ESET – Pegasus identyfikowany i blokowany jest przez nasze oprogramowanie antywirusowe

Pegasus, o którym głośno obecnie w mediach, z uwagi na rzekomy zakup tego rozwiązania przez polskie służby, to zaawansowane oprogramowanie szpiegujące. Złośliwy program, który z wykorzystaniem luk w systemie operacyjnym smartfona lub tabletu i za sprawą socjotechnicznych sztuczek, może zainfekować niemal każde współczesne urządzenie mobilne. Pegasus jest jednak wykrywany i blokowany przez oprogramowanie antywirusowe firmy ESET.

ESET Mobile Security (pakiet antywirusowy dla urządzeń z systemem Android) identyfikuje Pegasusa jako Spy.Chrysaor i blokuje odnośniki do stron, które mogą go zawierać. Posiadacze urządzeń Apple muszą polegać na mechanizmach zabezpieczających tego producenta, ponieważ Apple nie daje możliwości udostępniania antywirusa w swoim ekosystemie.

Lukáš Štefanko, analityk zagrożeń z firmy ESET przypomina, że zagrożenia mobilne to dzisiaj codzienność, dlatego wskazuje trzy zasady bezpiecznego korzystania ze smartfona i tabletu:

1. Dbaj o aktualizowanie systemu operacyjnego swojego smartfona
2. Zainstaluj na nim aplikację antywirusową, taką jak ESET Mobile Security, z zaufanego źródła, tj. z oficjalnego sklepu Google Play.
3. Instaluj aplikacje tylko z oficjalnego sklepu, weryfikując najpierw liczbę i jakość ocen, przyznanych przez użytkowników.

Lukáš Štefanko dodaje, że nie można wykluczyć, że Pegasus ma już swoje nowe wersje, których nie sposób na razie zidentyfikować. Ekspert z ESET uspokaja jednak, że firmy antywirusowe, takie jak ESET, korzystają z zaawansowanych metod detekcji, dzięki czemu potrafią identyfikować wirusy i programy szpiegujące, których nikt wcześniej nie widział. Warto przypomnieć, że firma ESET od początku swojej działalności pozostaje w rękach prywatnych właścicieli i nie podlega wpływom innych osób, firm czy rządów. Jej produkty wykrywają i blokują zagrożenia bez względu na to, kto jest ich twórcą. Głównym celem firmy ESET jest bowiem zapewnienie swoim klientom – użytkownikom rozwiązań ESET – skutecznej ochrony przed zagrożeniami.

źródło: ESET

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: