Czabański: płacisz abonament RTV dostaniesz radioodbiornik cyfrowy

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zaproponował formę rekompensaty dla osób, które regularnie płacą dziś abonament.  – Moim pomysłem jest to, żeby podarować im radioodbiorniki cyfrowe, to by było około miliona radioodbiorników – powiedział na antenie Jedynki.

Opłata za posiadanie telewizora jest bowiem tak niepopularna, a system jej ściągania nieszczelny, że Polacy masowo bojkotują obowiązek uiszczania abonamentu. Nie rejestrują odbiornika albo uważają, że płacąc za kablówkę lub pakiet telewizji satelitarnej daniny na media publiczne płacić już nie muszą. Pieniądze z budżetu stanowią więc coraz znaczniejsze źródło przychodów.

Obecnie abonament RTV płaci w Polsce milion gospodarstw domowych. – Jeżeli w przyszłym roku, a taką mam nadzieję, zmienimy system abonamentu RTV na inne systemowe rozwiązanie w finansowaniu mediów publicznych, powinniśmy podziękować, nie tylko słowami, tym, którzy płacili abonament przez lata, wbrew różnym przeciwnościom i apelom – powiedział przewodniczący RMN.

Jest praktycznie już zdecydowane, że od 2020 r. abonament radiowo-telewizyjny zostanie zniesiony po wyborach parlamentarnych. Rządzący i opozycja zgadzają się w jednym: najlepszym rozwiązaniem problemów finansowych mediów publicznych będą pieniądze z budżetu.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiedział, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość utrzyma władzę, zostaną wprowadzone nowe rozwiązania dotyczące finansowania mediów publicznych. Poseł PiS wielokrotnie mówił, że możliwe jest zniesienie abonamentu RTV i finansowanie publicznego radia i telewizji bezpośrednio z budżetu.

Moim pomysłem jest to, żeby podarować im radioodbiorniki cyfrowe – wskazał Krzysztof Czabański. Ma to być m.in. forma zadośćuczynienia za to, że „cały czas zapominano” o tych, którzy regularnie „lojalnie, rzetelnie od lat płacili abonament RTV, wywiązując się z obowiązującego prawa„.

czabanski 1200 .jpg

Krzysztof Czabański: media publiczne muszą trafiać do mniejszych miejscowości

Rozwiązania dla radia

Krzysztof Czabański wskazał też na rolę cyfryzacji rynku radiowego. – To oznacza uwolnienie tego rynku od monopoli i oligopoli, od dyktatu największych nadawców radiowych, którzy podzielili już rynek, nie ma nowych częstotliwości FM, w związku z tym konkurencja nie może zaistnieć i wejść na ten rynek – powiedział

Cyfryzacja ma, w opinii przewodniczącego RMN, „otworzyć rynek”, co „jest bardzo dobre dla odbiorcy i pluralizmu mediów w Polsce”.

W tej chwili opłatę za radio i telewizję płaci tylko 30 proc. uprawnionych – około miliona osób i firm. To o tyle ciekawe, że z 13 mln gospodarstw domowych aż 96 proc. ma telewizor. Z tego zarejestrowane odbiorniki ma tylko 6 mln rodzin, 3 mln korzysta z ulg i zwolnień. Płaci abonament terminowo 750 tysięcy.

źródło”: Polskie Radio 24 / IAR

One thought on “Czabański: płacisz abonament RTV dostaniesz radioodbiornik cyfrowy

  • 4 października 2019 o 22:20
    Permalink

    Radyjko za 100 zł za płacenie przez tyle lat i śmiechy tych którzy nie płacą. Chyba żarty sobie robi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: