obecność są niezwykle ważne. Wielu z nich boryka się z problemem wykluczenia społecznego, dlatego wirtualna opieka z wykorzystaniem nowych technologii, to jedynie pewna część tego, co powinniśmy im zapewnić. Jest to doskonałe rozwiązanie, bezpieczne i opłacalne, jednak nie może być jedyną formą pomocy osobom starszym.

źródło: EZVIZ

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: