Huawei prezentuje nowe rozwiązania 5G i AI dla sektora energetycznego

Podczas Światowego Kongresu Energetycznego 2019 w Abu-Zabi Huawei zaprezentował innowacyjne rozwiązania dla energetyki oparte na 5G i AI, pod hasłem „Innowacja redefiniuje energię”.

Huawei, wspólnie z ponad 70 ministrami ds. energii oraz 500 dyrektorami spółek energetycznych ze 150 krajów, pracował nad stworzeniem nowej wizji zrównoważonego rozwoju opartego na innowacyjnych technologiach ICT. Huawei podzielił się również spostrzeżeniami na temat tego jak 5G, AI, chmura i inne technologie przekształcają branżę energetyczną oraz w jaki sposób budują podstawę cyfrowego świata, która przyspiesza transformację przemysłu energetycznego.

Ji Xiang, Dyrektor Generalny Energy Business Dept, Enterprise BG w Huawei, powiedział: „Rozwój naszej cywilizacji jest ściśle związany z ewolucją energetyczną. Sto lat temu wykorzystanie na dużą skalę energii elektrycznej dało początek drugiej rewolucji przemysłowej. Technologie komunikacyjne, takie jak 2G, 3G
i 4G, zapoczątkowały trzecią rewolucję przemysłową i połączyły ludzi. Obecnie 5G, AI, chmura i wiele innych technologii informacyjno-komunikacyjnych wprowadza nas w czwartą rewolucję przemysłową. Huawei wraz z partnerami i klientami angażuje się w projekty, które mają sprawić by inteligentna energia stała się rzeczywistością”.

Współdzielenie stacji bazowych 5G

Huawei wykorzystuje podstacje energetyczne do budowy stacji bazowych 5G. W tym scenariuszu operatorzy dzierżawią szafy podstacji energetycznej wraz z zasilaniem awaryjnym i wykorzystują je do budowy stacji bazowej. Dzięki unikalnej technologii Huawei, na jednym maszcie nadawczym można zainstalować wiele typów anten 5G skierowanych w różnych kierunkach. Tego typu stacje bazowe
z powodzeniem wdrożył we wrześniu 2019 r. China Unicom Nanjing. Okres budowy pojedynczej stacji został skrócony z 30 dni do zaledwie jednego dnia, co znacznie obniżyło koszty, a konieczność pozyskania gruntów została zredukowana o 840 000 m2, co odpowiada 117 boiskom piłkarskim. Zaoszczędzono również 420 000 ton stali. Łącznie przełożyło się to na oszczędności na poziomie 1,3 mld USD, a dostawcy energii, operatorzy i producenci masztów skorzystali na współdzieleniu zasobów.

5G w górnictwie

Firmy Huawei i Yuexin Intelligent Machinery wprowadziły sieci 5G w największej kopalni molibdenu
w Chinach. Dzięki wykorzystaniu Ultra-Reliable Low-Latency Communication (URLLC), która zapewnia komunikację z niezwykle niskimi opóźnieniami, stało się możliwe autonomiczne prowadzenie wózków górniczych i zdalne sterowanie koparkami. W kopalni Luoyang można nimi sterować nawet wprost z siedziby Huawei, którą dzieli od niej 2000 km. Dodatkowo, wykorzystując w sieciach 5G udoskonalony Mobilny Dostęp Szerokopasmowy (eMBB), firmy górnicze mogą za pomocą AI przeprowadzać analizy dużej ilości filmów zarejestrowanych przez kamery stacjonarne i przenośne, aby ułatwić precyzyjne i wydajne wydobycie. W przyszłości technologia 5G umożliwi w pełni bezzałogowe prowadzenie prac pod ziemią.

Inspekcja linii energetycznych wspomagana przez AI

Huawei wraz z Zhiyang Innovation opracował inteligentne rozwiązanie do monitorowania sieci przesyłowych. Wykorzystuje w nim moduły akceleracji sztucznej inteligencji Huawei Atlas 200 z wbudowanymi procesorami Ascend AI, które analizują obraz przesyłany z kamer przemysłowych i dronów wykorzystywanych do monitorowania słupów energetycznych. Wideoinspekcje, wykonywane przez sztuczną inteligencję rzeczy (AIoT, Artificial Intelligence of Things), wykrywają potencjalne źródła problemów takie jak uszkodzenia mechaniczne, obce obiekty czy ptasie gniazda. W ten sposób wydajność kontroli linii przesyłowych może być ponad pięciokrotnie większa niż w przypadku metod tradycyjnych.

 

Inteligentny transformator dystrybucyjny i obliczenia brzegowe

Huawei, China Electric Power Research Institute, State Grid Shandong Electric Power, State Grid Jiangsu Electric Power, NARI Group i XJ Group wspólnie wprowadziły nowy typ inteligentnego transformatora dystrybucyjnego. Urządzenie wykorzystuje koncepcję „terminala zdefiniowanego programowo” i ma otwartą architekturę obliczeniową open edge. Wszelkie aktualizacje i dodatkowe funkcje mogą zostać wprowadzane do transformatora w dowolnym momencie poprzez aplikacje. Dzięki lokalnej analizie danych, transformator samodzielnie wykrywa awarie, czuwa nad ładowaniem pojazdów elektrycznych czy zarządza statusem urządzeń dystrybucyjnych w zależności od zapotrzebowania na energię w sieci.

 

Huawei ma ponad 100 partnerów w dziedzinie energii elektrycznej na całym świecie i dołączył do wielu międzynarodowych organizacji normalizacyjnych, w tym do Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC), Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), Instytutu Inżynierów Elektryków
i Elektroników (IEEE), CIGRE, China Electricity Council (CEC) i innych.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: