Październik miesiącem edukacji o recyklingu elektrośmieci

13 października br. już po raz drugi będziemy obchodzić w Polsce Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Z tej okazji w październiku przeprowadzonych zostanie szereg akcji edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców mających na celu propagowanie idei recyklingu elektrośmieci.

Oficjalnym organizatorem działań w Polsce jest ElektroEko. Honorowy patronat wydarzeniu przyznali Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Środowiska oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

To inicjatywa WEEE Forum, które zrzesza organizacje odzysku typu not-for-profit z branży elektroodpadów. Z tej okazji na całym świecie w październiku prowadzone są specjalne wydarzenia oraz kampanie w mediach zachęcające do prawidłowego postępowania z e-odpadami. Ich głównym celem jest budowanie świadomości wśród konsumentów na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem RTV i AGD. W tym roku do akcji przystąpiło 50 organizacji z 40 krajów z całego świata.

W Polsce Dzień Bez Elektrośmieci będziemy obchodzili po raz drugi. Oficjalnym jego organizatorem
w naszym kraju jest organizacja odzysku ElektroEko S.A. działająca przy wsparciu Centrum UNEP GRID-Warszawa.  Partnerami wydarzenia jest Związek Cyfrowa Polska – zrzeszający największe w Polsce firmy z branży nowoczesnych technologii oraz APPLiA Polska – związek pracodawców AGD.

Rosnący problem elektrośmieci

Jak się szacuje, w 2018 r. na świecie wytworzono 50 milionów ton elektrośmieci. Połowa z nich to urządzenia osobiste, takie jak komputery, ekrany, smartfony, tablety i telewizory, a pozostała część to większe urządzenia gospodarstwa domowego oraz urządzenia grzewcze i chłodnicze. Z danych ONZ wynika, że rocznie tylko 20 proc. elektrośmieci jest poddawana recyklingowi. A 40 milionów ton trafia na składowiska, gdzie są spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób. W samej Unii Europejskiej, która uchodzi za lidera w recyklingu elektrośmieci, tylko 35 proc. z nich jest oficjalnie zgłaszane jako zebrane i poddane recyklingowi.

– Z jednej strony są to ogromne straty dla środowiska, a z drugiej dla krajowych gospodarek. Bo w ten sposób tracimy niezwykle cenne surowce, które można ponownie wykorzystać oraz uniezależnić się od importu ich spoza kraju – ocenia prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. I dodaje: – A wiele cennych surowców znajduje się w rzeczach codziennego użytku, jak choćby smartfon czy laptop. Dlatego warto ludziom przypominać, że kupując nowe urządzenie mamy obowiązek pozbyć się starego w sposób legalny. Dotyczy to zarówno małej baterii, żarówki energooszczędnej czy LED, jak również smartfona, suszarki czy pralki i lodówki. Co więcej, za wyrzucenie takiego urządzenia do śmietnika czy np. porzucenia go w lesie grozi grzywna do 5 tysięcy zł.

Więcej informacji na temat Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci i wydarzeń z nim związanych można znaleźć na http://www.dzienbezelektrosmieci.pl

One thought on “Październik miesiącem edukacji o recyklingu elektrośmieci

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: