Sony FX9 – kamera z pełnoklatkowym przetwornikiem, systemem automatyki ostrości Fast Hybrid AF

Sony prezentuje model PXW-FX9, pierwszą kamerę z zaawansowanym, pełnoklatkowym przetwornikiem 6K² oraz systemem Fast Hybrid Auto Focus (AF). Nowa flagowa kamera zapewnia twórcom treści większe możliwości, pozwalając na rejestrację znakomitego, robiącego wrażenie obrazu.

Jako następca popularnych modeli PXW-FS7 i PXW-FS7M2, dzięki nowo opracowanemu przetwornikowi, kamera FX9 łączy w sobie dużą mobilność, zaawansowany system AF, imponujący efekt bokeh oraz nagrywanie w bardzo zwolnionym tempie. Model FX9 jest wyposażony w technologię przetwarzania koloru oraz dwie bazowe czułości ISO 800/4000 znane z cyfrowej kamery filmowej VENICE i stanowi doskonałe narzędzie do produkcji filmów dokumentalnych, teledysków, filmów fabularnych oraz do kompleksowego rejestrowania wydarzeń.

Kamera FX9 to wynik ścisłej współpracy ze środowiskami twórczymi. Model ten jest kolejnym dowodem na stały rozwój oferty i wprowadzanie innowacji przez firmę Sony, która wychodzi na naprzeciw potrzebom klientów oraz rynku. Kamera ta zapewnia wszechstronność, mobilność i wydajność charakterystyczne dla modeli do filmowania z ręki FS7, a dodatkowo jest wyposażona w technologię HDR (High Dynamic Range) oraz pełnoklatkowy przetwornik.

Współcześni twórcy treści potrzebują efektywnej, wszechstronnej kamery, której funkcje mogą dostosować do własnych potrzeb, a która jednocześnie gwarantuje znakomite działanie i jakość obrazu. Nowy model, FX9, to doskonałe połączenie efektywności, ergonomii oraz zaawansowanych funkcji, będące kompleksowym rozwiązaniem dla autorów treści, umożliwiającym im urzeczywistnienie ich artystycznych wizji” — mówi Norbert Paquet, dyrektor ds. zarządzania produktami w Sony Professional Solutions Europe. „Sony stale wsłuchuje się w głos swoich klientów, a każdy produkt, rozwiązanie czy usługa, jaką wprowadzamy na rynek, jest opracowywana z myślą o ich potrzebach. Ta sama idea przyświecała nam podczas tworzenia naszej nowej, flagowej kamery, dlatego z niecierpliwością czekamy, by dowiedzieć się, w jaki sposób pomoże ona twórcom treści w ich pracy”.

Zaawansowane funkcje dla twórców kreatywnych treści

Nowo opracowany, pełnoklatkowy przetwornik 6K zapewnia szeroki zakres dynamiki, znakomitą czułość, niski poziom szumów i ponad 15-stopniową tolerancję naświetlenia przy nagrywaniu w rozdzielczości 4K³ z 10-bitowym kolorem 4:2:2. Nadpróbkowanie realizowane przy użyciu pełnoklatkowego przetwornika 6K pozwala profesjonalistom na tworzenie materiałów filmowych 4K o wysokiej jakości z małą głębią ostrości i imponującym efektem bokeh, a funkcja wykonywania zdjęć szerokokątnych otwiera przed twórcami treści, świat nowych kreatywnych możliwości. Oznacza to, że każde ujęcie — niezależnie od tego czy zostało zarejestrowane przy świetle dziennym, czy w środku nocy — jest niezwykle realistyczne. Kamera ta umożliwia także rejestrowanie materiałów w rozdzielczości Full HD z szybkością 120 kl./s, które można spowolnić nawet pięciokrotnie.

Model ten jest wyposażony w tę samą technologię przetwarzania koloru oraz dwie bazowe czułości ISO 800/4000, co kamera VENICE, a jego nowy przetwornik pozwala uzyskać delikatniejszy i bardziej atrakcyjny wygląd twarzy.

Udoskonalony system Fast Hybrid AF z możliwością dostosowania ustawień szybkości przejść AF oraz czułości łączy w sobie dwa rozwiązania: pola AF z wykrywaniem fazy, umożliwiające szybkie i dokładne śledzenie obiektów, oraz pola AF z wykrywaniem kontrastu, gwarantujące wyjątkową dokładność ustawiania ostrości. Dedykowany czujnik AF ma 561 pól wykrywających fazę. Pokrywają one około 94% szerokości i 96% wysokości kadru, co przekłada się na sprawne i dokładne utrzymywanie ostrości nawet na szybko poruszających się obiektach przy zachowaniu małej głębi ostrości.

Nieograniczone twórcze możliwości i swoboda działania

Kamera FX9 nawiązuje do wyjątkowej mobilności modeli do filmowania z ręki z serii FS7 i zapewnia twórcom treści jeszcze większą swobodę działania dzięki elektronicznemu filtrowi ND o zmiennej gęstości. Pozwala to twórcom na uzyskiwanie bardziej kreatywnych efektów oraz na natychmiastowe zmiany poziomu ekspozycji w zależności od otoczenia – nawet gdy kamera jest przenoszona z pomieszczenia na zewnątrz lub podczas filmowania w naturalnych warunkach oświetleniowych. Dzięki rejestrowaniu informacji o stabilizacji obrazu i wykorzystaniu ich w oprogramowaniu Sony Catalyst Browse/Prepare⁴ twórcy treści mogą uzyskiwać niezwykle stabilne obrazy nawet podczas filmowania z ręki. Sony współpracuje również z innymi twórcami narzędzi do montażu nieliniowego nad wprowadzeniem tej funkcji.

Kamera FX9 zapewnia szereg funkcji pozwalających na jej personalizację oraz rozbudowę. Obejmują zgodność z nową serią mikrofonów bezprzewodowych UWP-D poprzez stopkę Multi Interface™ (stopkę MI) z cyfrowym interfejsem audio, z zestawem rozszerzającym XDCA-FX9 umożliwiającym zapis obrazu 4K, 10-bitów (120 kl./s) w formacie S35 i 16 bitów w formacie RAW⁵, zgodność z akumulatorami Sony z serii BP-GL i BP-FL, z wyjściem D-Tap, interfejsem RJ-45, stabilną strumieniową transmisją „Dual Link” realizowaną przez dwa odbiorniki, a także odbiornik cyfrowy odbiornik bezprzewodowy DWX, często wykorzystywany w ramach ustawień transmisji⁵. FX9 będzie również współpracować z nowo wprowadzonym na rynek obiektywem z mocowaniem typu E FE C 16-35mm T3,1 G, który w wyjątkowy sposób łączy pełną manualną obsługę nagrywania filmów i tryb automatycznego sterowania.

Dzięki rozmowom, jakie prowadzimy z naszymi klientami, partnerami i innymi osobami z branży, firma Sony rozumie potrzeby współczesnych narratorów – od najlepszych operatorów na świecie, po twórców filmów dokumentalnych, reżyserów teledysków i stacje telewizyjne. Wszyscy oni potrzebują kamer zapewniających swobodę działania, pozwalających im na opowiadanie własnych, wyjątkowych historii, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Nasza nowa generacja FX9 nie tylko umożliwia uzyskiwanie niezwykłych, realistycznych obrazów o wysokiej jakości, ale także zapewnia zaawansowane funkcje AF i możliwość personalizacji. To sprawia, że kamera ta jest doskonałym narzędziem dla współczesnych autorów treści” — podsumowuje Norbert Paquet.

Kamera FX9 będzie dostępna pod koniec 2019 roku. Będzie można ją zobaczyć także na stoisku Sony (A10, hala 13) na targach IBC 2019, w dniach 13-17 września. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.pro.sony/ibc

*Początkowo obsługiwane proporcje nagrywanego obrazu to 16:9. Obrazy 17:9 (aktywne ok. 19 megapikseli) będą obsługiwane po przyszłej aktualizacji.

²Nadpróbkowanie 6K, brak możliwości nagrywania w rozdzielczości 6K

³Początkowo obsługiwany format to 3840×2160. Format 4096×2160 będzie obsługiwany po przyszłej aktualizacji.

⁴Zgodnie z planem będzie obsługiwany przez wersję 2019.2, od grudnia 2019 r.

⁵Funkcja zapisu w formacie Raw oraz zgodność z DWX zostanie zapewniona przez przyszłą aktualizację

Przyszła aktualizacja zostanie zaplanowana kolejno na lato 2020 r. Więcej szczegółowych informacji podamy w późniejszym terminie.

źródło: Sony Corporation

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: