Dziś Dzień Pracowników Ochrony – Człowiek + technologia

Są takie święta, o których nawet nie wie się, że istnieją. Mają one jednak na celu uhonorowanie czegoś lub kogoś. Czasem mogą być prozaiczne  jak dzień naleśnika, a niekiedy mają zwrócić uwagę społeczności na pewne sprawy. Takie też święto przypada 22 sierpnia  jest to Dzień Pracownika Ochrony. Czas spojrzeć na pracę stróżów z nieco innej strony.

 Docenić stróży

Dzień Pracownika Ochrony został ustanowiony w 1997 roku, kiedy to weszła w życie ustawa regulująca prawnie pracę ochroniarzy. Co prawda jest to nieoficjalne święto, ale za to zwracające szczególną uwagę na tę grupę zawodową. Dlaczego 22 sierpnia warto docenić pracę osób pracujących w firmach ochroniarskich? Gdyż nie tylko jest ich więcej niż wszystkich żołnierzy i policjantów, ale także dlatego, że zawód ten staje się coraz bardziej zróżnicowany.

Człowiek + technologia

Jednak niezależnie od tego, czy ochroniarzem jest kobieta, chłopak ze studiów czy starszy pan na emeryturze, ich praca powinna zostać doceniona. Często ochroniarze to jedyny ludzki pierwiastek, w miejscu chronionym przez nowoczesne technologiczne rozwiązania. Profesjonalna ochrona to jeden z nieodłącznych elementów zabezpieczenia miejsc publicznych, instytucji państwowych, kulturalnych, firm, sklepów i wielu innych. Obecnie często osoba ochroniarza zastępowana jest przez elektroniczne systemy bezpieczeństwa —  monitorujące, skanujące, dźwiękowe itd. Nie sposób jednak w tym przypadku urządzeniem zastąpić człowieka. Kamery są niezbędne, jednak często to właśnie pracownik ochrony dostrzeże coś niewidocznego dla jej obiektywu lub usłyszy dźwięk, którego nie zarejestruje mikrofon. Urządzenia elektroniczne, nie analizują również sytuacji, nie są w stanie rozpoznać podejrzanie wyglądających osób lub wyczytać z mimiki twarzy ich zamiarów.

Kamera widzi więcej, człowiek reaguje lepiej

Jednakże monitoring to całkiem dobry pomocnik. Umożliwia obserwację kilku pomieszczeń jednocześnie, z różnych punktów widzenia, często przekazując też dźwięk. Nowoczesne kamery typu smart, to sprzęt mający na celu ułatwić ochroniarzowi pracę i przy tym sprawić, że będzie ona jeszcze bardziej efektywna. Rejestrują także obraz, który w pewnych przypadkach może posłużyć nawet jako materiał dowodowy lub rozwiązanie dochodzenia.

Ważne jednak, aby instalowany sprzęt był w pełni profesjonalny. Na nic zdadzą się atrapy kamer, włamywacze rozpoznają je z daleka. Obecnie produkowany sprzęt to zaawansowane urządzenia dokładnie śledzące monitorowaną przestrzeń. Producent kamery wizyjnych, marka EZVIZ, stawia na najlepszą jakość swoich produktów, które oprócz wizyjnego podglądu, wyposażone są także w szereg innych funkcji. Dla przykładu model C6C, posiada czujniki wykrywające podejrzany ruch oraz funkcję widzenia w nocy. Kamera może znacznie udoskonalić pracę ochroniarza, gdyż jest w stanie śledzić pomieszczenie pod kątem 360 stopni.

Obecność technologii, w żaden sposób nie eliminuje konieczności zatrudnienia pracownika ochrony. Monitoring rejestruje obraz, jednak to człowiek jest w stanie zareagować na to, co „widzi” urządzenie. Dlatego w Dzień Pracownika Ochrony, należy uświadomić sobie, że w przypadku zabezpieczeń technologia, jak na razie nie może w pełni zastąpić prawdziwej osoby, która często spędza w pracy długie godziny, by mieć pewność, że dane miejsce jest odpowiednio chronione. Natomiast kamery, alarmy, czujniki to bardzo dobre rozwiązania i nie powinno się ich odrzucać — to dzięki nim często możliwa jest szybka reakcja ochroniarza i uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, takich jak kradzież czy dewastacja.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: