Polska aplikacja „dowiezie”
 na lotnisko w Norwegii

Agencja interaktywna Bloomnet stworzyła narzędzie, które ułatwi pasażerom dojazd na lotnisko Oslo Torp. Aplikacja zamówiona przez norweskiego przewoźnika jest już dostępna dla podróżnych. System usprawnia jednak także organizację pracy samej firmy.

Aplikacja zaprojektowana na zlecenie firmy PKS Oslo to rozwiązanie stworzone głównie z myślą o osobach podróżujących z Oslo do Polski, chociaż dostępne są też wersje w języku norweskim, rosyjskim i angielskim.

Narzędzie umożliwia zarezerwowanie przez stronę lub aplikację busa, który podjedzie pod dowolne miejsce w stolicy Norwegii, a następnie zawiezie pasażera na lotnisko Oslo Torp. Użytkownik może edytować zamówienie oraz śledzić jego status, dzień przed wylotem otrzyma z kolei SMS potwierdzający godzinę przyjazdu samochodu na wskazane miejsce (auto może też czekać przed halą przylotów). Pasażer może dokonać opłaty za pośrednictwem aplikacji z dodaną wcześniej kartą płatniczą lub dopiero po przyjeździe kierowcy.

Nowy system ułatwia jednak życie nie tylko klientom. To także narzędzie usprawniające organizację pracy całej firmy (m.in. kierowcy dysponują swoją aplikacją i ustalają w niej trasy).

– System został zaprojektowany w oparciu o technologię PWA. Progresywna aplikacja webowa to mobilna strona, która wygląda jak klasyczna aplikacja pobierana na smartfona, ale w odróżnieniu od niej nie wymaga pobrania ze sklepu i instalacji. Skrót aplikacji można po prostu przypiąć do ekranu głównego, a samo narzędzie działa później w trybie pełnoekranowym – mówi Łukasz Dudko, założyciel agencji Bloomnet.

To kolejny projekt polskiej firmy w Norwegii. W przeszłości agencja odpowiadała m.in. za realizację stron internetowych tamtejszych szkół językowych, a także stworzenie Yobi, aplikacji skierowanej do mieszkańców, którzy szukali pomocy do szybkiego sprzątania.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: