Nokia liderem rankingów aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń smartfonów

Czołowi producenci smartfonów zaktualizowali do najnowszej wersji systemu Android mniej niż 1/3 swoich urządzeń z półki cenowej poniżej 200 dolarów (ok. 785 złotych). HMD Global, producent telefonów Nokia, jest liderem rankingu z ponad 90% smartfonów aktualizowanych na bieżąco.

Blisko 96% smartfonów Nokia sprzedanych od ostatniego kwartału 2018 r. działa już na Android Pie lub otrzymało aktualizację oprogramowania do tej wersji systemu. Nokia jest tym samym pierwszą marką smartfonów, która osiągnęła ten poziom aktualizacji – wynika z raportu Counterpoint Research „Aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń: brakujący element smartfonów”.

Wierzymy, że producenci powinni dokładać wszelkich starań, aby dostarczać użytkownikom regularnych aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń dla swoich produktów. Poza markami Nokia i Lenovo, działania konkurencji były w tej kwestii niezadowalające dla konsumentów, którzy korzystają ze swoich smartfonów coraz dłużej. Wynika to m.in. z faktu, że klienci są skłonni wydać nieco więcej pieniędzy podczas wymianu telefonu na nowy. Średni czas użytkowania flagowego egzemplarza wydłuża się na wszystkich rynkach. Zarówno w Chinach, jak i Europie czy USA, zbliża się on już do 30 miesięcy. Regularne dostarczanie aktualizacji systemu i pakietów zabezpieczeń staje się więc dla użytkowników kluczowe. Producenci, którzy nie biorą tego pod uwagę, mogą potencjalnie zawodzić swoich klientów.

Aktualizacjom systemu operacyjnego i zabezpieczeń w smartfonach działających na Androidzie poświęca się stosunkowo niewiele uwagi. W naszym raporcie odnotowaliśmy tylko kilka firm, które skupiają się na tych elementach. Prawdopodobnie przez to, że producenci nie mówią o tym zbyt wiele, świadomość konsumencka w tej kwestii również jest niewielka. Aktualizacje nie są wymieniane przez użytkowników wśród dziesięciu najważniejszych właściwości telefonuzaznaczył Peter Richardson, jeden z autorów raportu.

Nie dziwią więc niewielkie starania topowych producentów, by regularnie poprawiać bezpieczeństwo i aktualizować system, mimo że są to kluczowe cechy dobrego i bezpiecznego działania smartfonów. Wiele ważnych funkcji, takich jak żywotność baterii, działanie procesora, kamery czy pamięci jest powiązanych z wydajnością systemu operacyjnego. Wierzymy, że to istotne cechy, które wkrótce będą wymieniane wśród najbardziej istotnych dla wszystkich producentów – dodał Richardson.

Źródło: Raport Counterpoint Research: „Aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń: brakujący element smartfonów”.Wśród topowych 10 producentów urządzeń, blisko 96% smartfonów Nokia sprzedanych od trzeciego kwartału 2018 r. działa już na systemie Android Pie lub otrzymało aktualizację do tej wersji. Samsung i Xiaomi mogą pochwalić się odpowiednio 89% i 84% zaktualizowanych urządzeńpodkreślił Tarun Pathak, zastępca dyrektora Counterpoint Research.

Bardzo wiele czynników wpływa na udostępnianie aktualizacji oprogramowania. Jednak tylko kilka marek naprawdę dba o to, by ich smartfony zawsze działały z najnowszym systemem. Nokia była najszybsza we wprowadzaniu najnowszych aktualizacji, wyposażając w nie 94% telefonów ze swojej oferty w ciągu roku od premiery najnowszej wersji systemu Android – dodał Pathak.

Grafika 2: Czas potrzebny 10 topowym producentom na uaktualnienie oferowanych smartfonów do najnowszej wersji systemu Android

Źródło: Raport Counterpoint Research: „Aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń: brakujący element smartfonów”.

Urządzenia z najwyższej półki cenowej są często uaktualniane jako pierwsze, ale posiadanie najnowszej wersji systemu jest równie ważne dla smartfonów ze średniej i niższej półki cenowej. Dlatego powinniśmy analizować działania przewidziane dla urządzeń w każdej z nich. Według tego badania, Nokia po raz kolejny wyróżnia się, najszybciej aktualizując swoje portfolio. Xiaomi oraz Lenovo także plasują się wysoko. Marki jak Alcatel czy Tecno pozostają w tyle, ponieważ przeważnie oferują telefony poniżej 200 dolarów, a ich czas funkcjonowania jest krótki. Produkty tych firm są często używane krócej niż pół roku, co zniechęca do długoterminowych aktualizacjiskomentował wyniki Abhilash Kumar, analityk Counterpoint Research.

Z pełnymi wynikami raportu „Aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń: brakujący element smartfonów”, można zapoznać się tutaj.

Tło:

Counterpoint Technology Market Research to światowa agencja, specjalizująca się w technologiach i sektorze TMT. Działa na zlecenie największych firm technologicznych i finansowych, oferując miesięczne raporty, indywidualne projekty i dokładne analizy rynku technologii i urządzeń mobilnych. Jej kluczowi analitycy to eksperci w branży ze średnio 13-letnim doświadczeniem w dziedzinie high-tech.

źródło: HMD Global

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: