Dyson Pure Hot+Cool – ogrzewa w zimie, chłodzi w lecie i oczyszcza powietrze przez cały rok

Firma Dyson przedstawia oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+Cool™, który został zaprojektowany w wyjątkowy sposób, aby można było z niego korzystać przez cały rok. Urządzenie zapewnia szybkie i równomierne ogrzewanie pomieszczenia zimą, mocne chłodzenie latem oraz wydajne oczyszczanie powietrza o każdej porze roku. Oczyszczacz automatycznie wykrywa szkodliwe cząsteczki i gazy unoszące się w powietrzu i jednocześnie przesyła informacje w czasie rzeczywistym do nowego ekranu LCD oraz aplikacji Dyson Link, co umożliwia utrzymanie dobrego samopoczucia i odpowiedniego poziomu komfortu życia w domu.

Sam Bernard, Global Category Director, Environmental Control mówi: „Dobry oczyszczacz powietrza powinien wykrywać i wyłapywać zanieczyszczenia, rozprowadzać oczyszczone powietrze oraz zapewniać zarówno chłodzenie, jak i grzanie. Kładziemy nacisk na rozwijanie takiej technologii, która będzie efektywnie działać i nie rezygnując z żadnych funkcji. Nasze najnowsze urządzenie  wyznacza nowe standardy. Szybko i wydajnie chłodzi oraz grzeje, a przy tym zawsze oczyszcza powietrze w całym pomieszczeniu”.

Dyson Pure Hot+Cool

Spędzamy większość czasu wewnątrz pomieszczeń

 Każdego dnia możemy wdychać do 9000 litrów powietrza[1]. Nasze pokolenie spędza nawet 90% swojego czasu wewnątrz pomieszczeń, przez co wdychamy więcej zanieczyszczeń niż przebywając na zewnątrz[2]. Zanieczyszczenia mogą przedostawać się do naszych domów z zewnątrz, kiedy otwieramy okna lub drzwi, ale także mogą powstawać w wyniku codziennych czynności.

Sypialnia, gdzie spędzamy nawet jedną trzecią życia[3], może być jednym z zanieczyszczonych miejsc w domu. Potencjalne źródła zanieczyszczeń uwzględniają szkodliwe cząsteczki pochodzące z zanieczyszczeń miejskich, lotne związki organiczne, które uwalniają się z lakieru do włosów i perfum, formaldehyd z pianki wykorzystanej w meblach, kurz i alergeny zbierające się w dywanach oraz benzen uwalniany przez świece zapachowe. Z kolei w kuchni czy w salonie obecne są lotne związki organiczne emitowane przez środki czyszczące, sierść zwierząt domowych, szkodliwe cząsteczki, opary i nieprzyjemne zapachy, które są wydzielane przez kuchenki gazowe i inne urządzenia kuchenne. Ze względu na fakt, że nowoczesne domy są coraz bardziej szczelne, aby spełnić wymogi w zakresie efektywności energetycznej, zanieczyszczenia mogą być zatrzymywane w pomieszczeniach, a cyrkulacja powietrza może zostać zaburzona.

Wykrywanie: Nowy ekran LCD pokazuje w czasie rzeczywistym, jakie cząsteczki
i gazy są automatycznie wykrywane przez oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+Cool™ z wykorzystaniem wyjątkowego algorytmu Dyson.

Lasery mierzą i wykrywają drobne cząsteczki. Oddzielny czujnik wykrywa ilość lotnych związków organicznych takich, jak benzen, formaldehyd oraz obecność NO2 (dwutlenek azotu). Natomiast trzeci z czujników mierzy względną wilgotność i temperaturę.

Oczyszczanie: Inżynierowie Dyson wyposażyli wyższy i głębszy filtr w 60% więcej materiału HEPA, a także dodali trzy razy więcej węgla aktywnego, który może pochłaniać gazy, nieprzyjemne zapachy, domowe opary i lotne związki organiczne.

Dziewięciometrowy skondensowany i szczelny borokrzemowy filtr z mikrofibry wyłapuje 99,95% zanieczyszczeń o wielkości do 0,1 mikrona[4], w tym alergeny, bakterie, pyłki i zarodniki pleśni. Filtry z węglem aktywnym, które zostały pokryte trisem (trishydroksymetylaminometanem), aby zwiększyć ich wydajność w zakresie pochłaniania, usuwają gazy, w tym NO2, formaldehyd i benzen[5].

 Rozprowadzanie powietrza: Dzięki rozszerzeniu zakresu oscylacji do 350 stopni
i wykorzystaniu Technologii Air Multiplier™, urządzenie może rozprowadzać 310 litrów oczyszczonego powietrza na sekundę po całym pomieszczeniu[6].

Inżynierowie Dyson testowali oczyszczacz z wykorzystaniem przenośnych mierników 3D wyposażonych w sondy prędkościowe, aby zmierzyć siłę powietrza na różnych poziomach w pomieszczeniu. Korzystając ze zgromadzonych w ten sposób danych, wykonali liczne próby ulokowania otworów powietrznych w urządzeniu, aby upewnić się, że nowy oczyszczacz będzie rozprowadzał powietrze po całym pomieszczeniu w sposób wydajny i równomierny.

Grzanie: Aby zapewnić lepszą wydajność grzania, inżynierowie Dyson zoptymalizowali geometrię wzmacniacza strumienia powietrza w celu zrównoważenia mieszania powietrza w pomieszczeniu. Przetestowali również 80 różnych konfiguracji elementów grzejących, aby znaleźć najbardziej odpowiednie połączenie.

Dzięki kontroli grzania w postaci termostatu, urządzenie automatycznie utrzymuje docelową temperaturę w pomieszczeniu. Po osiągnięciu temperatury docelowej urządzenie przełącza się w tryb czuwania, a kiedy wyczuje spadek temperatury, ponownie włącza funkcję grzania.

Dyson Pure Hot+Cool

Urządzenia zaprojektowane z myślą o prawdziwych domach

 Testy oczyszczaczy powietrza według standardów branżowych są prowadzone w małych komorach, w których zamontowane są wentylatory sufitowe i tylko 1 czujnik, co nie odzwierciedla typowego środowiska w pomieszczeniu mieszkalnym. Inżynierowie Dyson wykraczają poza typowe standardy branżowe i dlatego opracowali test POLAR, który jest oparty na większych wymiarach pomieszczenia i nie wykorzystuje dodatkowego wentylatora sufitowego. Osiem czujników umieszczonych w rogach wnętrza oraz jeden czujnik umieszczony centralnie, co 5 sekund zbierają dane dotyczące jakości powietrza, wykrywając cząstki zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu, które są 300 razy mniejsze niż ludzki włos. Dzięki analizie danych ze wszystkich dziewięciu czujników, inżynierowie Dyson mogą zapewnić, że oczyszczacz powietrza Dyson Pure Hot+Cool™ będzie miał taką samą wydajność oczyszczania w całym pomieszczeniu[7].

Tryb oczyszczania z wentylacją

 Tryb rozproszony

 W trybie oczyszczania deflektor we wzmacniaczu przesuwa się w taki sposób, aby zablokować przedni otwór, kierując strumień powietrza przez tylną część osi obręczy pod kątem 45⁰. Ponieważ tylny otwór jest szerszy, tworzy się strumień powietrza który jest bardziej rozproszony, a urządzenie zużywa mniej energii i pracuje ciszej, przy jednoczesnym utrzymaniu efektywności oczyszczania powietrza.

Dyson Pure Hot+Cool

Aplikacja Dyson Link[8]: Aplikacja Dyson Link, która jest dostępna dla systemów iOS
i Android, umożliwia monitorowanie poziomu zanieczyszczeń, temperatury i wilgotności zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Z aplikacji można także korzystać, aby kontrolować pracę urządzenia i sprawdzać liczbę godzin pozostałych do wymiany filtra.

Nowe urządzenia mają opcję pełnej aktualizacji Over the Air Update Capability (OTA), co oznacza, że właściciele urządzeń Dyson mogą na bieżąco aktualizować zaawansowane oprogramowanie Dyson już po dokonaniu zakupu urządzenia.

Dodatkowe informacje

Główne cechy

Dostępne modele urządzenia: Nowe oczyszczacze powietrza Dyson Pure Hot+Cool™ są dostępne kolorze biel/srebro.

Gwarancja: Oczyszczacze powietrza Dyson Pure Hot+Cool™ są objęte dwuletnią gwarancją na części i naprawę [9].

Pilot: Pokryty powłoką magnetyczną pilot można przechowywać na górnej części urządzenia oraz za jego pomocą sterować urządzeniem.

Wyłącznik czasowy: Możliwość ustawienia wyłącznika czasowego w przedziale od 15 minut do 9 godzin.

Tryb nocny: Urządzenie monitoruje i oczyszcza powietrze przy cichych ustawieniach pracy i przyciemnionym ekranie.

Badania technologiczne: Dyson zainwestował 28 mln GBP w nowe laboratoria testowe, badania i rozwój w zakresie inżynierii, prototypy, badania w zakresie łączności oraz ochronne IP.

Prototypy: W fazie projektowania 160 inżynierów w sześciu krajach stworzyło 1090 prototypów urządzenia oraz jego podzespołów.

Cena i dostępność: 2849 PLN

 

Źródła zanieczyszczeń w domu

 

Sypialnia

Meble z drewna prasowanego mogą uwalniać formaldehyd.

Farby mogą zawierać lotne związki organiczne, które są uwalniane jako gazowe związki chemiczne, gdy farba wysycha, a potencjalnie nawet przez cały okres jej użytkowania.

Pianka w meblach: Pianka znajdująca się w meblach może uwalniać formaldehyd.

Świece zapachowe mogą uwalniać benzen i formaldehyd podczas palenia.

 

Salon

Zanieczyszczenia z zewnątrz, takie jak pyłki drzew, szkodliwe cząsteczki czy zanieczyszczenia miejskie mogą dostać się do domu i pozostać w nim na dłużej.

Nowe meble mogą zawierać polimery, które emitują lotne związki organiczne.

Podłogi mogą emitować formaldehyd, zarówno gdy są nowe, jak i potencjalnie przez cały okres ich użytkowania.

Kominki i piece opalane drewnem mogą emitować szkodliwe cząsteczki podczas palenia.

Psy, koty oraz inne zwierzęta domowe mogą roznosić po domu mikroskopijne zanieczyszczenia.

Rośliny oraz kwiaty mogą uwalniać mikroskopijne pyłki w powietrzu.

 

Kuchnia

Środki czyszczące mogą zawierać benzen i emitować opary oraz nieprzyjemne zapachy.

Kuchenki gazowe i inne urządzenia kuchenne mogą emitować opary, nieprzyjemne zapachy i szkodliwe cząsteczki.

Odświeżacze powietrza i dezodoranty mogą zawierać lotne związki organiczne
i benzen, które mogą być emitowane do powietrza wraz z zapachem podczas rozpylania.

Strefy wilgotne mogą zawierać pleśń i uwalniać zarodniki pleśni do powietrza.

źródło:  Dyson

[1] Lungs, Science & innovation, National Geographic, https://www.nationalgeographic.com/science/health-and-human-body/human-body/lungs/

[2] Klepeis NE, Nelson WC, Ott WR, et al. The National Human Activity Pattern Survey (NHAPS): narzędzie do mierzenia narażenia na zanieczyszczenie środowiska. J Expo Anal Environ Epidemiol 2001;11:231-52.

[3] Przy założeniu zalecanych 8 godzin snu na dobę.

[4] Przetestowane przez niezależną zewnętrzną firmę (IBR US), Dec 17, zgodnie z normą EN1822 dla cząsteczek o wielkości 0,1 µm (DEHS) w warunkach laboratoryjnych (21°C, wilgotność 49%). Wskaźnik oczyszczania powietrza dla urządzenia przetestowanego według normy GB/T 18801-2015 dla szkodliwych cząsteczek o wielkości do 0,1 µm. Wynik testu był na poziomie 99,95% w warunkach laboratoryjnych (30 m³, 20 min, ustawienie 10).

[5] Przetestowane według JEM 1467 (kwas octowy, aldehyd octowy, amoniak), GB/T18801 (formaldehyd, benzen) oraz DTM-003282 (NO2) przez Dyson lub w zewnętrznych laboratoriach (Fraunhofer w Niemczech i CHEARI w Chinach). Wskaźnik wyłapywania zanieczyszczeń może się różnić. Nie testowano pod kątem innych szkodliwych gazów. Testowano w określonych warunkach testowych; wyniki mogą się różnic w praktyce.

[6] Przy zastosowaniu maksymalnych ustawień. Testowano w pomieszczeniu o wymiarach 81m3. 

[7] Oczyszczanie przetestowane w pomieszczeniu o wymiarach 81m3.

[8] Wymaga urządzenia obsługującego aplikację, Wi-Fi lub mobilnej wymiany danych, Bluetooth 4.0, dostosowana do systemów iOS wersja 10 oraz Android wersja 5 (lub nowsze). Mogą obowiązywać standardowe opłaty za przesył danych i wysyłanie wiadomości.

[9] Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi produktu.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: