Huawei: Region Azji i Pacyfiku liderem innowacji w obszarze 5G

3 września w chińskim Chengdu odbył się 5. Dzień Innowacji Huawei w regionie Azji i Pacyfiku, któremu przyświecało hasło „Innowacje umożliwiają cyfryzację regionu”. Ponad 200 przedstawicieli rządów, przemysłu i środowisk akademickich z krajów i regionów Azji i Pacyfiku zebrało się, aby omówić innowacyjne technologie i zastosowania 5G oraz zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, a także inne istotne tematy dotyczące technologii, ludzkości i środowiska.

Technologia 5G jest kamieniem węgielnym dla inteligentnego świata, w którym wszystko zostanie połączone. Dziś, gdy wkraczamy w erę 5G, znajdujemy się również w krytycznym punkcie transformacji cyfrowej, jaka ma miejsce w różnych gałęziach przemysłu na całym świecie. Jego rozwój przechodzi od etapu mechanizacji i elektryfikacji do automatyzacji, cyfryzacji i sztucznej inteligencji.

5G przybywa we właściwym czasie. Dokładniej mówiąc, nowa technologia może zapewnić szeroki zasięg, dużą przepustowość i niskie opóźnienia, bazując na tradycyjnych, znanych już połączeniach. 5G daje także możliwość warstwowania sieci i jej elastycznego dostosowywania pod kątem różnych, nawet złożonych zastosowań, np. obsługi inteligentnych fabryk. Wraz z rozwojem technologii 5G pojawiać się będzie wiele korzystających z niej rozwiązań, które zmienią świat. Jednocześnie konwergencja 5G, AI, IoT i chmury obliczeniowej poprawi jakość życia codziennego i uczyni świat lepszym miejscem” – powiedział William Xu, dyrektor zarządu i prezes Instytutu Badań Strategicznych w Huawei.

Huawei pomaga operatorom z regionu Azji i Pacyfiku szybciej wdrożyć 5G

Region Azji i Pacyfiku jest światowym liderem pod względem rozpowszechnienia technologii 5G. Korea Południowa jest pierwszym krajem na świecie, który zrealizował komercyjne wdrożenie 5G na dużą skalę. Od czasu uruchomienia sieci 5G, które miało miejsce na początku kwietnia, liczba abonentów korzystających z nowoczesnej technologii w tym kraju przekroczyła 2 miliony. Korea Południowa stała się globalnym punktem odniesienia dla komercyjnego wykorzystania 5G. Również Chiny zbudowały dużą sieć, która służy do pilotażowego użytku komercyjnego. Trzech największych chińskich operatorów wdrożyło 5G w miastach takich jak Pekin, Szanghaj, Kanton, Shenzhen i Chengdu. Zmierzona szybkość pobierania danych wynosi aż 1 Gb/s, co oznacza, że pobranie filmu HD w rozdzielczości 1080p zajmuje tylko kilka sekund.

5G staje się rzeczywistością. Na całym świecie 35 operatorów w 20 krajach uruchomiło 5G, a 33 inne kraje rozdysponowały już pasma częstotliwości potrzebne do obsługi sieci 5G.

Huawei pozyskał już ponad 50 kontraktów komercyjnych 5G na całym świecie i wysłał ponad 200 000 anten z Massive MIMO AAU (Active Antenna Unit). Dzięki bogatemu doświadczeniu w zakresie pilotażowych wdrożeń komercyjnych sieci 5G i aktywnej eksploracji innowacyjnych zastosowań 5G, Huawei jest zaangażowany w dostarczanie najbezpieczniejszych i najbardziej zaawansowanych produktów, rozwiązań, a także kreowania różnych scenariuszy zastosowań. Koncern pomaga operatorom z regionu Azji i Pacyfiku w szybkim wdrożeniu i pełnym wykorzystaniu zalet 5G. Celem jest wzmocnienie pozycji wielu branż, poprawa społecznej wydajności pracy i przyspieszenie transformacji cyfrowej przemysłu.

Wraz z uruchomieniem sieci stereo-coverage 5G pojawi się więcej innowacyjnych aplikacji wykorzystujących nową technologię.

Podczas Dnia Innowacji Huawei w regionie Azji i Pacyfiku, China Mobile Sichuan i Huawei uruchomiły pierwszą na świecie sieć tzw. stereo-coverage 5G, łączącą w jedną całość współpracującą ze sobą wielowarstwową infrastrukturę 4G i 5G. Sieć składa się z podstawowej warstwy odpowiadającej za pokrycie terenu (coverage layer), warstwy o dużej pojemności (capacity experience layer) odpowiedzialnej za zapewnienie jak najlepszych wrażeń w czasie jej użytkowania  i warstwy umożliwiającej korzystanie z szybkiej sieci we wnętrzach budynków (indoor coverage). Połączenie wszystkich warstw pozwala bez żadnych problemów osiągnąć pełne pokrycie 5G dla każdego, nawet najbardziej wymagającego scenariusza wykorzystania sieci.

Ponadto Huawei współpracuje z operatorami i innymi partnerami branżowymi w celu zademonstrowania różnych innowacyjnych rozwiązań, w których infrastruktura 5G stanowi szkielet dla takich technologii jak wirtualna rzeczywistość (5G + VR), transmisje wideo w ultrawysokiej jakości (5G + wideo 8K), łączność z bezzałogowymi statkami powietrznymi (5G + drony), telemedycyna i ambulanse 5G. Wszystkie te scenariusze wskazują na nieskończony potencjał komercyjnych zastosowań 5G.

Przedstawiciele rządów, przemysłu i środowisk akademickich wygłaszali przemówienia z różnych perspektyw, takich jak ustalanie standardów bezpieczeństwa i regulacji czy cyfryzacja przemysłu. Mówili o tym, w jaki sposób innowacyjne technologie mogą wspierać kulturę i ochronę środowiska naturalnego oraz podzielili się przykładami jak „5G + AI” mogą wzmocnić wiele branż.

Dzień Innowacji Huawei odbywa się cyklicznie już od 2013 roku i jak do tej pory miał miejsce w Londynie, Mediolanie, Monachium, Paryżu, Singapurze, Sydney, Kuala Lumpur, Bangkoku, Dubaju i São Paulo. Kierując się zasadami otwartości, innowacyjności, współpracy i wspólnego sukcesu, Huawei angażuje się we wdrażanie technologii cyfrowych dla każdego człowieka, gospodarstwa domowego i organizacji w celu uzyskania w pełni połączonego, inteligentnego świata.

źródło: Huawei

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: