Od 2020 r. nie będziemy płacić abonamentu – to raczej pewne

Jest praktycznie już zdecydowane, że od 2020 r. abonament radiowo-telewizyjny zostanie zniesiony po wyborach parlamentarnych. Rządzący i opozycja zgadzają się w jednym: najlepszym rozwiązaniem problemów finansowych mediów publicznych będą pieniądze z budżetu.

Opłata za posiadanie telewizora jest bowiem tak niepopularna, a system jej ściągania nieszczelny, że Polacy masowo bojkotują obowiązek uiszczania abonamentu. Nie rejestrują odbiornika albo uważają, że płacąc za kablówkę lub pakiet telewizji satelitarnej daniny na media publiczne płacić już nie muszą. Pieniądze z budżetu stanowią więc coraz znaczniejsze źródło przychodów.

W przyszłej kadencji Sejmu na pewno wprowadzimy rozwiązania, które w sposób systemowy zapewnią finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa – zapowiedział wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski, który był gościem 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

W tej chwili opłatę za radio i telewizję płaci tylko 30 proc. uprawnionych – około miliona osób i firm. To o tyle ciekawe, że z 13 mln gospodarstw domowych aż 96 proc. ma telewizor. Z tego zarejestrowane odbiorniki ma tylko 6 mln rodzin, 3 mln korzysta z ulg i zwolnień. Płaci abonament terminowo 750 tysięcy.

Finansowanie mediów publicznych z budżetu jest jedynym możliwym wyjściem. Innego nie ma – mówi money.pl członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun, podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. – Pora to jasno powiedzieć. Abonament jest w Polsce fikcją – dodaje.

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Od trzech lat Prawo i Sprawiedliwość finansuje media publiczne. Pieniądze przekazywane są w postaci doraźnych ustaw jako rekompensata za zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu RTV.

Resort nie przygotował jeszcze projektu ustawy, ale zdaniem wiceministra nie będzie to trudne. – Wystarczy dopisać kilka artykułów do niedawno wprowadzonych regulacji dotyczących karty mediów, wskazać budżet państwa jako stałe źródło finansowania misji – stwierdza.  Ta kwota powinna wynosić nie więcej niż 2 mld zł, a według KRRiT 2,6-2,8 mld zł.  

Projekty odpowiednich rozwiązań ustawowych w różnych wariantach – zapewnił wiceminister – są już gotowe w resorcie kultury i dziedzictw narodowego. – W zależności od możliwości budżetu państwa i sytuacji ekonomicznej, to na pewno będzie kwestia przyszłej kadencji – zapowiedział.

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych i polityk PiS zapowiedział we wtorek, o możliwym zadośćuczynieniu dla ludzi, którzy do tej pory płacili abonament radiowo-telewizyjny. – Trzeba tym ludziom dać satysfakcję za lata płacenia abonamentu, dlatego że oni doceniali rolę mediów publicznych, nie zrażali się różnymi próbami destrukcji systemu abonamentowego i po prostu uważali, że to jest ich obywatelski obowiązek – powiedział i dodał, że będzie optował za tym, żeby pomysł wynagrodzenia stał się elementem obietnic PiS na przyszłą kadencję.

źródło: PAP

 

 

One thought on “Od 2020 r. nie będziemy płacić abonamentu – to raczej pewne

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: